• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [Azja] Channa Gachua sp. Inle Lake

#1
Witam,
poniżej chciałybm zaprezentować rybki, które od niedawna hoduję w jednym ze zbiorników:

Wężogłów z jeziora Inle - Channa Gachua sp. Inle Lake

Poniżej opis tego gatunku zacytowany z innego forum

Rodzina: Channidae – Wężogłowy
Występowanie: Jezioro Inle, Birma (Myanmar)
Wielkość: do 15 cm, zwykle ok. 10 cm. Channa Gachua sp. Inle Lake to najmniejszy z wężogłowów.

Dymorfizm płciowy
Samiec posiada większe płetwy oraz z racji inkubowania ikry posiada szerzą głowę (widoczne z góry).

Zalecane akwarium
Odpowiednie będzie już standardowe 112 litrów, mój baniak ma 118l (80x40x37). Zwłaszcza trzeci wymiar (wysokość) jest dla nich mniej istotny, a jeśli już, to ryby będą preferowały niższy poziom wody z racji ich zdolności oddychania powietrzem atmosferycznym. Zasadniczo można śmiało iść w kierunku większego dna kosztem wysokości.

Hodowla
Są bardzo tolerancyjne względem warunków wodnych. Granice ich tolerancji nie zostały jeszcze opisane. Są hodowcy, którzy podmieniają im wodę raz na rok, przy filtracji wyłącznie biologicznej. (Ja podmieniam 25% co 2 tygodnie). W kwestii temperatury wody powinno się ją ja zachować w granicach 20-32C, oczywiście bez gwałtownych przeskoków. W akwarium powinno znaleźć się sporo korzeni w których wężogłowy zorganizują sobie kryjówki. Rośliny powinny być niewymagające ponieważ oświetlenie dla wężogłowów powinno być maksymalnie takie jak w typowych pokrywach bez ulepszeń. Przy mocniejszym niezbędne będą pistie, hicynty, limnobium czy rzęsa. Rośliny pływające są także polecane ze względu na komfort ryb. Jak wszystkie ryby oddychające powietrzem atmosferycznym wężogłowy lubią podpływać do powierzchni w ukryciu. To wszystko w kwestii optymalnych rozwiązań, przyjętych przez hodowców na całym Świecie. Prawdą jednak jest, że trzymane w przeróżnych innych warunkach nie zmieniają zachowań. Dla tych rob najważniejsze jest znaleźć pokarm, nie wystrój akwarium. Nie mniej jeśli chcemy zobaczyć mnogość ich zachowań oraz pełnię wdzięku powinniśmy postarać się przynajmniej o korzenie Bardzo ważne jest aby akwarium było przykryte.

Odżywianie
Jak na ryby zaliczane do drapieżnych nie są trudne do wykarmienia. Oczywiście z chęcią zjedzą wszystkie popularne mrożonki jak ochotka, szklarka czy artemia. Żywe robale – jeszcze chętniej. Ale jedzą także granulaty i płatki i to nie żeby bez smaku! Poza tym kawałki filetów rybnych, owoce morza a dla urozmaicenia można podawać dżdżownice, koniki polne, świerszcze czy chrabąszcze.

Rozmnażanie
Dobrana parka zaczyna przeganiać inne ryby z okolic wybranej przez siebie kryjówki. Oberwie się nawet większym ślimakom jak ampularie. Gdy wszystko idzie po ich myśli przystępują do tarła. Tańczą wokół siebie po czym splatają się w węzeł. Do zapłodnienia jajeczek dochodzi wewnątrz samicy. Po zapłodnieniu samiec podpływa do samicy i wyłapuje uwolnioną ikrę w pysk. Wężogłowy z jeziora Inle są gębaczami. Po kilku dniach samiec wypuszcza młode z pyska w kryjówce. Młode odżywiają się na rodzicach.

A teraz moje spostrzeżenia.
Mam dwie sztuki od jakichś dwóch miesięcy, zakupine od kolegi 3runera :-)
BYły jeszcze dość małe, celowaliśmy w parkę, ale nie wiem, do końca czy to para, czy nie.
Na początku zaobserwowałem drobne gonitwy raz na jakiś czas, zawsze ta sama ryba - większa - goniła. Ale chyba w nocy musiało dziać się coś więcej, bo rybka mniejsza, ma poobrywane płetwy - zapewne od przeciskania sie pomiędzy korzeniami. Myślałem, że to dwa osobniki tej samej płci.
Natomist od kilku dni pływają razem, ocierają się, razem jedzą, jakieś niby tańce, itd. Czyżby miało się na tarło? Niestety - co będzie widać na ostatnim zdjęciu - miejszy osobnik jest jeszcze bardziej poobdzierany i jakby poturbowany. Zobaczymy, co z tego będzie.

Generalnie ryby są bardzo spokojne, pływają często przy przeniej szybie, chętnie jedzą każdy rodzaj pokarmu, jest niezła zabawa, gdy uda mi się złapać muchę i rzucić ją na powirzchnię. Channy rzucają się na nią przeskakując nawet pływającą różdżycę.

Innych ryb nie przeganiają, ale te które mieszczą im się do pyska, to połykają. I tutaj ciekawostka: pływa z niki kilka niedobitków a. nijseni - schowały się i nie wyłowiłem ich. Są malutkie, ale channy ich nie ruszają. Gdy wrzucę kilka nawet większych gupików, do rana są zjedzone. Pewnej nocy zjadły mi ampularię, ślimak miał ok 6cm średnicy. Myślę, że dobrym towarzystwem dla nich będzą brzanki.

Wydaje mi się, że ryby te byłyby dobrymi towarzyszącymi dla pielęgnic z biotopów azjatyckich. Pielęgnic nie ruszą, a mogą kontrolować ilość narybku.

Poniżej kilka fotek moich channek :-)

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajniutkie Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Piękne Hanie, ale na ostatniej fotce widać że amory dosyć gwałtowne były.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Najbardziej rozpowszechniony gatunek w pl Wink bardzo ładne Smile
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A swoją drogą, gdyby je dać do dużego zbiornika, to jakie pielęgnice możnaby zaproponować, żeby stworzyć ładny azjatycki biotop?
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(11-10-2013, 15:36 PM)wojtekr napisał(a): A swoją drogą, gdyby je dać do dużego zbiornika, to jakie pielęgnice możnaby zaproponować, żeby stworzyć ładny azjatycki biotop?
Żadnych!
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(11-10-2013, 16:47 PM)Zimna Zośka napisał(a):
(11-10-2013, 15:36 PM)wojtekr napisał(a): A swoją drogą, gdyby je dać do dużego zbiornika, to jakie pielęgnice możnaby zaproponować, żeby stworzyć ładny azjatycki biotop?
Żadnych!
I to dokładnie żadnych, skromna ilość azjatyckich gatunków pielęgnic nie żyje w tych biotopach co wężogłowy.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Sliczne rybki troche tesknie za moimi hanna bankanensis Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
poturbowany to samiec
samica ma juz lekko zaokraglony brzuch
reszta braci i siostr wlasnie zaczyna amory, wiec tez poczekaj :-D
musze uzupelnic moj temat bo mam zaleglosci :-P
wojtku ktoregos wieczorka wpadne z piwkiem ;-)
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Odświeżam temat Tongue.

Moje sp. Inle lake.
   
   
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości