• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [500] Domowa Laguna

#11
Już dawno przestałem liczyć, przy hobby się nie rozmawia o pieniądzach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Postawienie morszczaka jest tanie, serio. Aby cieszyć oko mając spełnione warunki dla podstawowych zwierzaków, nie trzeba mieć sprzętu z kosmosu, za niebotyczne kwoty. Pokazuje to ostatnio chociażby Sepher z Pleco ( zaraz Łajzę zagonie do spamu na forum) czy już w wersji brutal Novina mający akwarium morskie na kranowicie Wink
Ja też nie bawiłem się w super cuda. Koszt techniki jak w słodkim, a co wewnątrz, to już wiadomo. Jest żywa skała za 25 jest i za 125. Różnica dla początkującego znikoma Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Pewnie, trochę wiedzy i pomysłów, to wszystko działa natura a nie magiczne preparaty i huczą na forach bzdury. Niektórzy nie utrzymują białobrodych i wypisują pierdoły typu, że karmił pokarmem za ileś tam i tyle, a swoje pędzę na algach nori z marketu, ikry morskiej ryby też z marketu + mrożonki z pominięciem artemii bo to syf i wszystko hula. Wystarczy logicznie pomyśleć, w jaki sposób działa natura i czym się żywią zwierzaki w naturze Smile W sumpie mam kilka kilo 'makaronu' oświetlonego świetlówkami, wchłania to syfy z wody, a jak się rozrośnie to pokolce jedzą. Najdroższy jest start, bo lampy, odpieniacz, cyrkulatory itp. do dużego baniaka kosztują, a potem... Wink Kiedyś miałem też 60l morskie na samym początku, na próbę i też było fajnie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Na dziś Wink

[Obrazek: zdjecie.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Znalazłem NEMO!
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
A nawet dwa... trzy...cztery..piec Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
No i Dory :-) moja mala by caly dzien w ten tv patrzyla ....
[Obrazek: 1.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Postawienie morszczaka to tak jak postawienie domu, niby kosztorys zaakceptowany ale z portfela umknęło o wiele więcej niż planowaliśmy Smile
Jeśli ktoś przymierza się do solniczki to niech mi uwierzy na słowo - t o___ n i e___j e s t___ t a n i e___h o b b y - Wink obojętnie jaki lowtech by nie zakładał.

zróbmy taki mocno ogólny kosztorys:
baniak np taki jak mój, będzie mi łatwiej 90x60x40 3 szyby OW

baniak - 500 pln
sump - 200 pln
stelaż - 200 pln
reszta szafki 200 pln
hydraulika - 100 pln
pudełko przelewowe 400 pln
cyrkulatory - 100 pln
pompa obiegowa - 200 pln
odpieniacz - 500 pln
światło - 4x39 chińskie - 400 pln
świetlówki - 280
żywa skała ok 15 kg - 600 pln
piasek - 200 pln
sól - niech będzie na początek chociaż z 8 kg jakiejś instant ocean - 90 pln

to już mamy:
3970 PLN a to na razie tylko zbiornik ze skałą zalany wodą. Jak dobra skała to dostajemy w prezencie kraby które wpieprzają co się da, zwłaszcza późniejsze korale, jak mamy szczęście to w prezencie znajdzie się i modliszka to już nam i ryby zeżreć może Smile

idźmy dalej:
życie:
ze dwa pokolce np:
zebrasoma flavensces - 200 pln
zebrasoma scopas - 120 pln
2x amphiprion ocelaris - 120 pln
jakiś ślizg - 100 pln
ławiczka chromisów 7x25 = 175
2xkrewetka - 120 pln
krab pustelniek - 45
krab mirtax - 50

to już nam daje 4900 pln

do tego korale właściwe każdy powyżej 100 pln jak fajniejszy 200 pln, jakiś rzadki i z daleka np lpsy z australi to 300,600, 1600? górnej granicy nie ma Smile
żeby baniak jakoś wyglądał to: samych korali za jakiś min 1000 pln trzeba.

a do tego ryby padają - bo tak Wink i za chu nie wiesz dlaczego,
korale padają bo tak ;-)
nigdy nie wiesz co wylezie ze skały i co kogo wciągnie Smile

także takie 240 litrów w obiegu wyszło nam 6000 pln, a to dopiero początek drogi Smile
i jak już człowiek wyda taki worek pieniędzy to dopiero ma stresa, siedząc na wakacjach, czy mu tam nic nie pier... jak wróci Smile

Oczywiście to moja luźna wycena i pewnie dało by się założyć taniej ale nawet niech to będzie i 2000 pln taniej to porównajcie sobie ile kosztuje postawienie 300 l bańki CA Smile
Owszem, solniczka jest fajna ale hmm, w sumie to się cieszę, że jej już nie mam, a jeszcze bardziej się cieszę, że wracam do słodkiej wody, gdzie mogę obserwować super zachowania ryb, rozmnażanie itd.

A nie w morszczaku tylko ostra napierdzielanka międzygatunkowa.
Chociaż morskie ryby też są inteligentne np taki mój żółtek, jak wchodził do pokoju ktoś obcy to się chował. Ja mogłem godzinami siedzieć przy baniaku a on nic ale wystarczyło, że ktoś obcy przykładał głowę do szyby to atakował ostro Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Moj a. olivaceus pluje wodą, jeśli nie dostanie porządnej porcji glonów nori na klipsie Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Raffy, nie przepadam za solniczkami ale Twoje akwarium bardzo mi się podoba.
Zbyszek, musisz pogadać z Danielem Danielewiczem o tych kosztach Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości