• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy.

#41
Polecam żwirki kwarcowe firmy mhk filtus. Mam taki o granulacji ca. 1 mm (mają też grubsze i drobniejsze). Zero wapnia, ładny, żółty kolor. Solidna firma, kiedyś kupiłem u nich (osobiście) żwirek granitowy, okazał się być idealny do Tanganiki (1:1 z węglanami), choć planowałem SA. Po reklamacji na własny koszt, kurierem, przysłali mi analogiczna porcję owego kwarcowego. BTW, z tym granitowym, to wina głównie leżała po stronie żwirowni, która przysyłała co im się akurat wykopało. A MHK nie sprawdzało każdej partii żwiru (choć może powinno :-)
Pozdrawiam Smile
Tomek B.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
Może być tylko zbierz ten co jest pod spodem. No i koniecznie zrób próbę octową i z wodą RO czy nie zatwierdza Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
(18-05-2013, 10:43 AM)tykapl napisał(a): A może być taki z lasu jak nie zareaguje z octem?? I jak mnie leśniczy nie przylapie Tongue Zbierać tylko ten suchy z wierzchu?

Polecam jak chcesz sobie zafundować "białe wody'Rotfl A tak poważnie prawie na pewno będzie zbyt pylisty i może nie być bezpieczny dla przesiewaczy (ziemiojadów, apisto, brzanek itp)

Rozejrzyj się za jakimś nawet najmniejszym ciekiem. Taki piach będzie poddany erozji wodnej, ziarenka będą okrągłe i bezpieczne.

   

powyższą fotkę zrobiłem stojąc na "wydmie" czegoś takiego:
   

Założę chyba konkurencyjny temat o podłożach naturalnych. Może się przyda...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
Ten temat służy do tego Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
Christo jak zwykle szuka otwartych drzwi Wink
Dokładnie z takich miejsc jak Christo pokazał pobieram podłoża.

(18-05-2013, 08:47 AM)majlo napisał(a): Ja pojechałem do żwirowni, zapłaciłem zawrotne 3,50/100 kg (w marketach ok. 10 zł/20-25 kg), wypłukałem (tu akurat, w przeciwieństwie do marketowych, trzeba go wypłukać naprawdę porządnie) i teraz "pielęgniczki" przesiewają sobie przez skrzela. Wink

Niestety kształt ziarna jest odmienny od tego z rzeki. Nawet lupa wystarczy, aby to potwierdzić.

Piaski z lasu, czasami mają frakcję 0,3 mm i faktycznie jest to pył, ale... dając na dno liście i gałązki nie ma problemu. Zawsze mieszam różne podłoża leśne o różnej granulacji - warunek kształt ziaren (najlepiej na morenach czołowych zbierać - polodowcowe rzeki zrobiły swoje).

Jeśli chodzi o cieki wodne.
W jednym cieku występują różne frakcje podłoża. W jednym miejscu potrafi być pył, piasek-żwirek 1mm-3mm i żwir oraz kamyczki, kamienie.
Fotka z dziś... pobrane wszystko do testów łącznie z drewnem:
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
A czy ktoś stosował w akwarium jako podłoże piach/żwir z Odry?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
Killifish - otwartych drzwi jest mnóstwo, nie trzeba nawet za bardzo szukać. Bardzo fajne odkrycie, dokładnie takie zestawienie widziałem na fotkach z Indonezji - czarne otoczaki/żwir + płowy drobny piasek rzeczny.

Wolałem osobny wątek bo nie chciałem tutaj walić kilometrowego posta, ale na razie odłożę to w czasie, a tu wkleję co najważniejsze...

Dość ciemny piasek rzeczny (Narew), granulacja dominująca ok 1mm, widać wyraźnie kształt ziaren - bezpieczny

.jpg   DSCF0760.jpg (Rozmiar: 454.8 KB / Pobrań: 399)

Piasek rzeczny - Wisła pod Nowym Dworem Maz. Wygląda bardzo podobnie do tego marketowego prezentowanego na początku wątku
   

to samo miejsce kawałek dalej - zróżnicowanie frakcji
   

na fotce może nie widać wyraźnie, bo zmierzch mnie zaskoczył, ale właśnie tu nad Wisłą znajduje się piaskarnia, w takich miejscach pozyskuje się część piachu który potem nabywamy w sklepach zoo czy marketach budowalnych. I za to mam płacić?Haha
   

innym fajnym źródłem są wysypiska odpadów budowlanych...

   

piaski w różnych kolorach, żwir o zróżnicowanej granulacji, glina (gdyby ktoś potrzebował) - wszystko za darmo i w każdej ilości


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#48
Możesz być pierwszy Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#49
Fotki z wczoraj.
Wysypisk, a może raczej wylewisk ciąg dalszy.
   

Zrzuty wykonane w wyniku pogłębiania okolicznych zbiorników wodnych.

   

Ponownie mamy do dyspozycji dwa rodzaje piasku rzecznego: drobny biały i nieco grubszy żółty. Lokalnie była też domieszka żwiru, ale nie wyglądało to fajnie (naturalnie).

pozdrawiam
Christo
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#50
(19-05-2013, 10:41 AM)Killifish napisał(a): Możesz być pierwszy Smile
Okresliłbyś się do kogo ten post Sleepy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości