• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Podłoża akwarystyczne - wątek zbiorczy.

Brak samochodu, obi daleko. Może w leroyu będą coś mieli. Widziałam chyba ZEW w 5-kg workach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Leroy to samo.Praktycznie w każdym markecie budowlanym znajdziesz piasek pakowany. Jest KREISEL ale uwaga jest drobny do 1,2mm. Masz piasek do piaskownic ZEW, chyba do 2mm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jesli chcesz piasek z allegro to szukaj sprzedawcy "retne". Dostaniesz fajny jasny piach, który nie zatwierdza wody i prawie nie trzeba go płukać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
O, dzięki - na pewno się przyda na przyszłość.
Teraz spróbuję tego ZEWa, jak dostanę w LM. 2mm to już brzmi trochę jak żwirek Wink ale akwarium ma być dla drobnych, ławicowych i przypowierzchniowych, więc chyba będzie OK... 1 mm (i mniejszy) daję dla przesiewaczy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
ten 0-1 Kreissel to już pył. Mi raz kierowca przywiózł 0-1mm piasek kwarcowy. Jak dla mnie za drobny wygląda średnio naturalnie i strasznie się zbija.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Kreisela sobie odpuśćcie, często jest tak zasyfiont, że można tygodniami płukać i dalej będzie do bani. Sam przez lata stosowałem ten piasek, aż w końcu dwukrotnie trafiłem taki gnój, że można było tym cementować (nie dodając cementu ;D). Obecnie jak potrzebuję piasku to kupuję ten do piaskownicy firmy sobex czy sodex, na tym jeszcze się nie przejechałem. Dwa razy też brałem piasek od retne na allegro, ten to już luksus, bez płukania do akwarium i woda kryształ. Jedyne co mi w nim nie odpowiada to jednolite białe i równe ziarno (co dla niektórych może być zaletą).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(29-09-2017, 18:03 PM)sbc napisał(a): Kreisela sobie odpuśćcie, często jest tak zasyfiont, że można tygodniami płukać i dalej będzie do bani. Sam przez lata stosowałem ten piasek, aż w końcu dwukrotnie trafiłem taki gnój, że można było tym cementować (nie dodając cementu ;D). Obecnie jak potrzebuję piasku to kupuję ten do piaskownicy firmy sobex czy sodex, na tym jeszcze się nie przejechałem. Dwa razy też brałem piasek od retne na allegro, ten to już luksus, bez płukania do akwarium i woda kryształ. Jedyne co mi w nim nie odpowiada to jednolite białe i równe ziarno (co dla niektórych może być zaletą).
Ja z kolei nie polecam Sobexa, bo ta partia, na którą trafiłem, zatwardzała wodę Wink

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
A co powiecie o tym? - https://www.leroymerlin.pl/materialy-bud...,l347.html
Piszą, że rzeczny, brak info o ateście, ale podobno nadaje się do piaskownicy - rysunek kota i dziecka świadczyłby o tym, że to to samo co w 20-kg workach? - z drugiej strony na www producenta jest rozróżnienie tamtego z atestem i tego rzecznego... i trochę zgłupiałam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
DotiSmile ty strasznie lubisz kombinowac Wink piasek z atestem czy bez ? Wydaje mi sie ze nie ma to wiekszego znaczenia gdyz atest nie przewiduje uzywania piasku w akwarium. Atest daje tylko ten komfort ze "mozemy byc pewni" ze nie jest on skazony i ze jest wydobywany ze "sprawdzonego" wyrobiska. Nikt nie zagwarantuje ci ze kupujac piasek firmy x czy y bedzie on bez wplywu na parametry wody. Mozesz nawet kupic dwa worki z jednej półki i jeden bedzie ok a drugi juz nie. Przerabial to kuba4410 jak pisal wczesniej - kupil sobexa i zatwardzal wode, ja obdarowalem go moim piaskiem kwarcowym ktory delikatnie podnosil kh przy testach w RO, ale byly to wartosci laboratoryjne i u mnie w dojrzalym akwarium nie powoduja zadnych wahańSmile 
Kup, sprawdz i podziel sie wrażeniamiSmile
d-_-b
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
No właśnie mi nie chodzi o parametry Wink dla tej obsady nie będzie potrzebny super-kwas, a lać będę i tak 100% RO. Chodzi mi tylko o "skażenie" lub jego brak. Szkoda narażać zwierza na kontakt z jakąś chemią.
Ten rzeczny chyba jest dobry. Bezzapachowy w każdym razie (sprawdziłam, w LM torebka była przedarta Big Grin ). Przepłuczę i zobaczymy, czy bardzo syfiasty czy wcale.

update: piasek jest bardzo czysty. Żadnych petów czy innych odpadków ani traw itp. Pierwsze płukanie - trochę się woda "pieni", ale po 3-cim już krystaliczna. Na moje oko frakcja 1 mm.
Akwarium powoli się zalewa (ach to RO...), po jakichś 2-3 podmiankach pomierzę twardości (a że płukałam piasek kranówką, bo jeszcze nie oczadziałam do tego stopnia, żeby płukać osmozą, to pewnie początkowo będą zawyżone).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości