• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Alternatywa dla artemii przy karmieniu narybku

#1
Rok temu sprowadziłem cysty wrotki słodkowodnej Brachionus calyciflorus, pełen zapału zacząłem hodowlę zgodnie z otrzymaną wraz z nimi instrukcją. Z początku nie było problemów, ale potem się zaczęły:
- w wyniku zmiany warunków , małe akwarium w którym je trzymam, stało na parapecie - okno na południowy-zachód i zimą było tam dość chłodno,
- w nowym miejscu było natomiast zbyt mało światła,
- po ponownych przenosinach na parapet wiosną, przy pełnym słońcu w ciągu jednego dnia potrafiła się przegrzać,
- dolanie zielonej wody zbyt krótko "przegryzionej" po nawożeniu, z niewykorzystaną dużą ilością substancji odżywczych,

Hodowla podupadała, potem ponownie udawało się ją odnowić wykorzystując poprawę warunków i podmiany.
Od dłuższego czasu funkcjonuje bezproblemowo, znalazłem dla niej odpowiednie miejsce. Parapet na oknie na północ, wystarczająca ilość światła w dzień, a nie powodująca zbytniego nagrzewania , wymaga jednak dogrzewania w okresie jesień - wiosna do optymalnego rozwoju.
Krótka charakterystyka:
Sprzęt
1. Akwarium 10L (20x20x25)
2. Ogrzewanie - grzałka plastikowa Aquaela 5W, pewnie wraz ze spadkiem temperatury będę musiał zmienić na większą.
3. Napowietrzacz z kostką (używam JBL Prosilent wraz z dyfuzorem Eheima - takiego jaki jest w komplecie z napowietrzaczami Eheima, w tej konfiguracji hodowla nie generuje hałasu, dyfuzor tak ustawiony, że wypuszcza 1 średniej więkości bąbel powietzra co 2-3 sekundy)
4. Słoik 3L - hodowla zielonej wody + lampka LED do doświetlania gdy słońca brak.
5. Pojemnik 1,5l gdzie odlewam zieloną wodę do karmienia wrotek,przed dolaniem nawozu i odstanej do hodowli właściwej w celu ciągłości produkcji.
Parametry:
1. Woda kranówka pH-7,4 gH-12, kH-7
2. Temperatura 24-26 stopni

Aktualnie hodowla wystarcza spokojnie na codzienne karmienie dwóch, tygodniowych miotów apisto po około 30-40 sztuk, przez pierwszy tydzień, od wchłonięcia woreczków żółtkowych, potem wprowadzam artemię do ich jadłospisu, naprzemiennie z wrotkami.
W instrukcji miałem zalecenie, żeby nie przy karmieniu ryb odcedzać wrotkę i nie wlewać wody z hodowli do akwarium, razem z cystami zakupiłem specjalne sitko, tak gęste, że w dotyku przypomina folię z tworzywa, dopiero po potraktowaniu silnym strumieniem wody zaczyna ją przepuszczać.
Widok hodowli:
   
   

Uprawa zielonej wody na nawozie do kwiatków podbieranym żonie i dolewanym ilości "na oko", po około tygodniu część odlewam do pojemnika z którego skarmiam, a do reszty dolewam świeżej wody i nawóz. Wrotkę dokarmiam tak otrzymaną miksturą co drugi dzień, w ilości 0,5L.
Co dwa, trzy tygodnie spuszczam z hodowli wrotki 30-40% wody i dolewam świeżej odstanej, oraz dokarmiam wtedy standardową ilością zielonej wody.

Uprawa zielonej wody - w słoiku dwa dni po odnowieniu, w pojemniku z białą przykrywką gotowa do karmienia wrotek:
   

Wrotka gotowa do karmienia w strzykawce 20ml:
   

Jeśli ktoś jest chętny do spróbowania hodowli tego pokarmu służę porcją zarodową zarówno wrotek i jak i zielonej wody.
pozdrawiam
Paweł
Aktualnie - Apistogramma: kullanderii, sp alto tapiche, sp. miua, velifera.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bomba Pawle. Smile A jak oceniasz jej wartości odżywcze? Apisto jakoś szybciej rosną z nimi w diecie?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Porównywalnie z karmionymi samą artemią, posiadają jednak tą zaletę, że można karmić nimi na zapas, przy niezbyt mocnej filtracji dobrze znoszą pobyt w wodzie o pH poniżej 6, więc nawet po zaprzestaniu karmienia, zauważam je w akwariach jak śmigają wśród paprotnic.
pozdrawiam
Paweł
Aktualnie - Apistogramma: kullanderii, sp alto tapiche, sp. miua, velifera.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wow, w takim razie super bo to już bliższe symulacji natury (ciągły dostęp do pokarmu) niż w przypadku artemii, która po krótkim czasie w słodkiej wodzie zdycha i tylko psuje wodę.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dodatkowo posiada ukrytą zaletę, przy karmieniu artemią, przeważnie tatuś apisto nabiera szybko masy, zaś przy wrotce niezbyt się interesuje sporo mniejszym pokarmem co służy jego smukłości Rotfl
pozdrawiam
Paweł
Aktualnie - Apistogramma: kullanderii, sp alto tapiche, sp. miua, velifera.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Witam, wysłałem PM....Smile idealny pokarm dla młodych sumatrzaków..Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Bardzo dobra robota Pawle ;-)
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Witaj.

Właśnie jestem w trakcie zakładania akwa dla ryb wielkości od 3 do 6 cm. Zbiornik pojemności ok 900 l, pH w granicach 5. Ilość ryb ok 60. Moje pytanko, jaka jest żywotności tego pokarmu w akwa, czy jest możliwe utrzymanie stałej populacji w takim zbiorniku jak mój. Raczej ciężko ? BW wiec związków odrzywczych niewiele. Gdzie zdobyles ten pokarm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Andrzeju, cysty się kupuje przez internet Wink
http://www.brineshrimpdirect.com/c193/Ro...-c194.html

Nie spodziewaj się, że w BW utrzymasz stabilną populację wrotków, bo to nie są warunki dla nich. Lepiej(i taniej) wyjdzie hodować osobno i wlewać codziennie. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Hmm , Ruki a co się tam utrzyma ? Juz mi pomysłów brakuje :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości