• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgnice z Azji

#1
Witam,

Jako że żona, zgodziła się na następny baniaczek, ale pod warunkiem, że będzie to Azja (fascynacja Japonią), mam pytanie do Was.
Jakie znacie pielęgnicę z Azji, czy są dostępnę w Polsce i mniej więcej skąd mógłbym dostać odłowy ?
Parametry, wymiary, wystrój itp podobne w akwarium dostosuje pod docelową obsadę (mam doświadczenie z odłowami z Tanganiki).
Przyznam szczerze, że Azje to znam tylko na przykładzie labiryncowatych, brzanek, danio bocji itp. O pielęgnicach z tego kontynentu niewiele wiem.
Gdzies znalazłem taki spis, ale czy to wszystkie i jak z dostępnością w Polsce, to nie wiem ?
- żółtaczek indyjski
-Iranocichla hormuzensis
-Etroplus canarensis Canara pearlspot endemic
-Etroplus maculatus Orange chromide native
-Etroplus suratensis Green chromide native
-Oreochromis mossambicus Mozambique tilapia introduced
-Oreochromis niloticus niloticus Nile tilapia introduced
-Oreochromis niloticus vulcani
-Sarotherodon galilaeus
-Haplochromis flaviijosephi
-Tilapia zillii
-Tristramella sacra
-Tristramella simonis intermedia
-Tristramella simonis simonis


Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ten spis zawiera pielęgnice z Azji Mniejszej(czyli Bliskiego Wschodu) oraz introdukowane gatunki hodowlane. Żółtaczki(Etroplus) wymagają wody słonawej, gdyż żyją w estuariach w obrębie półwyspu Indyjskiego. Poza ż. indyjskim, dostępnym w sklepach zoologicznych, pozostałe gatunki są prawie w ogóle nie dostępne w całej Europie.
Iranocichla również zamieszkuje wody słonawe, ale w naturze są to zasolone cieki irańskich wyżyn. Po te ryby trzeba osobiście polecieć, nikt ich nie ściaga na zamówienie. Dlatego w Europie jest może kilka par.

Tristramella zamieszkują(a raczej zamieszkiwały, bo są na wyginięciu) tereny na obszarze Izraela i Syrii. Podobnie S. galilaeus.


Pozostałe gatunki ryb to ryby afrykańskie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za odpowiedź.

Czyli jednym słowem nie mam co liczyć na pielęgnice azjatyckie ?
A jak z dostępnością odłowów z Azji ? Jest ktoś w Polsce, kto sprowadza te ryby z miejsc ich naturalnego występowania, lub ma takie możliwości ? Nie pisze tutaj o tych farmach rybich, skąd zalewane są wszystkie rynki świata Smile

Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zawsze możesz spróbować z żółtaczkiem -fajne rybki -widuję je w sklepach -zasolić wodę to raczej nie jest wielki problem.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości