• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 250-300l

#1
Witam. Na początku może się przedstawię.
Mam na imię Michał, mieszkam w Bydgoszczy i akwarystyką interesuję się od czasów szkoły podstawowej - pierwsze z akwariów założyłem pod wpływem mojego ówczesnego przyjaciela. Jak to było to chyba każdy wie - filtr gąbkowy na "brzęczyku" i zupa rybna w baniaku. Na wspomnienia może spuszczę zasłonę milczenia Wink
Przed około 4 laty wróciłem do swojego hobby zakładając akwarium 73 l - typowe akwarium towarzyskie. Wówczas także spróbowałem swoich sił w hodowli krewetek.
Niestety parametry wody nie pozwoliły mi na sukces w tej dziedzinie a zabawa kationitem nie dawała pewności stałych parametrów wody.
Wówczas to zrodził się pomysł by obsadę dobrać do tego co mam w kranie a nie odwrotnie. W Przeciągu ostatnich kilku lat moja sytuacja materialna uległa pewnej poprawie(praca). Z tego też powodu w głowie zaczął mi kiełkować nieco inny pomysł na baniak - padło na Tanganikę z muszlowcami.
Jak postanowiłem tak uczyniłem - a konkretnie czynię (akwarium obecnie dojrzewa i czeka na przybycie mieszkańców).
Niemniej pierwszym krokiem na drodze do polepszenia warunków mojego hobby był zakup odpowiedniej szafki, na którą kiedyś zwyczajnie nie było mnie stać.
Obecnie na szafce stoi wzmiankowane akwarium 73l oraz jest całkiem spora przestrzeń na postawienie kolejnego - tym razem dużego baniaka.
Plany co do sprzętu i samego zbiornika mam ale tutaj się specjalnie nie śpieszę bo chcę tym razem postawić zbiornik bez "półśrodków" a to wymaga odpowiednio wysokich nakładów finansowych.
Przechodząc do sedna. Przeglądając internet w poszukiwaniu ciekawych biotopów przypadkiem natknąłem się na artykuł o j. Wiktorii i wzbudził on moje głębokie zdumienie. Po przeczytaniu tego co było w sieci stwierdziłem, że największą polską bazą informacji o tym biotopie jest właśnie to forum. Precyzując mam zwłaszcza na myśli jednego użytkownika - Sendog'a.
Cóż oto jestem i staję, przed wami z zapytaniem o dostępność gatunków tego biotopu, rady i inne wskazówki dla początkującego w temacie.
Obsada miałaby być jednogatunkowa - celem popularyzacji tych pięknych ryb jakie stanowią gębacze. Ciągle czytam i ciągle zmienia mi się typ na obsadę - tak wiele pięknych ryb !
Obecnie moim numerem 1 jest Pundamilia cf. azurea niemniej z tego co się orientuję ryba ta jest chyba nieosiągalna. Stąd też mam typy zastępcze:
Paralabidochromis chromogynos - piękna i pstrokata ryba - ostatnio zwróciła moją uwagę. Jako warianty łatwiej dostępne stawiam na Astatotilapia nubila lub Pundamilia nyererei (Mwanza Gulf). Chętnie posłucham Waszych porad i oceny wybranych przeze mnie gatunków.
Co do wymiarów przyszłego zbiornika są one dla wskazanych litraży klasyczne - bez kombinowania.
Kończąc pragnę wyrazić wielkie zadowolenie, że takie jak to forum istnieje i gromadzi wiedzę oraz pasjonatów tych niesamowitych ryb. Moja przygoda z pielęgnicami dopiero się zaczyna a już nie mogę myśleć o niczym innym jak postawieniu kolejnego baniaka Big Grin
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Wybór jak najbardziej słuszny. Ja wpadłem na Wiktorię na naszym lokalnym forum, Topielec pokazał swoje aeneocolory. Część ryb które mam pochodzi z Bydgoszczy, rozejrzyj się po okolicy :-)
--------
"Money is a thing that will be there when asked for. A good man is not so easily found." - Hagakure
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Przyznam, że w erze internetu oraz kilku poważnych zawodach moje udawanie się do sklepu w ciągu ostatniego czasu miało miejsce baaardzo rzadko.
A Ryby masz od jakiegoś hodowcy czy bydgoskiego sklepu?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Witam kolejnego miłośnika biotopu. Muszę Cię jednak uprzedzić że gatunki które wybrałeś za wyjątkiem Astatotilapia nubila (najbardziej "pospolity" gatunek) będzie bardzo trudno zdobyć. Na dzień dzisiejszy nie znam osoby która by miało w swojej hodowli wymienione gatunki. Zbliżoną kolorystykę do Twojego nr 1 Pundamilia cf. azureado posiada Yssichromis sp. "blue tipped". Pomyśl nad wprowadzeniem drugiego gatunku korzystnie wpłynęłoby to na agresję wewnątrz gatunkową a konkretnie na jej obniżenie.
Pamiętaj żeby w obsadzie danego gatunku unikać układu z dwoma samcami w większości przypadków pozostanie Ci prędzej czy później sam samiec dominujący (słabszy zostanie zamęczony).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Rozumiem. Ciekawa propozycja. Niemniej o ile mój nr 1 wiem, że to raczej bajka liczyłem, że ktoś będzie w stanie "załatwić" namiary na Paralabidochromis chromogynos. Te ryby wyjątkowo mi się podobają. Co do 2 gatunków to zdecyduję się na to tylko w przypadku gdy będę mieć pewność co do braku wpływu na wychów potomstwa. Są to tak piękne ryby, i tak rzadkie, że jeśli uda mi się zostać ich "hodowcą" to wolę mieć 1 gatunek i "rozwijać" go tak by na mapie naszego kraju było kolejne miejsce z tymi rybami. Wiem, że to wszystko brzmi jakoś górnolotnie ale w tym przypadku mam poczucie "misji". Jeśli tym postem narażam się na śmieszność to trudno ale piszę to co myślę.
Oczywiście za wszelkie sugestie i rady będę nadal wdzięczny. Swoją drogą pytanie do hodowców tych ryb. Czy jak je rozmnażacie to bazujecie na chowie wsobnym? Po pewnym czasie nie dochodzi do deformacji itd.? Pytam bo wiem, że są gatunki ryb, którym ten "chów mniej szkodzi" i takie, które są bardziej na to podatne. Pytanie wydaje mi się tym bardziej istotne, że w przypadku decyzji o hodowaniu gębaczy będzie ciężko o świeżą krew. Oczywiście istnieje opcja gatunków bardziej popularnych. Co do drugiego przypadku to wymieniacie się narybkiem co jakiś czas? Jak to funkcjonuje? Eliminujecie z hodowli ryby odchodzące od wzorca?
Przepraszam, za nieco chaotyczną treść wiadomości ale chciałbym się do wiktorii zabrać "porządnie" Wink

EDIT:
PRzed chwilą znalazłem taki portal i aukcję:
http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/a...1368213601
Postaram się poszukać źródeł dla tych ryb może na jakiś forach itd. Niemniej póki co idę spaćBig Grin
Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Hej
Binambik Twój post wcale nie jest górnolotny. Każdy robi to co lubi. Cieszę się, że taką masz pasję choć muszę przyznać, że początkowych pasjonatów jest znacznie więcej niż hodowców haplochromisów.
Co do ryb to właśnie Pundamilia azurea jest łatwiejsza do zdobycia niż P. chromogynos. W Niemczech jest dostępna. Musisz trochę pomyszkować i poszukać.

Mogę pomóc coś zdobyć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Sendog - jeśli Pundamilia azurea jest w stanie dostać się w "twoją sferę wpływów" to jestem jak najbardziej zainteresowany.
Ryba moim zdaniem zjawiskowa.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Binambik ja jej nie mam - wyjazd po ryby to duży koszt.
Narazie nie ściagam ryb - czekam na coś zupełnie nowego Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dobra. Niemniej mi też się kosmicznie nie śpieszy.
Najpierw skompletuję sprzęt. A co do ryb to myślałem, że może jakąś wysyłkę by można zrobić albo nawet zamówienie zbiorowe użytkowników forum i podzielić się kosztami.
Jednak nie wiem o jakich kosztach tu mówimy.
A z gatunków, którymi Ty dysponujesz to co masz dostępne? - o ile sprzedajesz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Obecnie brak maluchów - mogę dostapić dorosłe Bihiru Scraper, Red back scraper i "matumbi hunter"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości