• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dicrossus maculatus a małe razbory

#1
Witam
Napiszę od razu że to moje pierwsze spotkanie z pielęgniczkami. Szkiełko 112l standard, pH około 6,5 KH6 GH8, CO2 i dużo roślin, korzeni i kamieni. Możliwość obniżenia twardości i pH ale zdecydowanie nie chcę schodzić poniżej KH3.

Pierwsze pytanie to główne tego wątku, czy d. maculatus mogą żyć w zgodzie z razborami które rosną do max. 2cm? Zaplanowałam małe stadko sundadanio axelrodi ale boję się, że zostaną zjedzone bo są takie maleńkie.

Pytanie drugie - baniak bardzo zarośnięty, szczególnie przykryte jest dno (trawniczek z parvuli) i nie ma dostępu do piasku. Strefy do pływania zarówno dla ławicy jak i dicrossusów są. Czy tutaj tak jak przy apisto dodatek piasku jest niezbędny?

Pytanie trzecie - czy w 112l w których obecne będą tylko te małe razborki oraz kilka otosków pielęgniczki 2 + 1 będą się czuły dobrze? Może lepiej zredukować ilość do pary? Szczerze mówiąc wolałabym harem.

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Od razu mówię, że jak zdecydowanie nie chcesz schodzić z kh poniżej 3 to zdecydowanie maculatusy nie są dla Ciebie. Wink To ryby z czarnych wód, potrzebują bardzo miękkiej wody o niskiej przewodności. Lepszym wyborem będą wtedy D. filamentosus.
Dicrossus mniej potrzebują piasku niż np. Apistogramma, ale również jest on wskazany, zwłaszcza jeśli chcesz utrzymać te ryby w dobrej kondycji czy będziesz chciał je rozmnożyć.
Te razbory zostaną zjedzone przez dorosłego samca nawet bez pogryzienia.

Co do układu, 1 samiec +2 samice czy to D. maculatus czy doradzanego przez mnie D. filamentosus to optymalny układ na 112l akwarium/
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
A więc będzie piasek.

Co do razbor - byłam na to przygotowana ale szkoda, tworzyłyby piękne tło Wink

Szczerze mówiąc bardziej podobają mi się maculatusy. Twardości na poziomi KH 3 i GH 3 są za wysokie?
Nie chcę schodzić poniżej 3 bo mam dużo roślin i CO2 z butli (które przy okazji zakwasza odpowiednio wodę).

Przewodność kranówki to około 300 mS.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Przewodność wody masz 6 krotnie za wysoką. Podobanie podobaniem, ale rybom trzeba zapewnić odpowiednie warunki.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Pisałam o kranówce którą mieszam dla uzyskania obecnych parametrów. Niestety nie mam możliwości zmierzenia tej z akwarium.

Chyba jednak zacznę od wprowadzenia nieco bardziej tolerancyjnej pielęgniczki na początek a później ewentualnie wprowadzę te małe cudeńka do drugiego baniaka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości