• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy.

#1
Większość zakładających akwarium z pielęgnicami daje jako podłoże piasek. Jest to tak zrozumiałe, jak to, że piszący te słowa, to miły człowiek (Oklasky bo żart pierwsza klasa ).
Chciałbym, abyśmy w tym wątku pokazywali zarówno dobre podłoża, jak i te złe, które z różnych przyczyn wykluczamy jako dobre dla pielęgnic, ale i innych ryb.

Jeśli dla akwarysty związanego z Ameryką Centralną czy jeziorami afrykańskimi charakterystyka chemiczna podłoża nie ma wielkiego znaczenia, gdyż parametry wody są raczej "twarde" albo "bardzo twarde", to już dla wielbicieli wód miękkich Afryki Zachodniej, Ameryki Południowej czy tropikalnej Azji, ta swoista chemia podłoża ma duże znaczenie, gdyż nie po to zmiękcza się wodę (filtry RO, torfianki, dodawanie korzeni, liści, szyszek, wywarów itd.) aby podłoże podnosiło nam te parametry, czasami do wartości bardzo wysokich. Wszystko oczywiście rozbija się o skład owego piasku, a z tym bywa różnie, gdyż kraj nasz rozległy i piaskiem słynie.

Jak zatem sprawdzić czy piasek jest dobry?

Mając próbkę piasku, nawet niewielką, "pożyczoną" ze sklepu czy składu budowlanego (garść wystarczy) płuczemy ją w wodzie RO (nawet zwykła destylowana za 3 zł z marketu). Następnie wsypujemy do naczynia (ja najczęściej płucze w naczyniu do testów), tak na szybko służy do tego literatka o pojemności 100 ml (ma jeszcze kilka, wróć, jedno zastosowanie, ale tu nie o tym) Dajemy wtedy około 1 cm piasku i resztę RO. Otrzymujemy wtedy odpowiednik standardowego akwarium (proporcja podłoża do słupa wody 1:6 czy 1:7). Wystarczy mieszać to 2 razy na dobę i po 24 godzinach sprawdzić KH. Test powinien twać maksymalnie 3 dni. Wystarczy, aby mieć odpowiedź czy piasek się nadaje. Pomiar po 12 godzinach już mówi dużo.

Pokaże to na przykładzie piasku, który jakiś czas temu zauważyłem z Rusty w markecie Real w dziale ogrodowym kupując jej torf. Pisałem o tym piasku w innym wątku tak...

(16-03-2013, 20:45 PM)Killifish napisał(a): Swoją drogą, dziś w Realu widziałem piasek do piaskownic z atestem, jakieś 20 kg po około 13 zł firmy Sobex, jest dużo ciemniejszy od tego znanego nam piasku do piaskownic z atestem (z OBI). Oczywiście próbka zabrana z piaskownicy Wink Na stronie producenta nie ma info o produkcie.
Tyle OT, pokaże to w innym wątku.

Tak wygląda opakowanie i sam piasek w piaskownicy, przy oświetleniu sklepowym i fotce z telefonu.

   

A tu już w trakcie testu.

   

   

Wyniki: KH w trakcie trwania testu <1
Piasek się nadaje i myślę, że go w jakimś nowym baniaku zapodam, bo ciekawą ma strukturę i dobre, okrągłe ziarna.


Soltarus
- Ty ostatnio ten dobry piach z OBI dawałeś. Pokaż relację Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Piach bardzo ciekawy- całkowicie inny niż ten z OBI, chyba muszę podjechać po niego Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Pewnie nie wniosę wiele do tematu, ale jako " złe podłoże" zaklasyfikował bym najdrobniejszy piasek np. sprzedawany na allegro jako "pył". Wziąłem kiedyś na próbę ok 5 kg. tego piasku i było kiepsko. Wierzchnia warstwa podłoża często unosiła się w wodzie, zapychając filtry, zaś na dnie, tworzyła się zbita, twarda "czapa". Ja preferuję piasek 0,8-1,2mm. Idealny dla ryb lubiących kopać i pluć piaskiem Smile
Z marketowymi piaskami nie mam doświadczeni i chętnie poczytam sobie Wasze opinie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ciekawe ile to- to kosztuje, ja biorę ze żwirowni bezpośrednio i mam za grosze...Wink W sklepie zoologicznym 3-4zł woreczek...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
20 kg po około 13 zł

W-2 zatem warto pokazać ów piasek ze żwirowni. Do tego służy ten temat Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Na pierwszy rzut oka podobny, musiałbym nabrać i zrobić foty, aczkolwiek pomysł z wykonaniem testów w szklance dobry. Teraz to sobie uzmysłowiłem że może być wszystko zawarte w takim piachu, zawsze robię testy już w akwarium a to może być za późno na zmianyWink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Dokładnie.
Kumpel się właśnie bawi bo dał piasek zły i ma tylko 500 kg do wybrania wężem, bo nie chce ruszać całego akwa.
Zatem koszt sprawdzenia testowego warty zabiegu.

Pokazujcie swoje podłoża i opisujcie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
mam Kreisela 099, ale u mnie jest ok, z parametrów kranowych powoli schodzę torfianką, ale u kolegi zabieg ten nie działa, więc nawet po zakupie bym sprawdził piasek, 8-10 zł za 25 kg nie majątek, a ile mniej roboty
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Bo Kreisela 099 http://www.kreisel.pl/katalog_produktow/...arcowy_099 jest wydobywany w różnych miejscach, stąd różnice.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
no wlasnie, dobrze mi sie wydawalo, ze o tym gdzies mowiles, wiec Kreisela trza badac kazdy worek osbno...
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości