• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy.

Witam, czy piasek bazaltowy to faktycznie bardzo zły wybór jako podłoże dla pielęgnic? Planuję kupić parę pielęgnicy (jeszcze nie zdecydowałem jaką, waham się, ale wybieram m.in spośród P.Sajica i Hondouran Red Point) i jako podłoże chcę dać właśnie czarny piasek bazaltowy. Dużo się naczytałem, że bazalt ma ostre krawędzie i że ryby mogą się nim zranić i to nie daje mi spokoju. Wybrałem ciemne podłoże, nie chcę jasnego piasku, a z ciemnego podłoża do wyboru chyba tylko mam piasek bazaltowy albo kwarcowy, z tym, że ten drugi słyszałem sztucznie barwiony i go nie chcę. Na allegro jest taki piasek bazaltowy o frakcji 0,8-1,2mm i właśnie o coś takiego mi chodzi:
https://allegro.pl/15-kg-naturalny-czarn...ml#thumb/7
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Z linku wygląda na sztucznie kruszony przez co ma ostre krawędzie - na pewno niezdatny dla pielęgnic przesiewających/szukających pokarmu w podłożu.
Na plażach włoskich widziałem czarny piach wulkaniczny, nie ostry, taki ciężki.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Czyli dla tych co planuję odpada, bo Sajica na pewno lubi kopać.
Z ciekawości sprawdziłem, faktycznie jest taki piach, w jednej z archiwalnych aukcji 50zł/kg Big Grin, "taniocha".
W takim razie wychodzi na to że będę musiał przełknąć jakoś ten jasny piach. Szczerze widziałem kilka opcji, był Kreisel, był Sobex, był ZEW. Który z nich jest najpewniejszy ? Bo widziałem, że były przypadki że a to jeden a to drugi źle wpływa na parametry wody. Zależy na co trafię? Bo chyba ten ZEW jest najbezpieczniejszy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Mam Kreisel i jest OK.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dla ryb które planujesz każdy z wymienionych będzie dobry i polecam sobex. Gdybyś chciał mieć obsadę z miękkich i kwaśnych wód to wtedy polecam zew ponieważ nie zmienia on parametrów wody (twardości).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kupiłem kiedyś Sobex i wyglądał całkiem fajnie. Do momentu, gdy sprawdziłem parametry wody. Mój błąd, nie zrobiłem trstu. Cała niedziela stracona na wymianę piachu.
Dla pyszczaków ten piach jest super. Ale nie do kwaśnych i miękkich wód, jak napisał kolega wyżej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ok, w porządku, dzięki wielkie za pomoc Smile. Mam nadzieje, że znajdzie się coś z tego w zwykłym centrum ogrodniczym, bo do tego mam najbliżej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dla normalnych ryb czyli tych z CA, Malawi, Tanganiki etc Kreisel i Sobex będą w sam raz. Castorama jest tylko w niektórych miastach za to Mrówka vel Dremex jest w części mniejszych miast między innymi. W Mrówce nie powinno być problemów ze znalezieniem Sobexu właśnie Smile
Rolleyes Central America Buzki
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wybaczcie, bo może to pytanie retoryczne, ale chciałem się upewnić, czy piasek który podaje pod linkiem to rzeczywiście ten zachwalany piasek "ZEW"?
Nie jest obecnie dostępny w OBI więc szukałem na stronie producenta:

http://www.zew.net.pl/piasek_do_pia.php
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(29-01-2019, 13:54 PM)Awokado napisał(a): Wybaczcie, bo może to pytanie retoryczne, ale chciałem się upewnić, czy piasek który podaje pod linkiem to rzeczywiście ten zachwalany piasek "ZEW"?
Nie jest obecnie dostępny w OBI więc szukałem na stronie producenta:

http://www.zew.net.pl/piasek_do_pia.php

Tak, to ten "zew".
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości