• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ospa czy nie?

#41
Moze podmiany robisz zbyt zimna woda?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
Takim inteligentem nie jestemWink. Wodę podgrzewam do podmian. Może nie jest idealna ale jest ciepła i nie wiele się różni od tej w zbiorniku. 
Jak ryby przyjechały i robiłem aklimatyzacje kropelkowa to też była grzalka we wiadrze. Jedyna opcja to to że mogła spaść temperatura w worku podczas transportu ewentualnie zmiana parametrów wody, flory co spowodowało że ryby już były nosicielami a zmiana skutkowała pojawieniem się kulorzeska.

I po nocy są kolejne dwie ofiary.Undecided
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
Wczoraj poszła ostatnia dawka leku, pomogła zamiana leku na cmf. Ryby są póki co czyste i mam nadzieję że już takie zostaną. Myślę że od jutra albo od soboty mogę obniżać temperaturę.
Straty niestety są duże. O ile Drobnoustki nie ucierpiały to z 15 Pstrążenic zostało 6. Może gdybym od razu zastosował cmf to obyło by się bez strat.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
costaforte u mnie (kilka lat temu, pewnie ponad 5) też nie działał, mimo podwójnej dawki. CMF był OK, ale też dwa cykle obowiązkowo.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
(25-02-2021, 18:53 PM)novi napisał(a): costaforte u mnie (kilka lat temu, pewnie ponad 5) też nie działał, mimo podwójnej dawki. CMF był OK, ale też dwa cykle obowiązkowo.
CMF poszedł według ulotki czyli dawka uderzeniowa a potem co trzeci dzień podmiana i  uzupełnienie połową dawki. W sumie cztery podania.
W porównaniu do costaforte już po pierwszym podaniu były efekty. Także nie zawsze droższe znaczy lepsze w tym wypadku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#46
Podepne się pod post bo mam problem w akwarium z bojownikiem i endlerami..

Jakoś 1.5 miesiąca temu zauważyłem u samicy endlera białe kropki na ciele, przypuszczając że to ospa zastosowałem kurację ICHTIO od Tropical bo tylko to miałem pod ręką. Zastosowałem dawkę według zaleceń i pełny cykl w akwarium (wszystko odpuściło i kropki znikły). Dziś zauważyłem u samicy te same kropki niemal w identycznych miejsach (jak na foto).
Do Akwarium nic nie dochodziło nowego obsada i wystrój od lipca 2020.

Choroba powróciła? Znowu zastosować ichtio czy próbować coś innego. [Obrazek: 38933a9bd90a4a53ec5736076752f8b0.jpg][Obrazek: 860406a2b7a4365114e83de7f0c27f41.jpg][Obrazek: 822b459eb5836f014932d9c386ae3dc4.jpg]

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#47
(06-03-2021, 13:19 PM)-KUBA- napisał(a): Podepne się pod post bo mam problem w akwarium z bojownikiem i endlerami..

Jakoś 1.5 miesiąca temu zauważyłem u samicy endlera białe kropki na ciele, przypuszczając że to ospa zastosowałem kurację ICHTIO od Tropical bo tylko to miałem pod ręką. Zastosowałem dawkę według zaleceń i pełny cykl w akwarium (wszystko odpuściło i kropki znikły). Dziś zauważyłem u samicy te same kropki niemal w identycznych miejsach (jak na foto).
Do Akwarium nic nie dochodziło nowego obsada i wystrój od lipca 2020.

Choroba powróciła? Znowu zastosować ichtio czy próbować coś innego. [Obrazek: 38933a9bd90a4a53ec5736076752f8b0.jpg][Obrazek: 860406a2b7a4365114e83de7f0c27f41.jpg][Obrazek: 822b459eb5836f014932d9c386ae3dc4.jpg]

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Trochę spore te kropki i takie odstające jak porównuje ze swoimi zdjęciami. Może to jakaś inna forma orzęska. Jeżeli ichtio jest oparte na zieleni (A nie mogę znaleźć składu w necie) to spróbuj zastosować CMF tak jak ja albo FMC jak polecał RUKI. Im szybciej tym lepiej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#48
Tylko dziwi mnie fakt że po 2tygodniowej kuracji nie było śladów kropek a po kolejnym miesiącu znowu się pojawiły.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#49
(07-03-2021, 15:38 PM)-KUBA- napisał(a): Tylko dziwi mnie fakt że po 2tygodniowej kuracji nie było śladów kropek a po kolejnym miesiącu znowu się pojawiły.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Czytałem też że można kulorzęska przynieść z żywym pokarmem. Czytałem też że czasem ryby są bezobjawowymi nosicielami dopóki nie pogorszą się parametry wody albo  gdy ryba zostanie wystawiona na stres wtedy może ją zaatakować.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#50
Odkopię temat trochę Wink

Odnośnie leczenia ospy, poza solą i chemikaliami, stosował ktoś sok z czosnku?

Wg wikipedii o kulorzęsku:
Cytat:Recently, a wide series of herbal extracts have been shown as effective, including garlic juice, which has a toxic effect on theronts and trophonts.[sup][14][/sup] Biological control has also demonstrated its potential. A lipopeptide secreted as a surfactant from the bacterium Pseudomonas H6 has been shown to kill theronts, tomonts and tomocysts.[sup][9][/sup] It is not toxic to fish, which suggests that future control can be based on environmentally friendly, natural products.

Również się zastanawiam, jak można by zdobyć ten lipopeptyd z Pseudomonas H6... Wg powyższej informacji pomaga likwidować wszystkie stadia kulorzęska, łącznie z tymi w cystach na skórze i płetwach, przy czym jest nietoksyczny dla ryb Smile

Napiszcie tu nieco więcej swoich doświadczeń w leczeniu ichtioftiriozy. Może zrobimy z tego wątek specjalistyczny...
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości