• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr Hamburski

#21
Jakiej cenie bo nie rozumiem?

Zasilam hamburgiem 405L zbiornik o wymiarach 150x60x45cm. Kosztował mnie on (wszystko nowe) :
30zł gąbka, 45zł głowica, 2zł szyby = 77zł

Woda jest krystalicznie czysta, żadnych zawiesin w zbiorniku, jest idealnie natleniona

Kiedyś posiadałem zbiornik 329L o wymiarach 150x61x36cm zasilany JBL e900 + Aquael Circulator650 (JBL kosztował mnie 180zł- używka, Circulator nowy - 40zł)
Woda była z zawiesiną, głowica zapychała się co chwile, a napowietrzanie było bardzo kiepskie (mimo deszczownicy ponad lustrem wody).

Osobiście nie wierze, że za niespełna 100zł zafundowałbym sobie podobnie wydajną filtracje Smile.

Kubeł jest dobry, ale nie jest w porównywalnej cenie, a wielokrotnie większej, ma większy pobór prądu, a filtracje mechaniczna... no cóż.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Nie wspomnę o tym HMF nie ma uszczelek, które lubią puszczać, czy zaworów, które lubią się łamać Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Ale zajmuje cenne miejsce w baniaku. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Ech- wystarczyłoby zaglądnąć choćby w link który zamieściłem wcześniej, filtry znacznie wydajniejsze i cena jest identyczna po dodaniu ceny za silikon (ok.10 zł), bo śliną szyb nie skleimy - i wiary nie trzeba zaprzęgać, wystarczy sprawdzić, że kupić można Smile - Ale trzeba wykazać się dobrą wolą, co nie każdemu się chce.
Ale to już bicie piany, bo będziemy jedynie bronić swoich tez, wykazując siamto czy owamto (mam znacznie większe baniaki z krystaliczną wodą i bez problemów hulające na kanistrach, z pełnymi obsadami).
A jakoś zapominamy o tym, że kolega ograniczony jest finansowo i należałoby mu poddać pomysł na najbardziej uniwersalną i przyszłościowo odpowiednią inwestycję.
Hamburgi nie wydolą przy każdej obsadzie i w przypadkach natrafienia na różnego rodzaju problemy, jakie mogą go spotkać w hodowli ryb.
Ale tak możemy się prztykać do świąt. Wink Każda pliszka swój ogon chwali..

Edit:
Wytknę jeszcze brak konsekwencji - walczymy na forum o każdy centymetr długości akwarium - który ma znaczenie - a za chwilę lekką ręką oddajemy cenne centymetry pomysłem na zamontowanie f. hamburskiego - np. w poprzek akwarium, przez co odbieramy rybom ok. 12cm z długości baniaka. To się kupy nie trzyma...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Nic tylko polecić nowicjuszowi używany kubeł z Allegro Smile Potem ewentualna wymiana uszczelki, zaworów i będzie ok. To jest Polska niestety. Większości nie stać na droższe gadżety, a używek strach kupować.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
A włączę się skoro temat kubłów wróciłSmile

Sam jestem "kubłomanem' coraz mniej u mnie innej filtracji, ale tylko częściowo mogę tu poprzeć Tomasa. Niestety z używkami jest tak jak napisał soltarus. Przekonałem się na własnej skórze i to nie tylko zatajani wad, ale spezedaż filtrów niesprwanych jako sprawnych. Potem przy takim nabytku trzeba się namjstrować tyle co przy budowie hamburga lub sumpa, albo wydać drugie tyle na części. JBL, Tetra, Unimax to są filtry które przez pierwsze lata sprawują się dobrze, a potem niestety... Co innego Eheim (classic) jeżeli ośka i wirnik są całe, a uszczelka nie była cięta nożem to można śmiało kupować (bez zaworów). Jedyna używka którą mogę polecić, inne niestety odradzam nawet jbl'a bym aktualnie nie kupił ( nowego zresztą też) Tylko jakieś Tomas mało konkurencyjne cenowo te linki. "Trzynastkę" można kupić za 50 zł, "piętnastki" się w ogóle nie opłacają. Można mieć niedrogą fajną filtrację, tylko że idąc tym torem, do kosztorysu Pley'a też można wstawić używaną głowicę za kilkanaście zł z allehro...Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Mam zbiornik 450 l i kubeł TetraTec EX 2400 i powiem wam że jest to ostatni kubeł jaki kupiłem do akwarium tej wielkości. Wyciąganie tego ok. 30 kg ustrojstwa z szafki pod akwarium jest cholernie upierdliwe. Dodatkowo wadą wszystkich kubłów jest to, że zawsze przy czyszczeniu trzeba trochę przepłukać złoże biologiczne (wiadomo, że nie pod bieżącą wodą). Pomimo gąbek, wat itd zawsze zbierze się w ceramice sporo syfu, a po ponownym uruchomieniu filrta mamy wtedy piękną chmurę syfku w akwarium. Nie mam miejsca na sumpa, ale następna filtracja u mnie to na pewno będzie narurowiec + FBF/albo hydroponika/albo HMF. Cenowo wyjdzie podobnie albo i taniej, a w eksploatacji na pewno taniej. No i mamy rozdzielenie mechanika od biologa. Mój filtr bierze 60 W, a pompa CO na I biegu 25 W, na II 40 W; rocznie to ok. 170/100 zł mniej.
Kubeł jest mimo wszystko dobry ale moim zdaniem do akwa poniżej 400 l (zależnie od obsady). Na pewno nie kupiłbym kubełka używanego - niby te 100 - 200 zł mniej, ale przy rozszczelnieniu oszczędności idą w łeb i to z nawiązką. Przy HMF-ie używana głowica nie stanowi żadnego zagrożenia powodziowego.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Dogadałem się z tym chłopakiem od Jbla 1500, link zapodał Tomas na pierwszej stronie. Filtr chodzi cicho, służył ponoć do wylewania wody w akwarium, gość sprzedaje ponieważ ma same eheimy a ten mu nie pasuje. Oby wasze przypuszczenia się nie sprawdziły, mam nadzieję, że tym filtr będzie długo mi służyć... Człowiek uczy się na błędach Smile
" Nic tylko polecić nowicjuszowi używany kubeł z Allegro Smile " <-- W sumie od 12lat siedzę w akwarystyce, lecz jakiejś dużej styczności z zewnętrznymi nie miałem.. Filtr powinien dotrzeć jutro, najpóźniej w środę - dam znać jak to wygląda. Ponoć uszczelka do wymiany.. Wink Pozdrawiam
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Witam, filtr doszedł cały i ... Wink Prezentuje się fajnie. Na pierwszy rzut oka - brak uszczelki ( Pan mówił, że do wymiany ) I teraz moje pytanie.. (filtracja zbiornika 300l) mam 4 pudelka . w trzech gąbka w jednym ceramika. kolejność (od dołu) ceramika/gąbka/gąbka/gąbka ? coś proponujecie ? Dla przypomnienia.. jbl 1500
Edit mały. Coś się już dowiedziałem.. http://www.clarias.pl/jbl-uszczelka-nad-...-2750.html <-- że muszę kupić tą uszczelkę (tylko tą?) iii powiedziano mi, abym zamiast jednej gąbki w koszyczku dał wkład biologiczny. Pozdrawiam
200x70x60 Geophagus Mirabilis x7 l333 white x6
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Witaj - Jest jeszcze jedna opcja, którą możesz sprawdzić zanim kupisz uszczelkę - ale trzeba się upewnić, czy to rozwiązanie podejdzie w tym modelu. Musisz zasięgnąć języka w sklepie z częściami.
Oczywiście mówię tu o uszczelce nachodzącej na wewnętrzną, prostokątną część pierwszego koszyka.
Otóż chodzi o to, że w nowszych modelach JBL zrezygnował z uszczelki na rzecz kołnierza, który jest "dodany" do plastikowej płytki montowanej na 'wpływie/wypływie' pod głowicą. Ta płytka nachodzi na pierwszy kosz uszczelniając przepływ wody. Płytka z tym kołnierzem jest jednym elementem.
Można sprawdzić, czy zamiast uszczelki nie mógłbyś kupić tej udoskonalonej plastikowej płytki - problem z uszczelką by się rozwiązał raz na zawsze.

Co do mediów - w zależności od sytuacji w zbiorniku, obsady, problemów. Z najważniejszych, o których należy poczytać to: ceramika, węgiel aktywowany i zeolit. Oczywiście nie przepłacać za firmówki ale kupić gdzieś na wagę.

Przy zalewaniu - ten gruby korek może pracować dość ciężko - należy użyć siły, by pokonać opór!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości