• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [240l][Wiktorii/Malawi] Projekt kontrowersyjny

#1
Witam wszystkich. Niektórzy mogą mnie kojarzyć a niektórzy nie, ale bywam tu i tam na forach i może ktoś już widział ten zbiornik Wink
Chciałbym zaprezentować wam moje akwarium imitującego biotop jeziora Wiktorii w Afryce. Jak wiadomo biotop ten jest mało znany wśród akwarystów co wiąże się z katastrofą ekologiczną tego akwenu i jej skutkach. Setki gatunków wyginęło a reszta jest na jego skraju. Ryby są ciężko dostępne co odbija się na ich popularności.
Genezą tego zbiornika było Malawi dla ryb non-mbuna+mbuna (Aulonocara Rubin Red + Saulosi + "yellow"). Po burzliwych dyskusjach, nie przespanych nocach i ujrzeniu zdjęcia Lipochromisa stwierdziłem "Wow". Poświęciłem akwarium Wiktorii, aczkolwiek i to chyba ulegnie zmianie.
Przejdźmy do konkretów.

Zbiornik zalany
-14.05.2010
-Do filtra (ze starym wkładem, lekko przeczyszczonym) dodany JBL FILTER START
-Stale dodawany JBL Denitrol

Wymiary:
-120x40x50

Filtracja:
-Tetra Tec Ex 700 ( ceramika + bioballe)
-AquaEl UNIFILTER 1000 (2x gąbka)

Oświetlenie:
-Świetlówka 1x20 W

Ogrzewanie:
-AquaEl 200W

Dekoracje:
-Piasek kwarcowy z lekką domieszką koralowego
-Piaskowce bordowe
-Tło WROMAK MALAWI

Parametry wody:
pH: 8.0
GH:10
KH: 7
NO2: niewykrywalne
NO3: około 25 mg/l

Flora:
-Cryptocoryne aponogetifolia

Fauna:
-Lipochromis sp "matumbi hunter" - 1 samiec + 1 samica
- Astatoreochromis alluaudi - 1 samiec + 1 samica
- Haplochromis sp. "nie określony gatunek" - 2 samce + 5 samic

-około 40 świderków coby sobie ryły

Słit focia:

[Obrazek: akwa1.jpg]

ZDJĘCIE STARE. NOWE NA DNIACH.

Wystrój to kompromis między moją estetyką a dobrymi warunkami dla ryb, które różnią się od pyszczaków tym że nie siedzą w skałach i o wiele lepiej czują się w toni wodnej. Nie jestem fanem półek ze skał ale te nie wyglądają tak źle i sztucznie jak niektóre. Zostało mi trochę budulca jeszcze, więc mogę coś zmienić.
Roślinki mam nadzieje jak zaczną rosnąć to ładnie zasłonią filtr i grzałkę. Te które posadziłem mają około... 6 lat! Mam je od kiedy kupiłem 112l akwarium Czyli baaardzo dawno.

A teraz zmiany które nastąpią na dniach.

ZMIANY:
Postaram się zwiększyć ilość matumbi i alluaudi o samce i kolejne samice.
Co na pewno zrobię to dodam do tego Aulonocara Rubin Red w układzie 2+5. Jestem od lat zakochany w tych rybach i hodowcy polecali mi ją do tego zbiornika.

Możliwe że wkrótce dojdzie jakiś anubias lub mikrozium na kamienie, co by zieleniej było ;-) W końcu to nie Malawi.

Sugestie, krytyka i oceny mile widziane ;-) Aktualne zdjęcie postaram się wrzucić jutro.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Aulonocar bym raczej nie dodawał tutaj ;/
Lepiej oddaj te nieokreślone ryby i powiększ stadka pozostałych dwóch gatunków , o ile się nie krzyżują , spójrz na tabelę .

Akwa wyglądowo fajne.
[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Aulonocary już doszły. Piękne Rubin redy po rodzicach z Chin.
Myślę teraz o sprzedaniu/oddaniu Lipochromisów albo Astatoreochromisów bo dostanie ich jest praktycznie niemożliwe a trzeć się nie chcą nie wiedząc czemu i uzupełnieniem czymś spokojnym z Malawi, np. Saulosi albo "yellowkami".
Żałuje bardzo że nie chcą się trzeć Sad
Pożyjemy zobaczymy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Lasti

Jaką masz ideę w mieszaniu dwóch tak różnych biotopów? i na dokładkę mieszaniu ryb czystych genetycznie z ...chińskimi dziwakami Red Rubin?

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czysto estetyczne odczucia. A te rubin redy z kim mi się skrzyżują? Bo nie wiem o co Ci dokładnie chodzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mieszasz ryby z Wiktorii z rybami z Malawi - czego zupełnie nie rozumiem i na dokładkę z Red Rubin, które niestety są wytworem człowieka, a nie natury. Myślałam, że masz ochotę mieć ryby z Wiktorii i je promować i upowszechniać. Przynajmniej z Twoich wypowiedzi na różnych forach tak wynikało. A teraz.....

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Nie jest tak tragicznie jak opisujesz ale fakt faktem kilka rzeczy się pozmieniało na gorsze. Słabo u mnie z czasem na hodowle ze względu na studia. 240l akwarium nie wezmę na studenckie mieszkanie. Smutne to trochę że muszę być "w odwrocie" i uśpić moją pasję ale wyjścia nie mam. W domu jestem raz na dwa tygodnie więc taka pasja na odległość nie wchodzi w grę...

Ale optymistycznie myślę że na poważną Wiktorię będzie czas dopiero po studiach, a szkoda.

Póki co chciałbym zrobić najmniej problematyczne akwarium (moi rodziciele nie są ekspertami). A czas mam tylko w wakacje.

Może teraz mnie zrozumiecie zanim wydacie osąd.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Rozumiem doskonale, sam miałem podobną sytuację na szczęście tylko przez pół roku. ( Big Grin ) Aczkolwiek moim skromnym zdaniem szkoda takiego akwarium na jakieś klorowe stworki, trzeba było się postarać o jakieś piękne, naturalne Aulonocara - jest ich przecież całe mnóstwo. Chociaż jak to mówią, "o gustach..."
Niemniej czekam na świeże zdjęcie akwarium, bo pewnie wygląda lepiej zaglonione.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości