• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Dicrossus filamentosus

#51
Jak na takie czarnowodne warunki to zdjęcia prześwietne.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
Caveman, jak sytuacja rozwinęła się od stycznia?
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
Wśród 6 sztuk, które kupiłem w styczniu była jedna samiczka. Dokupiłem jeszcze dwie i obecnie mam układ 5+3. W sumie to dwa samce mam do wydania Smile
Dicro wyrosły i nawet się dogadują w akwarium 150x75x50.
Trzymają się raczej dna, więc myślę o dodaniu czegoś co zajmie wyższe partie akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Coś odchowujesz? Jest deficyt na rynku Smile
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
Jak dotąd nie. Ubarwienie samiczek wskazuje wprawdzie, że coś się kroi, ale póki co nie zaobserwowałem młodych.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56


Muszę w końcu je przenieść do docelowego baniaka, coby samice mogły uchować młode.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Takie osobniki tylko z górną nitką na p. ogonowej kiedyś uchodziły za osobny gatunek, ale to chyba tylko kwestia wieku?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Papja, bardzo są agresywne?
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
(29-12-2020, 20:14 PM)piotrK napisał(a): Takie osobniki tylko z górną nitką na p. ogonowej kiedyś uchodziły za osobny gatunek, ale to chyba tylko kwestia wieku?
Zdarzają się w kolumbijskich importach, w tych z Brazylii nigdy nie widziałem. Takie info dla pasjonatów Smile.
pozdrawiam
Paweł
Aktualnie - Apistogramma: kullanderii, sp alto tapiche, sp. miua, velifera.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
Generalnie jeżeli chodzi o kształt ogona to trzeba wyróżnić dwie sprawy- nie każdy filamentosus ma idealnie równe miecze w lirze(przynajmniej nie od początku), a oprócz tego obecnie za istniejący gatunek AFAIK uznaje się Dicrossus glaudicauda. Glaudicauda nie mają nawet zaczątków dolnego miecza- dolna część płetwy ogonowej jest obła. Oprócz tego ryba identyko jak niektóre filamentosus Wink.

   
Foto z opisu gatunkowego
Schindler, Ingo & Staeck, Wolfgang. (2008). Dicrossus glaudicauda sp. n. - a new species of crenicarne dwarf cichlids (Teleostei: Perciformes: Cichlidae) from Colombia, South-America. Vertebrate Zoology. 58.

Nie czuję się na tyle pewny swojej wiedzy z zakresu filogenezy rodzaju Dicrossus żeby stwierdzić czy tu rzeczywiście rozmawiamy o innym gatunku, czy mówimy tylko o lokalnej formie/podgatunku (chociaż wiadomo jak to jest z uznawaniem podgatunków w przypadku ryb Tongue) niewłaściwie wyodrębnionej do rangi gatunku. Nie wiem też czy u glaudicauda możemy zaobserwować różnice fenotypów tak jak u filamentosus, czy zawsze wzór ubarwienia wygląda tak jak u holotypu, więc nie będę próbował zgrywać specjalisty kratkologa Wink.

Przykład zróżnicowania fenotypu u filamentosus w zależności od miejsca występowania:

.jpg   resizeimage (7).jpg (Rozmiar: 37.66 KB / Pobrań: 203)
"South American Dwarf Cichlids", H.J. Mayland & D. Bork, 1997

Moje ryby w każdym razie to na 100% filamentosus (chociaż wolałbym glaudicauda Rotfl) no i tylko jeden samiec ma obecnie równą, długą lirę. Zarówno w przypadku dzikich jak i hodowlanych ryb, oraz tych rozmnożonych u mnie, zauważyłem że wzrost liry jest mocno różnorodny w zależności od osobnika. Zdarzają się sztuki z dłuższym mieczem dolnym, górnym, albo równymi mieczami. Co ciekawe nie zawsze dominant ma najładniejszą lirę Wink.

Tu, słabe, fotki tych dicro z filmiku gdy dopiero zaczęły im rosnąć miecze:
Górny miecz dłuższy:
   

Lewy samiec dolny miecz dłuższy, prawy samiec górny miecz dłuższy:
   

Zauważyłem też że zwykle u starszych samców ta dysproporcja zanika, a nawet jak nie zniknie to po uszkodzeniu płetwy ogonowej często miecz odrasta już równej długości do drugiego (taki przypadek chyba nawet był opisany u nas na forum- ryby zidentyfikowane jako glaudicauda ostatecznie wyrosły na samca z ładną lirą Big Grin).


Jeżeli chodzi o agresję to zarówno Dicrossus maculatus jak i filamentosus nie uważam za zbyt agresywne ryby. Z czego większe maculatus są jednak bardziej potulne od mniejszych filamentosus. Obydwa gatunki mają za to niesamowicie posłuszne młode, które nie odpływają od matki nawet na krok. Dwóch samców bym nie trzymał mimo wszystko, z wiadomych powodów, ale trzy samce lub więcej to jak dla mnie najlepsza opcja hodowli dicro w większym akwarium. Są wtedy najlepiej ubarwione i możemy oglądać takie sparingi jak z filmu bez strat w rybach Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości