• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: ID : Lepidiolamprologus kendalli czy L. elongatus ?

#1
Witam wszystkich i od razu zwracam się z prośbą o pomoc w identyfikacji ryb które kupiłem jako Lepidolamprologus elongatus, dwa tygodnie temu w Discus Zoo w Wwie.
Niestety nikt w sklepie nie był w stanie powiedzić nic więcej, oprócz tego że gdy je kupowali , podpisane były jako L. elongatus (nie znali nawet nazwy gatunkowej).
Ryby pływaja u mnie z Cyphotilapia g. Moba i Altolamprologus compress.
Po obejrzeniu fotek z netu,a przede wszystkim fotek autorstwa Bernarda z jego Lepidiolamprologus kendalli, które są w podobnym wieku i podobnych rozmiarów co moje Lepiduski, stwierdziłem że te moje własciwie identyczne z L. kendalli.
Zacząłem wertować fotki w necie, żeby rozróżnić te dwa gatunki i zidentyfikować moje nowe nabytki. Jednak fotki w necie przedstawiaja z reguły dorosłe ryby, więc nadal nie jestem pewien co mam.
Może ktoś z Was będzie w stanie pomóc ?
Ze swojej strony, przychylałbym się do tego, że są to Lepidiolamprologus kendalli.
Zamieszczam kilka fotek kupionych przeze mnie ryb pod nazwą Lepidiolamprologus elongatus.

[Obrazek: 2011_03_06_Lepidolamprologus_elongatus_01.jpg] [Obrazek: 2011_03_06_Lepidolamprologus_elongatus_02.jpg] [Obrazek: 2011_03_06_Lepidolamprologus_elongatus_03.jpg]
Marcin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Fajne ryby Smile Jak tak patrzę na foty na CRC to moim zdaniem będą to L. kendalli - bo L. elongatus mają pokrywy skrzelowe bez wzorku, tylko brązowe. Ale mogę się mylić - są tu lepsi specjaliści.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
dla porównania moje L. kendalli Nkambae

[Obrazek: d0fd7b4278e81316med.jpg]
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Właśnie, fajne rybska Smile
Szkoda tylko że nie mam pewnosci na 100%
L. elongatus to dość rzadka ryba, a ich cena jest zazwyczaj sporo wyższa od L. kendalli.
Dlatego trochę się zmartwiłem, ale chyba faktycznie to L. kendalli.


Bernardzie, widzę że zupełnie przypadkowo, ale mamy znów całkiem podobną obsadę Wink
Marcin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ile mają cm?

Tu zdjęcie podrostka z www.destin-tanganyika.com, ale to z kolei chyba za młody egzemplarz:
[Obrazek: lepidiolamprologus-elongatus-5.jpg]

Lepidio to świetne ryby!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(07-03-2011, 22:29 PM)marti napisał(a): Bernardzie, widzę że zupełnie przypadkowo, ale mamy znów całkiem podobną obsadę Wink

To prawda, tyle że ja, zamiast alto, mam parkę N. buescheri Gombe i Ch. brichardi, choć muszę przyznać, że bardzo się zastanawiałem, czy zamiast tych ostatnich nie dać A. Calvus yellow, które były przepiękne, tylko cena mnie odstraszyła.

Widać mamy podobny gust Smile

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Bernardzie, a napisz coś o Chalinochromisach jak możesz (może być nowy temat Wink ), zawsze mi się podobały te rybki. Czy zachowują się bardziej jak naskalniki, czy zwykłe szczelinowce?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
cześć marti
Tutaj masz zdjęcie L. kendalli/nkambae. Myślę, że to raczej te ryby które posiadasz.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(08-03-2011, 14:56 PM)Topielec napisał(a): napisz coś o Chalinochromisach jak możesz (może być nowy temat)

Nowy temat może być, ale jak nieco dłużej poobserwuję te ryby. Nie umiem ich porównać do naskalników, ponieważ pomimo dość długiej przygody z Tanganiką te ryby zupełnie mnie ominęły i nigdy ich nie miałem w swoich akwariach Smile

Co do ryb Marcina - coraz bardziej skłaniam się do wersji, że jednak są to L. kendalli. Nie martw się, może i są częściej spotykane, ale też i urody im nie brakuje.

[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Dzięki Panowie za fotki i opinie.
Czyli wychodzi na to, że to L. kendalli.
Bernardzie, wierzę, L. kendalli też są super i zawsze chciałem je mieć.
O L. elongatus nawet nie myślałem, bo nie spotkałem ich w Polsce do tej pory.
Tak czy inaczej jestem zadowolony Smile

ps. Co do Chalinochromisów, mój kolega kupił ze 2 lata temu parkę z odłowu Chalinochromis brichardi Black Mask w firmie Tropheus z Krakowa. Dochował sie kilku miotów i obecnie ma kilkanaście całkiem sporych (ok. 5cm) F1 do sprzedania za niewielkie pieniądze.
Gdyby ktoś chciał, mogę pomóc w nabyciu tych ładnych rybek.

Marcin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości