• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Oświetlenie BW, CW

#1
Witam zastanawiam się nad oświetleniem zbiornika 120x50x50, zamknięty pokrywa wyklejona folią lustrzaną. Oświetlenie które posiadam to T5 1x39, 2x39, 1x54 2x54 barwy 6500, 8500, 10000 co z tego wybrać woda dość ciemna bo leje torfiankę.
Oraz taki sam zbiornik tylko CW rośliny w większości żabienice.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja bym polaczyl kilka roznych barw tak, aby dac jak najszersze spektrum widma. Dla roslin najwazniejsze jest swiatlo czerwone i niebieskie, bo uzywane sa do fotosyntezy. Reszta widma jest do ekspozycji barw rybek Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Do BW 1x39, do CW 1X54 (barwa 6500). Nie ma co kombinować, chyba że w BW masz ciemno i nic nie widać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(23-02-2013, 14:11 PM)DarthBane napisał(a): Do BW 1x39, do CW 1X54 (barwa 6500). Nie ma co kombinować, chyba że w BW masz ciemno i nic nie widać.

Popieram. Tylko że w przypadku CW jakbyś chciał rośliny to 2x39 1-6500 i 1-10000 (w ostateczności 8500).
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(23-02-2013, 14:32 PM)soltarus napisał(a): Popieram. Tylko że w przypadku CW jakbyś chciał rośliny to 2x39 1-6500 i 1-10000 (w ostateczności 8500).
A ściślej pisząc jakakolwiek 6500K + Philips Aquarelle - sprawdziłem, polecam.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A co w temacie Hagen Power Glo? IMO też dobra Smile Tyle, że te świetlóweczki o wysokiej temperaturze barwy są niestety kosztowne.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Niebieskie mi się nie podobają; nadają się tylko do morszczyzny, lub w połączeniu z cieplejszym kolorem do oświetlania akwariów prezentujących np. głębokowodne siedliska Tanganiki/Malawi.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
10000K ma właśnie Aquarelle i pozostałe też świecą na niebiesko (10000K). Jak dla mnie nie ma lepszej świetlówki i jest chyba tańsza od konkurencji. Ale trzeba dobrze poszukać bo można przepłacić. Kiedyś były tanie jak zwykłe 27k, ale okazało się że jest na nie niezły popyt Tongue A przykładowo oświetlenie o barwie 6500K najkorzystniej wychodzi gdy się kupi te niededykowane do akwarium. Różnica w cenie to 50%, a świeci prawie jak nie identycznie. Hagen Power Glo za mocno niebieska.

post edited
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Posiadam na stanie Sylvania Grolux 8500,Sylvania Aquastar 10000,Narva 6500
Do BW dam Narve 39W i zobaczymy jak będzie, do CW nie wiem czy 2x39 nie będzie za mało czy nie dać 2x54W.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja bym dał te mocniejsze. Będziesz miał wtedy jakieś 0,36W/l - ze względu na te żabienice lepiej dać więcej światełka.
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości