• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy.

To co mierzymy testem KH to tak naprawdę alkaliczność. Jest ściśle powiązana z pH (jest jej buforem). Wypadkowa wartość pH w akwarium generalnie zależeć będzie od:
-KH
-rozpuszczonego CO2
-ilości materii organicznej/wieku baniaka
-obecności kwasów (organicznych/nieorganicznych).

Jeśli piach/kamień/cokolwiek nie podnosi KH nie podniesie również pH. O co biega z odgazowaniem -> im więcej CO2 w wodzie tym odczyn jest niższy, zakładając stałe KH. Woda z kranu ma w sobie więcej rozpuszczonego dwutlenku węgla niż woda odstana (której CO2 pójdzie w powietrze), stąd też pH wody świeżo po zalaniu jest niższe niż jak postoi (mimo braku zmiany KH).
Najfajniej to widać na tabeli KH-pH-CO2 (to bardziej dla rośliniarzy, chodzi o zasadę). Dopóty, dopóki woda jest zbuforowana ciężej będzie zbić pH. Dlatego też zalecane jest, aby np. kwasami nieorganicznymi zbijać kH do maks 2-3, żeby mieć jakiś margines bezpieczeństwa Big Grin
Tak, w akwarium CO2 naturalnie oczywiście też występuje. I jak wyżej, jeśli piach nie wykazał nic na KH w testach to też nie podbije wody w akwa -> pH nie wzrośnie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dzięki za precyzyjną odpowiedz. Właśnie o to mi chodziło. Płuczę z lekka ten piach i wrzucam do zbiornika Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Czy ktoś stosował i badał czy zatwardza wodę? 

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Zamówiłem z allegro dwa różne piaski pakowane po 25kg. Jak tylko dojdą to dam znać czy zmieniają parametry Wink. Niezła alternatywa, zamiast bawić się w szukanie odpowiedniego piachu w marketach budowlanych, bo za jeden worek z wysyłką zapłaciłem 28.5zl(Sandeko) a za drugi 22zł(kwarcowy.pl).
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Niestety w obydwu przypadkach piach zatwardza, ale i tak nie jest najgorzej. Sandeko podbija około 22-23 PPM, a kwarcowy.pl prawie 30 PPM- po dwóch dniach. W obydwu przypadkach kH jest pomiędzy 2-2.5(zabarwienie pomiędzy 4 a 5 kroplą przy 10ml wody, zamiast 5ml).

Jak ktoś nie używa grubej warstwy podłoża to można spokojnie sypać nawet do RO- ale przed wpuszczeniem ryb trzeba wlać jakiegoś kwasu mineralnego, żeby zneutralizować węglany i będzie ok.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Piasek do piaskownic z DarjoGarden nie zmienia parametrów wody, jakby ktoś szukał Wink.
za 21zł mamy 20kg piachu z dowozem.

https://allegro.pl/oferta/piasek-do-pias...9102025505


No i na moje oko glebologa-amatora (się miało gleboznawstwo na studiach Rotfl) to chyba jest to samo źródło piasku co ZEW- czyli Biała Góra. Obydwa piaski wyglądają identycznie Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(16-04-2020, 19:51 PM)Papja napisał(a): Piasek do piaskownic z DarjoGarden nie zmienia parametrów wody, jakby ktoś szukał Wink.
za 21zł mamy 20kg piachu z dowozem.

https://allegro.pl/oferta/piasek-do-pias...9102025505


No i na moje oko glebologa-amatora (się miało gleboznawstwo na studiach Rotfl) to chyba jest to samo źródło piasku co ZEW- czyli Biała Góra. Obydwa piaski wyglądają identycznie Wink.

Dzięki za info. Chcąc odebrać go osobiście mam nawet bliżej niż do stolicy:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
To masz jak za darmo, w takim wypadku Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Na allegro jest Retne przecież Wink Sprawdzony, nie zmienia parametrów Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
No, tylko, że u Retne 10kg jest droższe niż 20kg z Darjo Wink. Jak ktoś potrzebuje 40 czy tam 50kg to jest już różnica w cenie Wink.

https://allegro.pl/oferta/10-kg-bialy-pi...6714577758
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości