• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Amatitlania sajica

#81
(07-03-2022, 21:44 PM)filas napisał(a): Tu się zgodzę, te obserwacje są niesamowite, ciekawe czy podobnie jak u większych centralsów można zaobserwować podskubywanie rodziców (jak u Symhysodon)

Na razie nie zauważyłem tego podskubywania.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#82
Cytat:Młode wyprowadzone, agresja wobec współmieszkańców jest, najbardziej wobec suma, czasem specjalnie go wyszukują w kryjówkach, byle go przegonić. Błyszczyki są ganiane aż do tafli, trochę chlupie, ale bez uderzaniem pyskiem w ciało, więc uszkodzeń brak.
Gratuluję, ale jednocześnie trzymam kciuki za suma i błyszczyki, od ich skuteczności wiele zależy... Wink
 
Cytat:Obserwacja tego właśnie sposobu "dokarmiania" młodych to jedna z najlepszych rzeczy u Centralsów.
Tak mi się przypomina, że najlepsze co widziałem u moich sajek (dodam, że tylko jedna para tak robiła) to samca przykrywającego gałązką z liśćmi dębu szczelinę gdzie chował się narybek, robił to jak już zbliżał się czas gaszenia światła w akwarium. Samica zaprowadzała przychówek, a ojciec "kietował dom".
[-] Post el_polako otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#83
Ło. U mnie przestawiają gałązki, w szczególności samica, ale zabezpieczenia pieczary jeszcze nie widziałem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#84
(07-03-2022, 21:44 PM)filas napisał(a): ciekawe czy podobnie jak u większych centralsów można zaobserwować podskubywanie rodziców (jak u Symhysodon)

Tak, w Die Buntbarsche Amerikas 1 jest wzmianka o tym, że większe gatunki centralsów też są skubane przez młode, ale potrafi to być nawet niebezpieczne dla rodziców. W tej książce jest mowa o różnych pielęgnicach amerykańskich, na pewno z CA autorzy wspominają o takim zachowaniu u Parachromis managuensis.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#85
Młode parachromis motaguensis u mnie też skubały rodziców.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
[-] Post sensej otrzymał 1 polubień od:
  • piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#86
Ja to obserwowałem u 
(08-03-2022, 19:47 PM)piotrK napisał(a): Tak, w Die Buntbarsche Amerikas 1 jest wzmianka o tym, że większe gatunki centralsów też są skubane przez młode...

Ja to obserwowałem u W. nourissati, dorosła para opiekowała się wtedy młodymi z dwóch równoległych miotów - swoim i przejętym od C. spilurus 
Ciekawe było to, że małe spilury wykazywały dużo większą aktywność w podskubywaniu przybranego taty niż jego prawdziwe dzieciaki Wink
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
[-] Post filas otrzymał 2 Lubię to od:
  • piotrK, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#87
(09-03-2022, 06:48 AM)filas napisał(a): Ja to obserwowałem u W. nourissati, dorosła para opiekowała się wtedy młodymi z dwóch równoległych miotów - swoim i przejętym od C. spilurus 
Ciekawe było to, że małe spilury wykazywały dużo większą aktywność w podskubywaniu przybranego taty niż jego prawdziwe dzieciaki Wink

Bo z cudzego najlepiej smakuje

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#88
Błyszczyki w ciągłym stresie, ale bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym. Sum ma już raczej spokój. Macie jakieś propozycje, co do ryb towarzyszących w toń, które by przy tarle sajek nie stresowałyby się tak, bądź nie wzbudzałyby takiego zainteresowania wśród rodziców wyprowadzających młode? Trochę mi szkoda błyszczyków, bo jednak co chwilę muszą uciekać, mimo że fizycznie nic im się nie dzieje - zero obrażeń. Nie chciałbym też, żeby sajki zdziczały, jakby miały być same.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#89
(09-03-2022, 18:58 PM)mimo12 napisał(a): Macie jakieś propozycje, co do ryb towarzyszących w toń, które by przy tarle sajek nie stresowałyby się tak, bądź nie wzbudzałyby takiego zainteresowania wśród rodziców wyprowadzających młode?

A przypomnij w jakim masz je akwarium? Zawsze jakaś opcją są tanie, a "twarde" ryby takie jak hodowlane molinezje.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#90
Jakby co to mam dzikie molinezje- Poecilia salvatoris.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości