• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Puntius anchisporus (?) Brzanka borneańska

#11
Nie, zazwyczaj słyszę jednak gorzkie słowa i dużo Plotki na swój temat, bo mało kto ma odwagę powiedzieć wprost co myśli... przywykłem Rotfl

Puntius tetrazona (u góry) i Puntius anchisporus (na dole) opisane wtedy jako Barbus. Rok 1993 r., publikacja Kottelat'a i zespołu „ Ikan air tawar Indonesia Bagian Barat dan Sulawesi”.
P. tetrazona to właściwa brzanka sumatrzańska, sprowadzona do Europy raz!!! Nasza akwariowa przypomina P. anchisporus, chociaż się od niej różni. Podstawowa różnica dla oka, to kolor płetw brzusznych, dochodzi linia boczna, liczba łusek, szerokość pasów itd.
U brzanek mszystych, czyli wersji hodowlanej z hodowlanej "sumatrzańskiej" czyli borneańskiej, którą nie jest Big Grin czasami pojawiają się czarne pletwy brzuszne, ogólnie gen D dominuje, odpowiedzialny jest on za kolor czarny. Dochodzi tu jeszcze pewne zjawisko optyczne, które wprowadza w błąd nasze oko.. ale to kiedyś tam.

   


Sverting
- nie mam za co Ciebie opierdzielć Wink tylko wnioski trochę źle przedstawiłeś, ale to się naprostuje. Fakt, na Seriously Fish mogliby zmienić fotki i opis przy P. tetrazona, bo to na 9999% nie jest ta ryba, a hodowlanej tzw. Tiger Barb dać nowy opis, bo różni się od P. anchisporus. . I tu masz moje pełne poparcie brachu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Czy sugerujesz, że to co mamy, to po prostu forma która wyodrębniła się w gatunek istniejący tylko w handlu ?:p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Ja nie sugeruje, ja to wiem już i o tym samym pisali chłopacy na SF także: " The real question is, however, what it really is".
W handlu dostępne są "sumatrzańskie" z pełną linią boczną, jak i z niepełną. Pisał o tym zresztą w zeszłym roku Collins i sam to obserwuje w polskich sklepach, oraz na fotkach o które proszę z całego świata. Podobnie sprawa szerokości pasków, jak i ich długości, ilości łusek na trzonie płetwy ogonowej itd...
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo w handlu mamy i P. anchisporus i hybrydy, które nie przypominają żadnej pisanej ryby z tej grupy. Tu już wchodzi genetyka, na której żałuję, aż tak się nie znam, aby samemu przeprowadzać badania. Mam sygnał, że badania się rozpoczną i sam na nie czekam, bo rybę trzeba opisać. W obrębie grupy "tetrazona" mamy szereg ryb, które krzyżują się ze sobą. O "nowy" gatunek bardzo łatwo. Szuka się zakonserwowanych okazów aby sprawdzić, kiedy pojawił się ów dziwoląg, ale na mój nos, to sprawka azjatyckich farm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Wniosek jest jeden. Trzeba skombinować prawdziwe brzanki i rozpocząć linię od nowa Big Grin.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Te brzanki już są, teraz poluję na P. tetrazona a ich nawet odłowić nie jest łatwo.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
to teraz czekac, przez te twoje artykuly nie lubi mnie pare osob, bo wytknieta ignorancja i brak wiedzy niektorych bardzo boli... a podobno to normalne, ze uczymy sie cale zycie...

a tak wtrace, bo temat polaczony jakby, pisales kiedys o badaniach nad Betta splendens sp. tez niezly miks, da sie to znalezc w sieci??
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Nie, to klubowe badania Błażej, ale coś w sieci znajdziesz z badań które były zalążkiem do badań klubowych. Brzanka "sumatrzańska" też jest poznana genetycznie super, tylko inne nie są i nie ma porównania.
Nie chodzi o wytykanie, bo to należałoby zrobić naszym pradziadom (wtedy powstał błąd) a jak ktoś ma "ygo" wyżej niż podskoczy, to nie poradzimy nic. Ja znam wielu, którzy dziękują i dla nich to robię.

Potwierdzone, będzie wykład o brzankach w Katowicach, w ramach V Śląskiego Weekendu Akwarystycznego, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2013 roku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
super Big Grin obejrzę na żywo

ja zwracam uwagę, a atakowany jestem jakbym rodzinę łyżeczką do herbaty im wybił


(15-04-2013, 08:22 AM)Killifish napisał(a): Ja znam wielu, którzy dziękują i dla nich to robię.

również Wink

co do badań to za dużo do tej pory nie znalazłem, ale poszperam więcej, w domciu thx
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Killi sorki za OT ale zobacz jaka tutaj jest łacińska nazwa Big Grin
http://www.rybnehobby.zafriko.pl/str/akw...umatrzansk
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
To może przestań z takim OT i głupim zacieszaniem z tego, że ktoś się pomylił, tylko napisz do nich i wytłumacz błąd zaraz po tym jak poprawisz się z matematyki? :/ I nie odpisuj już, wystarczy jak to zrozumiesz.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości