• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium 200x50x55 - etap2 - budowa szafki i pokrywy

#11
(19-02-2013, 19:47 PM)novi napisał(a): Nie podoba mi się ta nadbudowa nad akwarium. Ciężkie to takie jakieś...taki nawis, a nad wodą winno być lekko
I czy butlę CO2 (trzeba min 60cm) w dolnej szafce wstawisz_

O jakiej nadbudowie mówisz? Ostatni projekt daje pogląd jak to ma wyglądać. Tylko pokrywa 8cm wysokości do tego ma być.

Mam 59cm w środku. Delikatnie ze skosa, albo mniejsza wersja butli wejdzie. Aczkolwiek nie mam póki co tego w planach. Mam butle 45cm wysokości do mniejszych baniaków. Za drogi prąd żeby taki zbiornik robić na holendra. 200-300w nad nim mnie nie przekonuje.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Miałem napisać coś o koszcie budowy.

1 arkusz osb '12 - 60zl
1 arkusz osb '18 - 80zl
formatki plyty meblowej (egger czarna u999 st2 diament - ok 160 arkusz) - wraz z przesyłką - 220
suporexy - 35
silkiony, kleje i wkrety, relingi - no niech 150zl.

= 545 zl

AAALLLEEE... przepłaciłem zdrowo za płytę meblową (70 w plecy), no i koszt wkretow jest szacunkowy. Kupiłem parę rzeczy za dużo i w ogólę za mocno poszalałem w tych swoich sklepach z zabawkami Smile Ale.. o czym zapomniałem.. w tej ceni mieści się też koszt pokrywy bez oświetlenia (te akurat mam). Także nie jest to dużo. Myślę że bez oświetlenia w granicach rozsądku na zakupach można się zamknąć w 400-450zl. Kwestia tez tego co tam nam sie w domu przewala za asortyment. Sama pokrywa z pcv spienionego to dużo większy koszt niż ten tutaj.
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Niebawem planuję stawianie 720L w nowym mieszkaniu, ale postraszono mnie, że nośność stropów to mniej więcej 150-200 kg/m2 więc bardzo mało. Przy ścianie nośnej (akwarium stałoby przy niej tylko krótszym bokiem a dłuższym bokiem przy ścianie zewnętrznej która nie jest nośna - moje mieszkanie jest przesunięte względem sąsiada z dołu) pewnie byłoby więcej niż te 150 kg/m2 ale ile więcej to nie wiem. Tak czy inaczej nadal daleko tu do ok 450-500 kg/m2 jakie mi są potrzebne (bo akwa będzie 200x60).
Jak tę sprawę ugryźć? Czy Ty soltarus orientowałeś się w administracji czy gdzieś ile i gdzie możesz postawić? Sprawdzałeś te nośności itp??
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Temat wraca co jakiś czas jak bumerang... Wink 
Jaki masz strop - to podstawowe pytanie.
Jak ustalisz to wtedy wróć z pytaniem. Smile 
Na marginesie powiem Ci tylko tak - aby strop miał szansę mieć przekroczone wartości graniczne to musiałbyś na całej jego powierzchni dać te 150kg obciążenia równomiernie rozłożonego. Przy obciążeniu miejscowym trzeba się orientować w konstrukcji stropu i wtedy dopiero można cokolwiek wyrokować. Katastrofy budowlanej na bank nie spowodujesz, ale przy mocno niekorzystnym ustawieniu zbiornika w stosunku do konstrukcji stropu możesz długoterminowo spowodować pewne problemy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Witam, 150 kg  /m2  .....???

Czyli takich dwóch jak ja nie mogło by stanąć obok siebie z obawy o strop ..? a już imprezka gdzie kilka osób tańczy w kółku wykluczona....
Mam taki regał z " prazłotka po czekoladzie"  za 50 zł który ma nośność 50 kg/ półkę a półek jest 5 ... 

Może tam jest 1500 kg / m2 ?
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(21-02-2018, 13:38 PM)fazi_poz napisał(a): Temat wraca co jakiś czas jak bumerang... Wink 
Jaki masz strop - to podstawowe pytanie.
Jak ustalisz to wtedy wróć z pytaniem. Smile
Zatem wracam z pytaniem bo informacje o stropie mam takie, cytat z dokumentu:
"Stropy  – żelbetowe monolityczne gr. 20cm, 26cm, beton C30/37, stal B500SP"

jeszcze co do posadzek taka informacja (nie wiem czy to ma znaczenie ale podam):
"Posadzka - styropian akustyczny 3cm, styropian EPS 100 - 2cm, folia, szlichta betonowa 4 - 6cm"




(21-02-2018, 14:27 PM)galimedes napisał(a): Witam, 150 kg  /m2  .....???

Czyli takich dwóch jak ja nie mogło by stanąć obok siebie z obawy o strop ..? a już imprezka gdzie kilka osób tańczy w kółku wykluczona....

Może tam jest 1500 kg / m2 ?
Nie, mowa o 150 kg/m2... też mam podobne zdziwienie do Ciebie, też do końca nie wiem jak to rozumieć... ale podobna wartość widnieje również w bardzo wielu podobnych tematach na forach które już zdążyłem przerzucić.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Dopuszczalne normowo obciążenia zmienne rozłożone są dokładnie takie - 150kg/m2 stropu. Koniec. Tylko tyczy się to całej powierzchni stropu. Miejscowo trzeba uwzględniac powierzchnie współpracującą, ściane niosącą część obciążenia, zmianę najbardziej niszczycielskiej dla betonu siły zginającej na ścinającą itd. - nie na forum akwarystyczne. Smile 

Jak pisałem, aby "zaszkodzić" płycie stropowej (według warunku normowego) musielibyście mieć na imprezce w pokoju 20m2 minimum 40 osób ważących 75kg (powodzenia we wciśnięciu tego) a i tak ledwie wyczerpalibyście warunek normowy, który jest jeszcze uwzględniany z współczynnikami bezpieczeństwa - poważnie, za długo by pisać, to co już wielu napisało w internetach, w podobnych tematach. Smile 

Limak mając strop żelbetowy monolityczny możesz śmiało stawiać zbiornik do 1000 litrów i krzywdy nikomu nie zrobisz, jednak żaden inżynier i projektant nie da Ci na to papierów, bo obowiązują normy, których przekraczanie powoduje utratę "blachy na dupę". Z mojego doświadczenia wynika jednak, że postawić możesz i ryzyko czegokolwiek jest znikome, a nawet jeśli jakieś jest, to zanim wydarzy się coś poważnego sąsiad już u Ciebie będzie bo mu tynk popęka Wink Nie będzie spektakularnego zawalenia się budynku, a jedynie możliwe ugięcie stropu zarysuje w pierwszej kolejności ścianę pod nim Wink 

Posadzka ma znaczenie o tyle, że jak jest za cienka to może popękać pod zbiornikiem. 4-6cm nie powinna Wink 

Pamiętać jednakże należy, że projekt to jedno, a wykonanie go poprawne na budowie to drugie (stąd współczynniki bezpieczeństwa). No i jeżeli cokolwiek hipotetycznie by się wydarzyło, to ubezpieczalnie się wypną, bo normy mówią tak i tak, a świadome nagięcie norm powoduje wiadome skutki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Fazi_poz dzięki za nakreślenie sprawy.

(21-02-2018, 15:16 PM)fazi_poz napisał(a): No i jeżeli cokolwiek hipotetycznie by się wydarzyło, to ubezpieczalnie się wypną, bo normy mówią tak i tak, a świadome nagięcie norm powoduje wiadome skutki.
Czy to oznacza, że nie ma sensu ubezpieczenie OC czy inne, bo jak sąsiada zaleję albo chociaż siebie to i tak ubezpieczalnia mnie oleje bo nagiąłem normy?

A czy robiąc szafkę takiego typu jak soltarus tzn z jakichś bloczków warto byłoby je jakoś zakotwić/przykleić/połączyć prętem zbrojeniowym ze ścianą? Zmniejszy to istotnie nacisk na strop i poprawi sytuację?
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Zalanie to inna sprawa, mówię tu o szkodach budowlanych typu uszkodzenie konstrukcji budynku - czyli o grubo poważniejszych sprawach niż zalanie.
Zalanie normalnie z OC wypłacą zgodnie z OWU (zależy jakie to OWU masz)Smile

Zakotwienie bloczków do ściany, jeśli twierdzisz iż nie jest to ściana nośna (chociaż zewnętrzna pewnie nie jest cieńsza niż 18-25 cm i na bank ma pod sobą jakiś fundament, bo musi się "sama nieść" a jedynie pewnie nie opiera się na niej strop, sensu stricte, czyli nie była kalkulowana do obliczeń wytrzymałościowych) nie zmieni za wiele w sensie wytrzymałościowym dla stropu, może jedynie usztywnić konstrukcję "szafki"
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Do ubezpieczenia mieszkania / domu aby ciebie zabezpieczało,  potrzebne ci jeszcze pomiary elektryczne - pierwsze pytanie ubezpieczyciela przed odmową wypłacenia odszkodowania. 
I nie wypłaci ani grosza .

A takich punktów jest sporo w umowie .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości