• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgnice mocno "reofilne"

#1
Witam
od zawsze interesowałem się mocno rzecznymi rybami, reofilnymi gatunkami które żyją w nurcie w wartkich potokach i strumieniach, w moich zbiornikach miałem już gatunki babek typowo strumieniowych, miałem również większość reofilnych polskich gatunków ryb. Chciałbym wkroczyć teraz na teren reofilnych pielęgnicowatych. Moje pytanie jednak brzmi jakie jeszcze rodzaje pielęgnic są 100% reofilami, jak do tej pory znałem:
teleocichle, teleogramme, gobiocichle, niektóre crencichle... pomóżcie mi w wyszukiwaniu takich gatunków, lub w uświadomieniu mnie które ze znanych mi ryb są mocnymi reofilami, bo może być tak że nawet nie wiem a znamWink
Pozdrawiam
No i oczywiście jeśli dopisze mi szczęście (finansowe niestety) może będe mógł zaprezentować baniak z gobiocichlami na forum.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Sporo gatunków z Ameryki Centralnej jest typowo rzecznymi. Ryby z rodzajów Tomocichla, Paraneetroplus, Chuco, Theraps. Niestety nie są to raczej ryby dostępne u nas.
Pozdrawiam,
Adam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Kwestia dostępności to druga rzecz przede wszystkim chciałbym poszerzyć wiedze w tej dziedzinie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Poza tymi, które już wymieniliście, to też Lamprologus i Steatocranus (między nimi S.irvinei - ryba z lepiej rozwiniętym pęcherzem pławnym, wg Lamboja wkrótce powinien zmienić rodzaj na Gobiochromis) z Afryki, Dorzecza Kongo i wspaniałe Retroculus z Rio Tapajos/Xingu/Tocantins-Araguaia. Coś mi się zdaje, że o jeszcze czymś zapomniałem Smile Aha, ostatnio odkryty i sprzedawany przez niemiecką Firmę Panta-Rhei Geophagus sp. sp. Aripuanã - bardzo mocno wydłużona jak na swój rodzaj ryba, żyjąca w mocnym prądzie rzeki o tej samej nazwie.

Z Ameryki środkowej o której pisał Adam najciekawszym chyba gatunkiem jest Theraps irregularis - ryba z mojej rangi. Ma nietypowe proporcje ciała, b. długą jak na pielęgnicę podstawę płetwy ogonowej - słowem jest chyba najlepiej przystosowaną do życia w szybkich wodach pielęgnicą.
Tu w stanie dzikim

A tu dorosła para w akwarium znajomego z Chorwacji

A tu, coś co wczoraj znalazłem, film o Teleogramma depressum - zaskoczyła mnie aktywność tych ryb:
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Lamprologus i Steatocranus, masz racje o nich zapomniałem, natomiast reszta gatunków była mi obca, dziękuje wam za pierwszy krok do bliższego przyjrzenia się reofilnym cichlidom...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości