• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Puntius anchisporus (?) Brzanka borneańska

#21
U populacji trzymanej na paszy czołowych producentów zauważam duże zwyrodnienia w budowie ciała. Może na zdjęciach tego nie widać, ale patrząc z góry widać wyraźnie skrzywienia u nasady płetwy ogonowej. Część ryb z tej partii idzie do badań, podobnie jak część z poprawnie prowadzonych. Dostałem od znanego szwedzkiego badacza masę materiałów do przestudiowania i to taka lektura na weekend majowy Wink

Trochę świeżych fotek z dziś.

Brzanki na paszy czołowych producentów...
   

Tu dla porównania wpuszczona jedna sztuka prowadzona poprawnie (ta największa). U niej widać prosty kręgosłup, u małych (prowadzone na paszy czołowych producentów) widać deformacje w osi poziomej, widać także na innych ujęciach deformacje w osi pionowej.
   

Widok z góry na brzanki prowadzone poprawnie - proste kręgosłupy, zarówno w pionie jak i w poziomie. Widać uwypuklenie brzuszków. Wpuszczona została dla porównania 1 sztuka z tych źle prowadzonych (po środku na górze - taka chudzina). Widać także, że czarna pręga u nasady płetwy ogonowej jakby zanika (pojawia się jako pierwsza u tych ryb) a najbardziej widoczne są pręgi przez oko, które nazywam V-pręgami. Podobnie z pręgą numer 2, ona także nie jest w osi pionowej, co widać dokładnie patrząc z góry.
   

I na koniec takie tam foto Wink
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
daje do myslenia, widac deformacje na pierwszy rzut oka, nawet bez porownywania ze zdrowymi rybami

wnioski nasowaja sie same...
mowiac o czolowych markach rozumiem nie tylko krajowe produkty, tylko te dostepne na rynku dla przecietnego Kowalskiego??
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Tak, te czołowe dostępne dla Kowalskiego w sklepie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Brakowało mi czegoś takiego, zatem stworzyłem i się dziele.
W sposób słownikowy przedstawiłem polskie nazewnictwo brzanek. Dokonałem rewizji, poniewż wiele gatunków posiada błędne nazwy polskie a nazewnicto łacińskie zmieniło się wielokrotnie w ciągu kilku lat. Liczę, że zainteresowanym przyda się to zestawienie a może kogoś popchnie do działania i sam dokona rewizji pewnych ryb. Pieresza propozycja już padła i to mnie cieszy.

https://docs.google.com/file/d/0B_tWsDIw...view?pli=1
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Witam, cieszy mnie to, że ktoś na poważnie się wziął za brzanki. Parę dobrych lat temu byłem nałogowcem brzanek i posiadałem sporo gatunków, rozmnażałem tzw. sumatry, wiedząc, że to niepoprawna nazwa. Ale jak je sprzedawałem jako borneańskie/brzanki z borneo to każdy na mnie patrzył jak na debila Wink Odszedłem od brzanek już dawno, ale cieszę się, że są jeszcze przez kogoś poważnie traktowane. Szacun.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Mam pytanie odnośnie układu płci tych ryb, jaki najlepiej zachować, ile samców, ile samic powiedzmy na 10 ryb?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Jak już mamy brzanki to kupujemy jak najwięcej. Imho można zostawić to samemu sobie, pod warunkiem, że ryb jest przynajmniej 25sztuk.

No chyba, że się myle i jednak warto patrzeć na rozkład płci ?
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Warto i dajemy więcej samców. Wielokrotność 3+1 jest wskazana.
Czym się różnią samce od samic wiesz? Nie pytam o mylne brzuszki, których u młodych ryb nie widać Wink
10 to taki ok stado, dałbym 12 w układzie 9+3. Zależy od litrażu i aranżu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Takie tam mobilizujące mnie do skończenia pracy o nich.

   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Jak wygląda prawdziwa Puntigrus tetrazona brzanka sumatrzańska WF?

No tak Tongue

   
Zdjęcie wykonał Steven Grant a ryby są jeszcze u Andrew Rushworth'a.

Już się nie mogę ich doczekać.

Tak aby zamknąć japy wikipedystycznym znawcom tematu brzanek "sumatrzańskich" Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości