• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Puntius anchisporus (?) Brzanka borneańska

#1
Jak już wiadomo, popularna brzanka sumatrzańska, Puntius tetrazona ową brzanką nie jest. Ryba, którą spotykamy w każdym sklepie zoologicznym, to brzanka borneańska, Puntius anchisporus. Ale czy tak jest faktycznie? Na to pytanie da odpowiedź III odsłona materiału, który przygotowuję (w 90 % skończony) na Krytykę Akwarystyczną. W tym wątku, chce pokazać jak ta ryba wygląda, popularna przecież, wielu ją miało za młodu, ma i obecnie. Nie wszystko teraz, będę stopniował emocje Wink

Jak wyglądał zbiornik tarliskowy, to pokażę za czas jakiś, ale tak się prezentował w odsłonie drugiej. Filtr plujka, grzałka nastawiona na 21°C, praktycznie bez uruchamiania się, termometr dla pewności, limnofilia sobie pływa, na dnie trochę Sera biofibres fine, jak widać nawet kawałek pelii też się dostał. Lekka herbata.

   

Jak wygląda młode rozpoczynające żerowanie, widać poniżej? Już widoczne zalążki paskówWink
   

A tu, ten sam śmigacz pod mikroskopem. Charakterystyczne kropki, "włoski", płetwy piersiowe i skrzela:
   

Ogólnie proces pojawiania się pasków, jest bardzo złożony. Tu starszy o tydzień osobnik, u którego się one dopiero wykształcają. Młody po karmieniu artemią dekapsulowaną.
   

Następne dwa zdjęcia to już takie wyrośnięte młodziaki, te akurat karmione są żywą artemią, można zaobserwować tak charakterystyczny dla karpiowatych dwudzielny pęcherz pławny, pokaże to później na fotkach spod mikroskopu. Zaznacza się czarna barwa na płetwie grzbietowej.
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
"A tu, ten sam śmigacz pod mikroskopem. Charakterystyczne kropki, "włoski", płetwy piersiowe i skrzela" ta łepetynka mnie prześladuje Tongue
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Fajny termometr Big Grin
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Na początek taka 3 miesięczna samiczka mająca 25 mm.

Wielu akwarystów ma problem z rozpoznaniem płci i zawsze ogólnikowo słyszy się, że samica jest pełniejsza a samiec smukły i bardziej kolorowy. Oczywiście można i tak bawić się w identyfikację, jednak najprościej spojrzeć na płetwę grzbietową. Samica ma górną krawędź zawsze przezroczystą. Podobnie na płetwach brzusznych (to te czerwone, chociaż często spotyka się informację, że odbytowa jest czerwona) też krawędzie są przezroczyste. U samców zawsze czerwone. Samiczka ta jest młoda, czerwień dopiero się pojawia ale na tym zdjęciu wyraźnie widać kropki na czaszce, podobnie jak u malucha pod mikroskopem. Widać bardzo wyraźnie pełną linię boczną, co jest charakterystyczne dla P. anchisporus

   


Teraz pora na maluchy Smile Już nie takie maleństwa, bo mają te akurat średnio 8 mm. Wszystkie paski są już wyraźnie widoczne. To już takie miniaturki dorosłych. Dla porównania, u góry widać jedną sztukę prowadzoną troszkę inaczej żywieniowo (jest mniej wygrzbiecona i pasek przez oko dopiero się pojawia). Wszystkie ryby na tych 2 fotkach są z tego samego miotu. Niby żywienie nie ma znaczenia i ryby można karmić byle czym Wink I jest to największa sztuka, bo oczywistym jest, że w każdej grupie testowej są osobniki większe i mniejsze. Tu jednak różnicę widać bardzo wyraźnie. Obie grupy testowe były prowadzone od początku na pierwotniakach i GWS, następnie artemia żywa magnetyczna, potem stopniowo do artemii żywej z każdym dniem ( +20 %) dochodziła artemia dekapsulowana. Od chwili, gdy ryby mogły pobierać już pokarm stały, grupa pierwsza otrzymywała granulat (pył) dla narybku jednej z czołowych firm (i to jest ta rybka u góry) a grupa druga otrzymywała pokarm dobrze zbilansowany dla narybku (podwyższony poziom chociażby witamin C i E itd.)
Ryby są od początku na wodzie o temperaturze max 21°C, nocą nawet 18. A to w celu nie przyśpieszania metabolizmu - kolejne założenie testu. Wartość energetyczna dobrej karmy to ponad 2,5 raza więcej kcal/kg, czy też jak wolę po przeliczeniu kJ/kg. Będzie czas za czas bliski na wnioski. Tym bardziej, że są inne grupy testowe, a brzanka to karpiowaty wszystkożerca o bardzo zbliżonym RILu do dyskowca (RIL od Relative Intestinal Lenght, czyli względna długość jelita a na polski, to stosunek długości jelita do całkowitej długości ciała)
Teraz foty:

   

   

Termometr, cóż, masz taki sam Qba i jeszcze kilku zwycięzców konkursów w ramach Euro 2012 Smile Psssyk Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Poprostu cuda Smile Smile
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie przeławiałem ryb do fotoboxa (także fotki jakości westernów z NRD Wink ). Zdjęcia ze zbiornika, w którym dojrzewa partia prowadzona poprawnie, na dobrze zbilansowanej karmie. Młode dostają już także oczlik. Wkrótce przejdą na karmę o większych gabarytach, zarówno naturalną jak i sztuczną.

Jak widać na zdjęciach, "kiryski" w akcji Smile Można zauważyć już opalizującą zieleń na paskach. Wczoraj podwyższyłem poziom wody do 30 cm. Dorastały na max 15 cm. Po dobie nadal przebywają przy dnie, gdzie ciągle szukają w podłożu jedzenia i przesiewają detrytus. Na pokarm podany na lustro wody nie reagują, dopiero gdy plujka rozprowadzi go w toni.
Zauważyłem dopiero teraz, tak charakterystyczne dla tych ryb, zwisanie pyskiem w dół - w chwilach odpoczynku czy snu. Wcześniej nie miało to miejsca (do 2 miesiąca życia).

   
   
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Brzaneczki przecudne. Podoba mi się brak przerośniętego podbrzusza, choć pewnie i na to przyjdzie czas ;p.

Killi, sformułowałbyś w ogóle tezę którą próbujesz udowodnić?:p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie będzie to miało miejsca... ale u partii karmionej "standardowo"... za czas krótki się okaże Wink

Teza tego co pokazuje? Po co? Big Grin
Na Seriously Fish zdążysz o tym napisać Wink

"W tym wątku, chce pokazać jak ta ryba wygląda...", przy okazji wyjdą ciekawostki na temat rozwoju, karmienia i zaburzeń z tym związanych.
Aha, i nie Vaillant się pomylił a dostawcy i akwaryści w Europie w 1933 roku. Co do tego, czy brzanka jaką widzimy to P. anchisporus... nie, dlatego w tytule wątku jest "?". Jednak trafiają się prawdziwe P. anchisporus w sklepach. Będzie czas na wnioski, miałem już dawno opublikować 3 cześć cyklu o brzankach ale ciągle coś nowego wypływa a ryby, które chce poddać badaniom dorastają.
Jak dobrze pójdzie, to w czerwcu w Katowicach będzie o tym wykład.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nie wiem czy ci to ktoś mówił Killifish ale, odwalasz kawał dobrej roboty , super się to czyta Smile I na pewno nie tylko jak chcę wiecej Big Grin
Si taajabuni,waana Adanu,mambo yalio duniani.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Jeśli w Katowicach, to nawet się pewnie zjawię i mnie osobiście opierdzielisz ;P. Myślałem, że możecie sobie wzajemnie pomóc ;p.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości