• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [063l] Birma

#11
Wyprowadź z nich ryby, są świetne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Obawiam się, że mam jedną samicę tylko ;/... Okaże się jak średnia dobowa temperatura powietrza wzrośnie powyżej 20*C i zaczną podchody do tarła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Witam Sverting.... Odniosę sie tylko do jednego stwierdzenia..
.: "Już ktoś mi kiedyś proponował Parosphromenusy za 40 zł sztuka"
Ja płaciłem za swoje P.nagyi oraz P.filamentosus 15 Eur./parę co, w połączeniu z 1400 km podróżą po nie w obie strony dało cenę znacznie większą niż 40 zł...Smile
Czasami , kiedy chcemy mieć w swoich akwariach naprawdę rzadkie ryby, musimy liczyć się z ich kosztem...Ile czasu i energi trzeba poświęcić aby wykarmić kilkadzieśiąt maluchów ryb , które przyjmują tylko żywy pokarm...ile razy trzeba nastawić artemie, przypilnowac nicieni czy wybrać się z siatką nad stawek aby wyrosły z nich przepiękne i dorodne ( a takie zakupiłem) okazy...Sam wiem, że nie jest to takie proste a przede wszystkim wymaga poświęcenia sporego kawałka czasu... Osobiście nigdy nie komentuję ceny danej ryby, po prostu kupuję je lub nie a jak brakuję mi kilku zł. wówczas negocjuję aby zakupić np. 4 a nie 3 szt. za kwotę którą dysponuję. Satanoperki po 120 zł to norma i chociaż w chwili obecnej nie mogę sobie na nie pozwolić nigdy nie powiem ze to dużo... ktoś musiał je złowić , i przetransportować do Polski...wysyłka jednej paczki do Anglii może kosztować więcej....

Tak się rozpisałem w tę wolną chwilę... ale co do ryb które trzymasz, to gratuluję i tak dalej...masz gatunki o których nawet nie słyszałem. Sumatrzaki widziałem i prezentowały się świetnie...Mnie nigdy nie udało się utrwalić ich na filmie..Smile
Pozdrawiam..!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ale za to mi nigdy nie wyszły zdjęcia tak dobre jak Twoje Big Grin. Sumatrzaki Galimedesie maja nowe domy. Na ich miejsce przyjdą Trichopsis vittata Big Grin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Witam, to będziesz miał głośno w domu..Smile Zdjęcia ..rzecz względna.. .jak dawałem je do artykułów w "Magazynie Akwarium" to okazało się że większość się nie nadaje..Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
W każdym razie! Ostały się z tamtych trzy pary. Dwie sztuki zakończyły swój żywot wciskając łeb nie tam gdzie było trzeba.. Jedna poszła do arrowb, dwie idą do rodziny Zośki, także wszystko zostaje poniekąd w rodzinie Big Grin. Jestem dumny z parki która już jest u arrowa, ponieważ w 3 dni po przyjeździe się wytarły Big Grin!

Dzięki za tamte ryby, przeżyłem z nimi kawałek fajnej przygody. Myślę że sporo przyczyniłem się do rozpowszechnienia ich wizerunku, ponieważ zawaliłem pół youtuba filmikami z tamtego akwarium Big Grin. Dodatkowo jako jeden z niewielu w parosproject trzymałem je w grupie z innymi rybami i bezkręgowcami mogąc obserwować ich naturalne zachowania. Co prawda nie rozmnożyłem ich,jednak odchowałem zdrowe, silne parki, zdolne do przeżycia w towarzystwie razbor w akwarium bardziej skomplikowanym niż hodowlana klitka Finkego Tongue. Także jeszcze raz dzięki i kiedyś się odezwę w sprawie kolejnych parosków, jeśli lokum pozwoli. Kto wie, może następnym razem to ja Tobie dostarczę jakieś ryby ? Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
To ciekawe co by powiedział ten jegomosc o mojej 900 setce dla paroskow :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Witam, ....zadałby pytanie jak będziesz je karmił...? Ja już raz karmiłem parosy mrożonkami...i tak straciłem moje P.sumatranus... Wiem, że niektórzy karmią sumatrzaki pokarmami mrożonymi , czy nawet suchymi, ale nigdy na dłuższą metę się to nie uda. A ilość żywego pokarmu na 900 L tak, aby razbory i inne ryby nie wyłapały tego przed sumatrzakami będzie zapewne imponująca.....
Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Galimedes, rozwielitka i wodzie podawane razem załatwią sprawę. U mnie sumatrzaki potrafiły wyrwać razborom pokarm z pyszczka Tongue.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Witam, ja już dałem sobie spokój z rozwielitką. I tak podawałem najmniejsze sztuki ale nawet one nie były chętnie zjadane przez sumatrzaki z powodu twardego pancerzyka. Ale może powiem troche co na temat tego pomysłu sądzę..:

Pomysł trzymania sumatrzaków w 900 L z dużą powierzchnią dna jest świetny - jak każdy pomysł trzymania ryb w jak największych zbiornikach. Nie ma się co oszukiwać, czym więcej wody tym dla nich lepiej. Sam trzymałem kiedyś 4 Czekoladowce malajskie (Sphaerichthys osphromenoides) w 600 L. Co do sumatrzaków, to rozwarzam (b. poważnie) trzymać je ( jeden gatunek - kilka par) w dużym zbiorniku ( ok. 200L) ale na zewnątrz i tylko w okresie letnim oczywiście.. Ilość przeróżnego pokarmu w postaci larw, skorupiaków i innych stworzeń, nawet w tak, relatywnie małym zbiorniku jest ogromna. Podczas tego lata miałem na zewnątrz 100L akwarium z którego odławiałem oczliki - razem z nimi była tam niezliczona ilość innych , małych stworzeń - dlatego naprawdę poważnie rozważam wpuszczenie do takiego zbiornika kilku par sumatrzaków ( oczywiscie wodę musiałbym spreparować) i pod koniec lata wyłowić je razem z podrośniętym narybkiem... Ale jest też druga strona...
Wszystkie gatunki sumatrzaków są zagrożone , i dlatego pewne osoby podjeły działania w celu utrzymania ich w miarę stabilnej populacji w akwariach na całym świecie... Jedną z tych osób był Peter Finke , dlatego też jego głównym celem jest rozmnażanie ich. Aby efektywnie rozmnożyć sumatrzaki, trzeba zrobić to w odpowiednio "kontrolowanych" warunkach, inaczej nie jesteśmy w stanie wykarmić narybku, który w pierwszych dniach potrzebuje b. drobnego pokarmu. Dodając do tego fakt , że sumatrzaki żyją w b. miękkiej i kwaśnej wodzie, lepiej jest ( lub inaczej wygodniej i mniej kosztownie) preparować 40 L takiej wody , zamiast 100L tygodniowo do podmian. To wszystko prowadzi nas do małych 20-30 L gatunkowych akwariów z jedną parą sumatrzaków w środku. Sverting - akwaria Finke'go nie wyglądają jak klitki - wręcz przeciwnie, wyglądają jak naprawdę piękne akwaria gatunkowe- widziałeś przecież zdjącia na forum parosphromenus-project ...
Jest jeszcze najważniejszy punkt - samce sumatrzaków żyją w obrębie swojej groty i nie są to ryby które potrzebują dużej przestrzeni do pływania... możemy je porównać do afrykańskich muszlowców...
Ja na początku mojej przygody z nimi również chciałem być "świętszy od papierza" i dać im dużą przestrzeń aby zobaczyć ich "naturalne" zachowania - po roku doszedłem do zestawu akwariów o wymiarach 40x25x25 i widzę , że zachowują się tak samo...Smile

Powodzenia z projektem i jestem ciekaw jak będą zachowywały się czekoladowce - u mnie stały się b. agresywne jak przeniosłem je do dużego akwa - przedtem w 60L były spokojne...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości