• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [375l][Australia](w cudzysłowie)

#11
jak mówi stara szkoła, kryptokoryn i nurzańca nie pogodzisz. Jedne wolą kwaśniej, drugie bardziej zasadowo.
Co najbardziej dostaje po tyłku z zielska?

Ryby - FANTASTYCZNE Smile Uwielbiam tęczanki i pokrewne Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Tarła raczej nie było, choć zaloty i prowadzenie na swoje terytorium przez samca obserwowałem.

Wszystkie rośliny były zdrowe przez kilka miesięcy choć wszystkie poza Vallisnerią rosły wolno. Kondycja wszystkich roslin poza Vallisnerią zaczęła się pogarszać po tym jak zwiększyłem częstotliwość podmian. Po powrocie z 2-tygodniowych wakacji było już znacznie gorzej (ryby dostały w tym czasie jeść tylko 3 razy, więc rośliny też głodowały). Ostatnio po dużej podmianie nawet Vallisneria zbladła. Dlatego myślę że to z braku nawozu. Zacząłem już lać więc powinno byc ok.
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Jeśli chodzi o rośliny to chodziło o temperaturę. Zdjąłem pokrywę i spuściłem poziom wody o 10cm aby ryby nie powyskakiwały. Wkrótce może zabiorę się za zrobienie "korony". Temperatura teraz to 26-27C.
Rośliny odzyskały kolory i wypuszczają nowe liście choć kryptokoryny i mikrozorium ogólnie nie powalaja kondycją. Pewnie chodzi o pH jak killifish napisał choć nie mogę sprawdzić bo test mi się przeterminował i musze kupic nowy. Woda kranowa ma zazwyczaqj 7,2-7,4. Co do NO3 i PO4 to nie byly za niskie a raczej za wysokie, mierzyłem salifertem i hanną.

Bolbitis wywaliłem. Raziła mnie jego niebiotopowośćSmile Do akwarium dosypałem trochę drobnego piasku. Zlikwidowałem drugą świetłowkę którą niedawno dodałem - bardzo szybko zaczęły się pojawiac glony na ściankach. Myślę że bez CO2 160 watt światła w takim akwarium z ubogą roślinnością to za dużo. Jakieś fotki zrobie jak skonstruuje koronę i doleje wody do pełna.
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Chętnie pooglądam Okok Ostatnio widziałem w chorzowskim Zoo parę pięknych, wyrośniętych tęczanek, i znowu mi się zachciało Big Grin
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Fajnie że mają tam teczanki. Mam wrażenie że te ryby nie są już tak popularne jak kiedyś. Pamiętam że dawno temu Akwarium w Gdyni miało duży zbiornik roślinny z wyrośniętymi tęczankami. Ostatnio jak tam byłem 2 lata temu to juz go niestety nie było.

Zachciało się no to odpalaj jakieś akwarium dla tęczanek! Będzie nas więcej. Też mam ochotę na więcej gatunków ale to już może jak postawię większe akwarium w przyszłości.

I tak przy okazji polecam książkę o tęczankach dostępną do ściągniecia w internecie za darmo:

Polecam, piekne zdjęcia i opisy biotopów. Uwaga duzy rozmiar ok. 190 MB.
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
http://www.flickr.com/photos/99508742@N04/9393834861/
Niesamowity samiec M. lacustris z Zoo w chorzowie. Były też cudne M. boesemani oraz M. parkinsoni (tych ostatnich nie dało radę sfotografować, były w cieniu).

A książkę Tappina polecam , jest świetna Okok
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Też zoo w Chorzowie:
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Wszystkie piękne! O ile się nie mylę są tam też Melanotaenia maccullochi, tez o nich myslałem - czy ich do siebie nie wpuscić.
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Trochę czasu minęło od ostatniej aktualizacji więc czas na kilka fotek. W zasadzie tytół wątku trzeba by już zmienic na Austalazja ponieważ do akwarium wpusciłem bocje wspaniałe (Chromobotia macracanthus 8sztuk). Od dawna chciałem te ryby no i się skusiłem a teraz bez zmiany na wieksze akwarium w niedługim czasie już się nie obędzieSmile. W ogóle mam ostanio faze na ryby piskorzowate i karpieńcowate. Zobaczymy co z tego wyniknie. Wygląda jednak na to że zarówno bocje jak i M. trifasciata mają podobne wymagania co do parametrów wody (woda miękka i kwaśna). 

Nie mogę jednak znaleźć informacji jakie parametry preferuje G. pseudoincisus oprócz standardowej gadki że tęczanki nie mają specjalnych wymagań i trzeba tylko wystrzegac sie wartości ekstremalnych. Ogólnie można powiedzieć że środowisko naturalne tęczanek charakteryzuje się bardzo dużymi sezonowymi wahaniami pH i przewodnośći. Paramerty u mnie które mierzę to pH 7.2, KH 3.8, NO3 10-20, NO2 0, temp 24.5 (zimą). GH z kranu ma ok 8 ale w akwarium tej wartości nie mierzę.
Chętnie zszedł bym z pH poniżej 7 ale boję się o G. pseudoincisus, mam przeczucie (ale to tylko przeczucie) że ta ryba tak jak G. incisus preferuje wody alkaliczne. Z drugiej strony widziałem ją w akwariach z pH ponizej 7.

Z G. pseudoincisus jest tez taki problem że mam same samce i agresja wewnątrzgatunkowa jest dość spora. Jeden z nich ma ranę na boku która sie nie goi (widoczne na zdjęciach) bo jest tam cały czas gryziony. Inny z samców kilka miesięcy temu został zamęczony na śmierć a już w podróży ze sklepu jeden został zabity przez drugiego (podróżowały w workach po dwie sztuki). Do tego zawsze gdy samiec trifasciat zwabi na swoje terytorium samiczke i zaczynaja taniec godowy, wprost między nich wskakuje samiec pseudoincisus, trzęsie się i z tarla nici. Niestety moje poszukiwania samic są jak do tej pory bezskuteczne, ale w razie co mam akwarium kwarantannowe przygotowane.

To tyle gadaniny, pare fotek. Woda w akwarium mętna z powodu montażu kubełka który wrócił z naprawy (stąd też te gąby po prawej strony akwarium które filtrowały wodę pod nieobecność kubła, w sumie 12 litrów gruboziarnistej gąbki i dwa powerheady.

Wszelkie opinie, krytyka i porady mile widziane.
Pozdrawiam szanowne gronoWink
   
   
   
   
   
   
   
Pozdrawiam, Piotr >>(XXX)'>

Akwaria: 840 słone, 360 aklimatyzacja Monodactylus sebae do słonej wody, 200 azja roslinne, 160 axolotle córki, 60 Panaqolus, 42 roślinne, 25 krewetki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Ale byki wyrosły Ci z tych tęczanek Big Grin Potężne rybska, i wyglądają pięknie, zwłaszcza trifasciaty. Może zostaw jeden gatunek, albo poszukaj trifasciatom towarzystwa w postaci innych australijskich tęczanek. Może to nie tylko brak samic u pseudoincisus jest problemem, ale też to, że ryby się "nie rozumieją", stąd problemy w czasie tarła.

P.S. Jakbyś miał narzekać na nadmiar lotosu, to daj znać. Chętnie przyjmę parę szczepek Wink
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości