• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: j Wiktorii i Tanganika czy mozna mieszac?

#1
Witam , mam pytanie czy można mieszać biotypy j.wiktorii i Jezioro Tanganika razem ? Posiadam akwarium 2560l i zastanawiam się nad obsadom na pewno j. wiktorii ale nie stety na polskim rynku jest tylko kilka dostępnych gatunków z tego jeziora i zastanawiam się czy nie połączyć tych dwóch biotypów ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Proponuję skontaktować się z sendogiem - to jest spec od Wiktorii, pomoże w dobraniu obsady i pewnie w zdobyciu ryb Smile

Masz piękny litraż a biotop Wiktorii to u Nas nadal rzadkość więc jest pole do popisu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
ja u siebie połączyłem i żadnych problemów nie mam. Nie jest to jednak polecane ze względów etycznych, tak samo jak łączenie malawi z tanganika. Ja dobieram ryby raczej pod względem preferencji pokarmowych i temperamentu, bo przeciez warunki i chemia wody we wszystkich 3 jeziorach sa bardzo podobne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
mwkp1989 coś tam zawsze jest do zdobycia - rzeczywiście zbiornik jest potężny i naprawdę jest co obsadzać. Pomieszałbym strefami i zrobił coś na wzór odwozrowania brzegu. Kilka gatunków z różnych stref można tam umieścić. Mam obecnie małe Lipochromisy i Pundamilie - dołączyłbym na przykład Pseuocrenilabrus multicolor victoriae i juz jest obsada.
Jakoś Tanganika z Wiktorią nie bardzo mi pasuje chyba, że na przykład A. burtoni.
Zazdroszczę tej wanny Smile Acha, zajrzyj do słownika Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja mam u siebie H.victorianile razem z A.burtoni i Julidochromis marlieri i jest ok. Naskalnikom obecność haplochromisów nie przeszkadza i są w stanie odchować potomstwo.

Co prawda H.victorianile to nie sama Wiktoria, ale jakby zamiast niego był jakiś gatunek z Wiktorii, to pewnie nie zuważyłbym szczególnej różnicy.

Inna sprawa, że 2500 litrów można super zagospodarować haplochromisami z Tanagniki i stworzyć fajny biotop tanganicki. A. burtoni pochodzi z tanganiki - super ryba, niedoceniana, a naprawde warta hodowli, samce występują w kilku formach barwnych, także wygląda jakby w akwa było więcej gatunków niż tylko jeden Wink - np. samce zółte i niebieskie. Drugi gatunek występujący w Tanganice to Ctenochromis horei. Krzysiek kiedyś pisał, że dałoby rade połączyć w jednym akwa hodolwe burtoni i horei (czy w naturze spotykają się w tych samych siedliskach, to nie wiem?).

Do tego dołożyć jakieś inne gatunki z Tanaganiki - trzeba by było przemyśleć jakie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
...burtoni i horei (czy w naturze spotykają się w tych samych siedliskach, to nie wiem?).
tak, jednorazowo, głównie w porze obiadowej Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
W/g mnie szkoda mieszać,w takim litrażu zdecydowałbym sie na jeden biotop(wielogatunkowo) i sądzę,że byś nie żałował i doświadczył wielu wspaniałych obserwacji,pole manewru masz...........
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości