• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Witaminy dodawane do karmy i wody.

#1
Zatem możemy sobie podyskutować.

W innym temacie padły takie słowa:
(19-02-2013, 23:45 PM)rufus napisał(a):
(19-02-2013, 21:53 PM)Killifish napisał(a): Podawanie ich na karmę (witamin - przyp. Killi) czy do wody to kolejny mit.

hmm, to ciekawe. Mit mówisz, a pomaga rybom Tongue

Ciekawe w jaki sposób ty podajesz witaminy rybom Confused

Dla mnie to mit.
1. Mogę wiedzieć zatem jak podawanie witamin do wody wpływa na ryby?
2. Mogę wiedzieć zatem jak podawanie witamin na karmę wpływa na ryby?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Skopiuję to co podałem w poprzednim wątku. Big Grin
Podawanie witamin do wody ma sens tylko przy witaminie C, która nie ulega szybkiemu rozkładowi w wodzie. I jest ona jedną z nielicznych, która jest rozpuszczalna w wodzie i może być z niej pobrana przez ryby.
W przypadku większości witamin najlepszym sposobem na ich podanie jest rozpuszczenie ich w tłuszczu roślinnym lub np. tranie. Nie chodzi o wielką liczbę wystarczy jedna kropla oleju na kilka kropli witamin. I taką emulsją potraktowanie pokarmu(najlepiej nasiąkliwego, by tłuszcz wraz z witaminami został "wciągnięty" w strukturę pokarmu).

Dzięki takiemu postępowaniu wykorzystamy podawane dawki maksymalnie.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Zatem dodam to co odpowiedziałem na pytanie Leszka:
(20-02-2013, 00:11 AM)Killifish napisał(a): Podaje je w odpowiednio dobranej karmie pod dany gatunek oraz w mixach. Nie jako dolewanie czegoś, bo to mija się z celem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-02-2013, 00:11 AM)Killifish napisał(a):
(19-02-2013, 21:53 PM)Killifish napisał(a): Podawanie ich na karmę (witamin - przyp. Killi) czy do wody to kolejny mit.

Killi napisał:
Dla mnie to mit.
1. Mogę wiedzieć zatem jak podawanie witamin do wody wpływa na ryby?
2. Mogę wiedzieć zatem jak podawanie witamin na karmę wpływa na ryby?



ha, dobre. To Ty Killi napisałeś o micie, a ja zapytałem o co chodzi Big Grin. W sumie to pytanie nr 1 i nr 2 jest do ciebie Wink.
Ja odpowiem tak, cytując mojego kolegę-akwarystę:
Ad.1. Podawanie witamin rybom do wody poprawia ich dobrostanBig Grin.
Ad.2. j.w. Big Grin

Podawanie witamin jest niezbędne w pewnych sytuacjach w opiece nad rybami. Ty to kwestionujesz, to ja pytam dlaczego i jak Ty podajesz witaminy? skoro nie do karmy, nie do wody to jak?
Wielokrotnie "podnosiłem" do góry delikatne gatunki z wstępną infekcją bakteryjną za pomocą samych witamin, a Ty mówisz że to mit. Też tak doradzam innym i wiesz, to działa, bez leków. Przy hodowli mocno stresujących się gatunków, a dokładniej narybku, podawanie witamin to podstawa żeby uniknąć strat.
Ciekawy jestem jak widzisz rolę witamin w hodowli ryb.

ps. nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale podajesz witaminy w karmie, czy tak?Wink to czegoś tu nie rozumiem.

pyknęło mi 500 Big Grin. Trzeba tempo zmniejszyć i wyhamować Wink
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A jak jest według was w przypadku preparatów witaminowych specjalnie sporządzonych dla ryb? np. sera fishtamin? Producent podaję proporcje jakie zapobiegawczo należy wlewać do akwa, czy może lepiej wymoczyć w tym preparacie np. jakiś granulat?
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Leszku, ja pisze o micie i pytam na jakich podstawach uważasz to za prawdę?
Nie podaje w ten sposób, zatem to nie pytanie do mnie! Ja odpowiedziałem jak podaje witaminy, w pokarmie, są już w nim, pokarm jest odpowiednio dobrany pod gatunek, pod wiek.
Jest różnica między witaminami w karmie a witaminami lanymi na karmę albo dodawanymi do wody.
Najbardziej popularne to Fishtamin. Jak nie rozumiesz to przeczytaj raz jeszcze temat: dodawane do karmy i wody. Nie, zawarte w karmie. Zatem, nie wkładaj, przez opaczne zrozumienie, w moje usta, że kwestionuje podawanie witamin. Ja kwestionuje sposób ich podawania, co wyraźnie zaznaczyłem i w temacie i wcześniejszych wypowiedziach.
Dodawanie do wody witamin tak poprawia dobrostan jak efekt placebo Smile Karma powinna zawierać to co niezbędne, wtedy problemów brak.
Holson, ulotka Fishtaminu:
------------------
PL Informacje o zastosowaniu
SERA fishtamin • Witaminy − Mieszanka paszowa uzupełniająca dla ryb ozdobnych w akwariach słodkich i morskich.
Wybierając SERA fishtamin, nabywasz emulgowany preparat multiwitaminowy o różnorodnych możliwościach zastosowania, przeznaczony do witaminizowania pokarmu dla ryb lub bezpośredniego dodania do wody akwariowej.
Informacje o zastosowaniu: Wstrząsnąć przed użyciem!
• Dla wzbogacenia witaminami pokarmu mrożonego: Dodaj 2 – 3 krople SERA fishtamin na porcję (około 1 łyżka stołowa) rozmrożonego pokarmu. Pozostaw na chwilę do wsiąknięcia, po czym niezwłocznie podaj rybom.
• Dla wzbogacenia witaminami larw artemii: Co drugi dzień, na 30 – 60 minut przed karmieniem larwami, dodaj
5 kropli na każde 100 ml słonej wody w pojemniku hodowlanym.
• Przy próbie rozmnażania ryb, przed i do 10 dni po: Co drugi dzień dodaj 4 – 6 kropli do pokarmu. Pozostaw na chwilę do wsiąknięcia, po czym niezwłocznie podaj rybom.
• Do hodowli narybku: Co drugi dzień dodaj 1 – 5 kropli (w zależności od ilości i wielkości młodych ryb) do SERA micron, SERA vipan baby lub SERA vipagran baby. Krótko zamieszaj, aby uzyskać konsystencję pasty, a następnie dodaj do pojemnika hodowlanego.
• Dla wzmocnienia w czasie choroby i kilka dni po, jak też w sytuacjach stresowych: Codziennie dodaj 2 – 3 krople do
pokarmu. Pozostaw na chwilę do wsiąknięcia, po czym niezwłocznie podaj rybom. Jeśli ryby nie
chcą jeść, dodaj 6 – 7 kropli na każde 50 litrów wody akwariowej
. Wskazówka: Ponieważ witaminy są bardzo wrażliwe na światło, bezpośrednie dodanie SERA fishtamin do wody akwariowej powinno być przeprowadzone w godzinach wieczornych, po wyłączeniu światła.
Mieszanka paszowa uzupełniająca dla ryb ozdobnych
Skład: woda, tłuszcz i oleje.
Dodatki paszowe w litrze: Witaminy i prowitaminy: Wit. A 545.000 IU, Wit. B1 2.000 mg, Wit. B2 1.500 mg, Wit. B6 2.000 mg, Wit. B12 2 mg, Wit. C 55.000 mg, Wit. D3 100.000 IU, Wit. E 4.700 mg, Wit. K 510 mg, wapń D-pantothenat 5.000 mg, kwas foliowy 480 mg, nikotynamid 10.000 mg.
Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu! Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt! Nie może być stosowany dla zwierząt przeznaczonych do konsumpcji dla ludzi!
--------------------
A teraz przeczytaj to co napisał Ruki. Wnioski? Przypominam, że ADEK <te witaminy> rozpuszczają się w tłuszczach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Trochę w tym temacie w rozterce jestem. Z jednej strony witaminy (tak jak to kiedyś w przypadku ludzi było, że syntetyczne witaminy poprawiają zdrowie-a w rzeczywistości to tylko w skrajnych przypadkach niedoboru,a częściej, u normalnie odżywiającego się ludzia, przedawkowanie bywało groźniejsze. W przypadku ryb i żarcia dla nich nie najlepszej jakości może dochodzić częściej do tych "skrajnych" przypadków, a i ilość mikroelem. dostępna w jedzeniu czy wodzie może być za mała.
U siebie stosowałem fishtamin, Sery (kropiłem kostki mrożonek), a i do żarci robionego domowym spos. mix dodaję A+E, i jakąś D3 chyba (w kapsułkach -taki tran dla niemowląt) i nie narzekam. Namiastkę mikroel. stanowią ekologiczne, sproszkowane np papryka, pomidory do mixu dodawane.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(20-02-2013, 06:55 AM)HOLSON napisał(a): A jak jest według was w przypadku preparatów witaminowych specjalnie sporządzonych dla ryb? np. sera fishtamin? Producent podaję proporcje jakie zapobiegawczo należy wlewać do akwa, czy może lepiej wymoczyć w tym preparacie np. jakiś granulat?
Holson, chemii nie oszukasz. Większość witamin podawanych w Sera Fishtamin jest rozpuszczalna wyłącznie w tłuszczach. Wlewając je do wody marnujesz je, gdyż ryby ich nie mają jak pobrać nawet.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(20-02-2013, 11:32 AM)Ruki napisał(a): ...Większość witamin podawanych w Sera Fishtamin jest rozpuszczalna wyłącznie w tłuszczach. Wlewając je do wody marnujesz je, gdyż ryby ich nie mają jak pobrać nawet.

Rozumiem, że do pokarmu i w tłuszczu (tran) będzie ok?
Jak tak sobie czytam to się zastanawiam, po jaką chol.... producenci takie rzeczy robią.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A czy nie jest przypadkiem tak, iż już gotowy produkt zawiera odpowiedni "rozpuszczalnik".
Pytam bo nie wiem, nie widzę opakowania i składu na nim.
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości