• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pterophyllum scalare i co do nich??

#1
Witam, zakładam ten wątek bo znajomy właśnie uruchomił zbiornik o wymiarach 150x50x50 i chciałby w nim hodować Pterophyllum scalare ale lubi akwa wielogatunkowe i nie wie co można by razem z nimi trzymać żeby było ładnie itd. Chciałby do nich dołożyć co najmniej dwa, trzy gatunki. Jak myślicie jest to do zrobienia w takim zbiorniku?? Dodam, że filtracja to dwa HMF, woda kranówka o parametrach pH 7, TWO 10, TWW 14 (trochę to dziwne, że TWW jest wyższa od ogólnej ale na pewno tak jest bo sam mu wykonywałem testy i to dwa razy).
Z góry dzięki za pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
W takim zbiorniku można już coś dołozyć przy odpowiedniej filtracji i przy rosądku ale muszą to być ryby tak samo spokojne jak skalar i najlepiej by zachował biotopowośc. Myślę że 3 gatunki pielęgnic to zły pomysł i polecam max 2 ewentualnie pielęgniczki, trzeba też zachować umiar w ilości z danego gatunku. Można do ok 6 szt pterophyllum dorzucić coś z rodzaju mniejszych ziemiojadów lub parę, dwie p. skosnopręgiej. Najlepiej jednak moim zdaniem wygląda akwarium z grupą skalarów i do tego mniejsze ryby towarzyszące typu stadko kąsaczy i pielęgniczki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No właśnie nie sprecyzowałem na początku... moja wina Wink Chodziło mi (mojemu koledze), żeby do Pterophyllum dodać dwa, trzy gatunki ale już nie pielęgnic tylko jakiś rybek towarzyszących, rozpraszaczy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam jeszcze raz Smile Czy może ktoś hodował Pterophyllum scalare z innymi rybami i może coś zaproponować??
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja kiedyś w 225l hodowałem skalary wraz z neonami. Ktoś zaraz napisze że w żadnym wypadku, że skalary zjedzą neony. U mnie miałem 4 skalary i ławicę 30 neonów i wszystko było oko Wink
Tak więc do paru skalarów proponuję ławicę neona a jeżeli boisz się że będzie zjadany przez skalary no to na przykład ławicę rhodostomusa ze 30 sztuk. Przy większych skalarach ładnie będą pływały w ławicy.
Na dno ekipa czyszcząca w postaci stada kirysa panda na przykład.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ja miałem w mojej 500 30 neonków i niestety zostały pożarte przez moje manacapuru. teraz nie mam żadnej drobnicy, bo troche drogo wychodzi takie pożywienie dla moich skalarków Smile Ja oprócz skalarów mam ziemki red head tapajos i apisto Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dzięki za pomoc, przekażę kumplowi Wasze pomysły na obsadę i może skleci sobie coś sensownego Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ja mam 4 sztuki P. scalare Tucurui i do nich planuję jako drobnicę Characoides fargo i Carnegiella matrhae także możesz coś w tym kierunku próbować- fargo są spore także raczej skalary się ich nie czepią chodź nigdy nie mów nigdy Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ja ze skalarami miałem neona czerwonego w ilości 20 szt i wszystko grało. Ważne jest żeby najpierw pływała drobnica a dopiero później skalary.dołączyć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Skalary muszą wychowywać się razem z drobnicą od małego, jednak w przypadku dzikich skalarów lub altumów bywa tak że gdy podrosną pojedynczo wyłapują żywca aż do zera. U hodowlanych raczej tego nie zauważyłem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości