• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Drobnoustek obrzeżony (Nannostomus marginatus) wyskakuje z akwarium

#1
Moje drobnoustki obrzeżone opuszczają lokal (znaczy wyskakują z baniaka) Huh. Czytałem trochę na temat tych rybek szukając towarzystwa dla akar lecz nigdzie nie wyczytałem aby miały taką przypadłość czy to oznacza, że w baniaku jest coś nie tak? Czy ktoś się spotkał z takim zachowaniem tych rybek ?
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Generalnie nic w tym nadzwyczajnego. Praktycznie każda ryba może wyskoczyć z akwarium.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
u tych rybek nie , ale u innych przeważnie jest to reakcja na stres, więc parametry wody też mogą tu uczestniczyć
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(28-04-2013, 22:23 PM)wojtekr napisał(a): Generalnie nic w tym nadzwyczajnego. Praktycznie każda ryba może wyskoczyć z akwarium.

Jasne tylko u mnie wyskoczyło już ok 12 szt i to chyba takie normalne już nie jest. Jakoś na 16 akar żadna nie wyskoczyła.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Oj, czasem warto poczytaj coś więcej niż podstawowe informacje na stronach akwarystycznych. Wyskakiwanie z akwarium dotyczy wszystkich przedstawicieli Lebiasinidae, czyli między innymi rodzaj Nannostomus. Jest to ich normalne zachowanie- w naturze skaczą w poszukiwaniu pokarmu czy by uniknąć zagrożenia(ale nie tylko przed drapieżnikiem, często skaczą by uciec przed silniejszym pobratymcem w trakcie utarczek przy ustalaniu hierarchii w stadzie).
Przy tych rybach należy mieć przykryte akwarium inaczej suszki są nie do uniknięcia.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Drobnoustki to bardzo dobrzy lotnicy, wiem coś o tym bo sam je mam- na szczęście w akwarium zakrytym, ale podczas podmian już nie raz się przekonałem jak to one nie latają Big Grin Także proponuję dobrze to zabezpieczyć Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No to mnie nie pocieszyliście Confused, i faktycznie muszę na przyszłość bardziej wgryzać się w temat mimo iż są to ryby towarzyszące należało więcej czasu poświęcić na zapoznanie się z gatunkiem. I tu pojawia się w takim układzie pytanie: jakie rybcie nadawały by się jako towarzyszące dla akar (Laetacara dorsigera oraz Cleithracara maroni) do akwarium otwartego. Chodzi mi o rybki, które pływały by ławicą i stanowiły ciekawe dopełnienie do zbiornika 360l. Myślałem również o takich towarzyszach które nie zajęły by się ewentualnym potomstwem akar.Nie jest to biotopowe akwarium jednak co do obsady to jest Ameryka Płd.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mariusz, no niestety muszę Cię zasmucić. Myślę, że nikt odpowiedzialny nie potwierdzi Ci jakiegoś gatunku, w którym jakaś pojedyncza sztuka na 100% nie wyskoczy.
Ja miałem przez dłuższy czas akwarium roślinne - holenderskie, czyli przerobiłem przez te wszystkie lata wiele różnych kąsaczkowatych i innych ławicowych, które byłyby idealne jako towarzyszące dla twoich akar. Zdarzało się, że przez miesiąc, dwa nic nie wyskoczyło, a pewnej nocy wyskoczyły 4 sztuki. Jak pisze Ruki, jakiaś stresująca sytuacja, jakiś błysk swiatła i wystarczy. Z resztą gdzies czytałem, że komuś Cleithracara maroni wyskoczyła ze zbiornika, więc reguły nie ma reguły.
Są oczywiście gatunki, które wyskakuja i z "zamkniętego" zbiornika :-) Hanna Gachua wyskoczyła mi otworem na węże do kubełka. A obecnie mam jako towarzyszące Carnegiella strigata. Te to dopiero lubią skakać. I co zauwazyłem, jak przez przypadek zostawiłem na noc 1/3 akwarium odktytego, to nie wyskoczyło nic - duża powierznia odkryta, a jak ostatnio żona zakryła szybki tak, że była 1,5 cm szpara, to wyskoczyły 4 sztuki niestety :-(
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Dziękuję bardzo za odp i podpowiedź. Muszę w takim układzie zabezpieczyć jakoś zbiornik tak aby wszystkie mi nie powyskakiwały.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(29-04-2013, 09:56 AM)wojtekr napisał(a): Z resztą gdzies czytałem, że komuś Cleithracara maroni wyskoczyła ze zbiornika, więc reguły nie ma reguły.

Okazuje się, że dobrze wyczytałeś nie wiem dlaczego ale wczoraj w trakcie dnia wyskoczyła jedna z młodych akar z maronii Huh, na szczęście zdarzenie miało miejsce w dzień i byłem w domu więc szybka akcja i rybcia pływa w zdrowiu nadal. Koniecznie trzeba zabezpieczyć zbiornik.
[720l]Nowe życie...
[240l]BW

Pozdrawiam
Mariusz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości