• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Szykanowany samiec Prętnika karłowatego

#1
Witam,

Wiem że to forum głównie o pielęgnicach, ale może ktoś będzie wstanie mi pomóc.

W 112L akwarium mam 3 samice i 1 samca Prętnika karłowatego. Cały problem polega na tym że samice całkowicie sterroryzowały życie samca, który przez to podejrzewam nie rozwinął się do końca. Sprawa wygląda tak że samice od jakiegoś czasu tak go zagoniły że siedzi w jednym miejscu w koncie akwarium, a każda jego próba wypłynięcia na akwarium kończy się zagonieniem go z powrotem - samice nawet potrafią pilnować aby się nie wychylał. Samiec wygląda dość słabo, i widać że jest dość mocno wychudzony, ponieważ nie ma szans złapać jakiejś większej ilości pożywienia bo od razu jest zaganiany.

To drugi samiec w tym akwarium. Pierwszego musiałem oddać ze względu na bardzo dużą agresję w stosunku do całego środowiska. Drugiego natomiast samice całkowicie sobie podporządkowały. Na początku dochodziło nawet do budowania gniazd i tarła, natomiast obecna sytuacja zaczęła mnie martwić.

Obawiam że jeżeli dalej tak pójdzie, to może nawet osłabnąć do tego stopnia że padnie. Co robić ?

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jesteś pewien, że masz tylko 1 samca? Pokaż fotki akwarium, może przydałby się jakiś miszmasz z dekoracjami.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
hehe śmieszna sytuacja, wyciągnij wszystkie samice, niech samiec sam popływa przez 6-7dni i później co dwa dni wrzucaj od najmniejszej samicy po największą. Możliwość wymyślona na szybko ,ale ja zawsze po zmianie wody wpuszczałem ryby w kolejności od najsłabszych po to ,aby znalazły sobie szybciej rewiry i zwykle wychodziło to na dobreWink
W trakcie zmian! :-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Tak, jestem pewien że mam tylko jednego samca ponieważ wybarwienie u tych ryb jest bardzo odmienne u obu płci.

Na tą chwile odseparowanie samic nie wchodzi w grę ponieważ mam tylko jede zbiornik.

Fotkę postaram się wrzucic jutro.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Za dużo samic, jedna wystarczy. Zdjęcie akwarium - wyraźne.
To normalne u samic wielu gatunków błędnikowców.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(11-09-2013, 21:50 PM)Killifish napisał(a): Za dużo samic, jedna wystarczy. Zdjęcie akwarium - wyraźne.
To normalne u samic wielu gatunków błędnikowców.

Czyli zredukowanie samic pomoże ? większosci zalecają dla tych ryb 2~3 samice na samca. Czy to nie będzie powodem jakiś kolejnych problemòw lub tego że samiec będzie znowusz rozładowywał swoją agresje tylko na jednej samicy ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Pokaż akwarium to ci powiem.
Opinie tzw. sklepikowych ekspertów mnie nie interesują, mówie jak to wygląda od strony realnej.

Prętnik, to nie jest prosta ryba a tym bardziej nie haremowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zagracenie baniaka to podstawa. Ja mam dodatkowo łupinkę kokosa w rogu żeby prześladowany/a mógł się schować.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam

Dodaje zdjęcie mojego akwarium.

Zdjęcie

Może nie jest super wyraźne, ale myślę że na potrzeby tego wątku wystarczy.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(11-09-2013, 21:16 PM)BambusKLB napisał(a): (...) ale ja zawsze po zmianie wody wpuszczałem ryby w kolejności od najsłabszych po to ,aby znalazły sobie szybciej rewiry i zwykle wychodziło to na dobreWink
po zamianie wody? wpuszczałem ryby ? O maj gat Czy ja dobrze rozumiem, że podmieniłeś 100 % wody i wpuszczałeś ryby do takiej wody?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości