• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Moje Rio Negro [750l]

#21
Jak chcesz usprawnić podmiany, to załatw sobie pompę i prosto z balii przepompowuj do baniaka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Nie przeczytałem wszystkiego dokładnie, ale z praktyki podpowiem, że kilka rzeczy bym zmienił.
Obsada ryb-zbrojniki (o tym wiem sporo) dokładasz mięsożernego (bo ładny) ale go wcale nie będziesz widział-chyba ze akwarium puste, i drugi - to drewno-jad - b.duża przemiana materii i cho..rnie brudzą - może ładne ale dla hobbysty zbrojników tylko.
Po drugie to przelew dałbym jak Filas radzi z boku, i o długości 50cm (standard to 30cm kratka, ale u mnie taka jest za mała(musiałem poszerzać wloty w grzebieniu), 40cm byłoby O.K u mnie -720L.
50cm byłoby O.K bo i gabki masz 50cm i nie trzeba wtedy docinać.
Jak z tego wyjdziesz nie wiem.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Widziałem rozwiązanie napowietrzania złoża oparte o listwy własnej produkcji. Kolega twierdził, że takie rozwiązanie jest lepsze niż kostka, ponieważ ona powoduje strumieniowanie napowietrzania. Sens w tym jest przyznacie. Warto to Krzysiek brać pod uwagę.
Fajnie, że pomysł rusza. Z pomocą przyjaciół dużo się uda.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
soltarus nie będę nic wiercił ponieważ za jakiś (raczej dłuższy) czas będę robił automatyczną podmianę.
Killi są nawet takie listwy na allegro Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Ja na prawdę piszę tak niezrozumiale? Big Grin
Chodzi o wywiercenie dziury do podłączenia pompy CO. Tanio i dobrze - tylko trzeba mieć miejsce. U ciebie to by zdało egzamin.



Ja u siebie mam pompę za Ururką co wg mnie troche spowalnia przepływ też... no i zajmuje jeszcze więcej miejsca.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
(04-05-2013, 19:08 PM)soltarus napisał(a): Ja na prawdę piszę tak niezrozumiale? Big Grin
Nie, ja dzisiaj czytam z doskoku Wink
Kiedyś już widziałem ten film ale jakoś o nim zapomniałem. Dzięki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
To na prawdę działa i tanio działa Big Grin
Na swoich błędach nauczony polecam tylko do tego rury PVCU 3/4 do wody zimnej (np NIBCO) - żadnych węży karbowanych, rur pp czy innego dziadostwa. Tuptuś mi mówił że węże od pralki spustowe też się nadają, ale już nie miałem siły próbować Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Z tym miejscem za akwarium to może być ciężko. Mam strasznie mały pokój. Bardziej z boku by mi pasowało a najlepiej jakby była ukryta w stelażu. Wtedy musiało by być więcej kolanek.
Druga sprawa to czy koniecznie trzeba wiercić? Nie można, tak jak w filtrach kubełkowych, zasysać od góry?
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Ja mam podobnie jak narysowałeś Smile Tylko że całość na mniejszym areale rozpostarta. Ja widziałem że powrót z sumpa u większości jest w kominie... Jakbyś tak zrobił to byś nie stracił praktycznie na mocy pompy. Tą pompę można podłączyć jak się chce. Tylko trzeba pamiętać że do rozruchu potrzebuje być zalana - czyli musi być poniżej lub jak najniżej poziomu wody w sumpie. Ja teraz mam to zgrane prawie idealnie, ale w jednej z kombinacji było ciut za wysoko i woda nie poszła. Ale w Twoim przypadku, gdy sump jest na równi z baniakiem to tego problemu nie ma. Tak jak narysowałeś to nic innego jak wielki syfon - pompa będzie w wodzie. Tylko mówię... nie wiem czy nie trzeba by tego zmniejszyć tak żeby nie tracić na mocy. W tej chwili jest ok metra na zasysie i ze 2 na podnoszeniu.
W moim przykładzie masz to zminimalizowane. Liczba kolanek pozostaje ta sama. Jakby dać wszystkie możliwe kolanka 2x45 stopni to dodatkowo się minimalizuje opory.
   

Wspominałeś o baniaku energooszczędnym - jest pompa - http://allegro.pl/pompa-obiegowa-25-40-1...61978.html - zwraca się podobno po roku, a zużywane waty zachęcają. Ja nie miałem na nią kasy.


.jpg   209401485915676.jpg (Rozmiar: 18.83 KB / Pobrań: 674)
Ja mam w tej chwili: I -600, II - 1600, III - 2300
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z pompami WILO?
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-wilo-yo...02809.html
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości