• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Moje Rio Negro [750l]

#11
Moim zdaniem dużo lepiej Smile

Napowietrzanie jak najbardziej, widziałem już takie rozwiązania i sam również się do tego przymierzam, ja postanowiłem umieścić zwykły kamień napowietrzający pod półką z mediami i "brzęczyk", chyba to co masz na myśli w pkt. 1.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Hmm... Tylko pytanie, czy jest potrzeba takiego napowietrzania? Ruch wody powinien wystarczyc. Skoro rybom wystarcza, to tym bardziej bakterie wytrzymaja. Dodatkowy brzeczyk, to kolejne waty i decybele.

Takie napowietrzanie mialo by sens przy duzo wiekszym zlozu i duzo mniejszym przeplywie, czy okresowym zanikiem przeplywu, tak jak to jest w oczyszczalniach przydomowych ze zlozem biologicznym (nie tych drenazowych).
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Martinezio
Powody są dwa:
1. Poprawa kondycji bakterii na codzień
2. Podczas podmiany wody będę zlewał wężem powiedzmy 10-15 cm a następnie bezpośrednio z RO uzupełniał (nie mam gdzie gromadzić osmozy, łazienkę mam wielkości szafy Tongue ) . To będzie trwało bardzo długo (cały dzień). Wtedy pompa będzie wyłączona. Bakterie mi się uduszą Wink

Generalnie dążę do tego aby podmiany robić jak najrzadziej. Nie mam zamiaru przerybiać a jak ryby podrosną to zrobię hydro.

Killi zrobił fajne zestawienie pompek i z tego co zauważyłem to one wcale nie są takie energo-łakome. Na pewno będę na to zwracał uwagę bo moim pierwszym założeniem było stworzenie akwarium energooszczędnego.
Dodam jeszcze, że jako główną pompę zastosuję Eheim Compact+ 2000.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Mam taką pompę u siebie w sumpie, jak dla mnie porażka, nie wiem jak będzie się zachowywać na tej samej wysokości bo jednak u mnie musi podnieść wodę z sumpa do akwa i traci na wydajności jednak rozważam zakup dużo wydajniejszej, pomyśl o tym, lepiej pompie ograniczyć przepływ niż żałować zakupu.
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Hmmm to mnie teraz zaskoczyłeś. Na jakiej wysokości musi pompować u Ciebie wodę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Krzysiu, nie sądzę, aby nawet kilkunastogodzinne wyłączenie pompy spowodowało śmierć bakterii. Niby z jakiego powodu? Prędzej rybki się uduszą. Bakterie co najwyżej przejdą do stanu uśpienia. Nie obawiałbym się o ich stan na Twoim miejscu Smile Aczkolwiek to Twój projekt i Ty będziesz miał decydujące zdanie Wink Jakkolwiek nie zrobisz - będzie gites Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(03-05-2013, 21:57 PM)Martinezio napisał(a): Prędzej rybki się uduszą.
Rybom w tym czasie planuję zapodać kolejną pompkę Big Grin Tak jak nigdy nie używałem napowietrzaczy, tak teraz wpadam w małą paranoję Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Pompa u mnie musi podnieść wodę około 1 metra, nie wiem jaki to ma wpływ na przepływ bo nie mierzyłem tego, wiem jedno, ja muszę pompę zmienić Smile na wydajniejszą. Moje akwarium ma 2m długości a ryby reofilne, chciałem uzyskać spore zawirowania i musiałem dołożyć turbinę wewnętrzną bo sam Eheim bardzo mizernie poruszał wodą. U Ciebie to będzie deszczownia, ona też ogranicza trochę przepływ, sam nie wiem, ja bym jednak przy takim litrażu poszedł w model o jedno oczko wyższy, stówka więcej w zakupie Smile
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(03-05-2013, 21:57 PM)Martinezio napisał(a): Bakterie co najwyżej przejdą do stanu uśpienia. Nie obawiałbym się o ich stan na Twoim miejscu Smile
I cykl azotowy wypadnie na tydzień z obiegu nim się na nowo rozhula.... Undecided I jak ryby się nie poduszą to metabolity je zabiją.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Jak dobrze rozumiem to takie napowietrzanie może być odpalane na czas podmiany tylko? Chyba sobie dołożę coś pod gąbki i rurki. Podmiana wody w dużych akwariach to jedna wielka lipa... Ja kupiłem sobie balię budowlaną 90l... napełni się sama, wężyk w drugim pokoju czy gdzieś, potem wiadrami do baniaka... Ale nie o takie coś mi chodzi cały czas Sad
Ja mam pompę od CO pod baniakiem. Podnosi do góry metr na pewno. Jakby policzyć cały układ to więcej. Mam na 1 biegu 600l/h (w najlepszym przupadku osiągnąłbym 1000l/h) Pompy zatapialne mają ten plus że są od razu w wodzie. Polecam coś co ma 3 metry podnoszenia minimum - efekt gwarantowany Smile Sam wymienię za 100 lat na coś takiego jak przerzucę się na duże ryby (pawiookie) lub CA.
Maskotusie... skoro masz mieć sumpa z boku to polecam wywiercić otwór w szkle na dole i dać tam bezpośrednio pompe CO omnigena 180 25-40 - koszt 150 z przesylka? Kwestia czy masz miejsce i czy masz to jak zamaskować - np idelnie by było żebyś miał z tyłu baniaka te 10-15cm, a jak nie to z boku. W razie czego odpowiem na pytania bo strasznie niezrozumiale pisze standardowo.
U mnie np z powodu braku wiedzy popełniłem sporo błedów konstrukcyjnych... ale idzie przeżyć Big Grin
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości