• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pistia- odpowiednie warunki

#1
Witam wszystkich.
Jestem zainteresowany w jakich parametrach hodujecie tę roślinę i z jakim skutkiem?
Prosze o opisanie podstawowych parametrów wody.
Rodzaju filtracji(deszczownia czy jakieś inne zastosowanie).
Częstotliwości podmian wody (ważne jaka to woda).
Stosowanie przykrywy czy jej brak?

Ps. wydaje mi się że jest to też zależne od ilości glonów.
Ja dostalem piękne sztuki od forumowicza (Novi), jednak coś im niezlubowało marnieją w oczach, może parametry nie są odpowiednie.
Ph 6,5-6,7
GH 18 stopni
KH 10 stopni
Podmiana wody odstana kranówka co tydzień 30L.
Akwarium przykryte szybą około 2cm nad taflą wody po bokach akwaria przerwy około 3cm.
Proszę o wasze opinieSmile

Pozdrawiam Krzysiek.
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(27-05-2013, 22:14 PM)Kris1984L napisał(a): Akwarium przykryte szybą około 2cm nad taflą wody po bokach akwaria przerwy około 3cm.

Moim zdaniem to może być przyczyną stanu rzeczy, woda która paruje pewnie skrapla się na szybie która przykrywa zbiornik i kapie na pistie i do tego spora temp w przestrzeni pod szybą przykrywową to raczej niesprzyjające warunki dla rośliny pływającej.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mi też pistia zmarniała i chyba w podobnych warunkach. Za nisko nad taflą jest świetlówka. Co prawda nad świetlówkami w pokrywie są otwory wentylacyjne, ale niewiele to dało. Obecnie pistii już nie mam i próbuję przy okazji pozbyć się rzęsy i skoczogonków.
Pistia chyba nie lubi deszczownic, tak poza tym. Generalnie nic, co by powodowało chlapanie wody na wierzchnią warstwę liścia.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(27-05-2013, 22:40 PM)massacra napisał(a):
(27-05-2013, 22:14 PM)Kris1984L napisał(a): Akwarium przykryte szybą około 2cm nad taflą wody po bokach akwaria przerwy około 3cm.

Moim zdaniem to może być przyczyną stanu rzeczy, woda która paruje pewnie skrapla się na szybie która przykrywa zbiornik i kapie na pistie i do tego spora temp w przestrzeni pod szybą przykrywową to raczej niesprzyjające warunki dla rośliny pływającej.

No zgadzam się z twoją opinią, ale rozmawiałem PM z Januszem i u niego rośnie pięknie a ma przykrywę i stosuje deszczownie która dla mnie jest też główną przyczyną słabego wzrostu tej rośliny. Jednak przykrywa jest wyżej niż szyba i to może zmieniać wilgotność dla niejSmile hmm?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(27-05-2013, 22:53 PM)Kris1984L napisał(a):
(27-05-2013, 22:40 PM)massacra napisał(a):
(27-05-2013, 22:14 PM)Kris1984L napisał(a): Akwarium przykryte szybą około 2cm nad taflą wody po bokach akwaria przerwy około 3cm.

Moim zdaniem to może być przyczyną stanu rzeczy, woda która paruje pewnie skrapla się na szybie która przykrywa zbiornik i kapie na pistie i do tego spora temp w przestrzeni pod szybą przykrywową to raczej niesprzyjające warunki dla rośliny pływającej.

No zgadzam się z twoją opinią, ale rozmawiałem PM z Januszem i u niego rośnie pięknie a ma przykrywę i stosuje deszczownie która dla mnie jest też główną przyczyną słabego wzrostu tej rośliny. Jednak przykrywa jest wyżej niż szyba i to może zmieniać wilgotność dla niejSmile hmm?

No u mnie przykrywa jest ok 7 cm nad powierzchnią wody, świetlówki jakieś 2 - 3 cm nad wodą. Deszczownia w zasadzie nad samą wodą czasem nawet w wodzie Wink Pistia rośnie u mnie i w prądzie wody i w spokojniejszej części.
Pozdrawiam Janusz


 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
No i to jest dla mnie zagadka Panowie co pisał JanuszWink
Deszczownia u mnie też często jest cała wodzie, mój trop bardziej skłania się jednak bardziej w stronę parametrów wody pistia lubi ph w granicach 6, u mnie jest to zawsze jakieś pół stopnia wyżej, a i twardość wody sporaSad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Pistia dla dobrego rozwoju potrzebuje przynajmniej 5-10 cm wolnej przestrzeni między lustrem wody, a pokrywą. Tu chodzi przede wszystkim o temperaturę połączoną z dużą wilgotnością i parowaniem(utrudniona transpiracja i inne funkcje życiowe rośliny).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(27-05-2013, 23:11 PM)Ruki napisał(a): Pistia dla dobrego rozwoju potrzebuje przynajmniej 5-10 cm wolnej przestrzeni między lustrem wody, a pokrywą. Tu chodzi przede wszystkim o temperaturę połączoną z dużą wilgotnością i parowaniem(utrudniona transpiracja i inne funkcje życiowe rośliny).

W takim razie jutro muszę coś wymyślić nad podniesieniem szyby do góry i zrobieniem większej wentylacji Smile
Może będzie dobrzeWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Z tematem pistii jest jak z innymi tego typu. Ile osób tyle opinii... ba! To za mało powiedzane :> Póki co to jedyny pewniak to dużo azotu i fosforu w baniaku oraz dobre światło. To w moim przypadku zawsze był dobry sposób. Co ciekawe - nie bardzo coś rośnie w 2700K... ???
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(27-05-2013, 23:20 PM)Kris1984L napisał(a):
(27-05-2013, 23:11 PM)Ruki napisał(a): Pistia dla dobrego rozwoju potrzebuje przynajmniej 5-10 cm wolnej przestrzeni między lustrem wody, a pokrywą. Tu chodzi przede wszystkim o temperaturę połączoną z dużą wilgotnością i parowaniem(utrudniona transpiracja i inne funkcje życiowe rośliny).

W takim razie jutro muszę coś wymyślić nad podniesieniem szyby do góry i zrobieniem większej wentylacji Smile
Może będzie dobrzeWink

I właśnie to jeden z powodów dla którego nie zdecydowałem się na przykrycie zbiornika szybą. Ja to rozwiązałem w inny sposób robiąc ramkę na którą naciągnąłem siatkę (moskitierę) i nie ma problemu ani ze skraplaniem wody ani z temperaturą ani z wymianą powietrza nad i pod siatką Usmiech
Troszkę opisałem to rozwiązanie tytaj:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2807&page=2
też mam rośliny pływające i deszczownię a ekspansja roślin pływających jest spora.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości