• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Identyfikacja gatunku

#1
Witam,
dla zachowania czystości gatunku chciałbym potwierdzić nowo-nabyte Pundamilia nyererei w układzie 1+3. Proszę o wypowiedź.

   
.jpg   3.JPG (Rozmiar: 11.35 KB / Pobrań: 221)
.jpg   1.JPG (Rozmiar: 15.8 KB / Pobrań: 228)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej

Czy ta ryba na dole po prawej to samica? Masz może lepszej jakości zdjęcia? Czy sprzedający podał lokalizację odmiany?

Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Samica troszkę dziwna na tej fotce , ale samiec to P.nyererei - sądzę, że pojawią się bardziej wyraźne pasy i wyrazisty czerwony kolor , po czym można oceniać iż rybki to wariant "Makombe Island" .
Aczkolwiek w Wiktorii jeszcze raczkuję Tongue
[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wybacz ale to nie jest Makobe - samice nie mają czerwieni w swoim ubarwieniu. Jeśli taki wygląd ma samica to samiec też nie jest "czysty". U samca nie pasuje mi czerwona płetwa odbytowa.
Ten samiec przypomina formę Senga (bardzo rzadka w hodowli) niedawno sprowadzoną z Uniwersytetu w Brnie. Skąd wzięła się w Polsce?
Powinienieś być pewien hodowanych ryb. Znasz linie pochodzenia to hoduj, jeśli nie - nie kopiuj błędów innych.
Odpuściłbym sobie te ryby. Poniżej z uporem maniaka daję zdjęcia Makobe dla porównania

[Obrazek: pnmi.jpg]

[Obrazek: pnmi2.jpg]

Zwróć uwagę na wyraźnie zaokrąglone płetwy odbytowe obu płci.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Cześć,
hmm.. kilka fotek.

jedyna informacja jaką otrzymałem z rybami to to, że samice pochodzą z różnych źródeł i faktycznie różnice są widoczne,
porównując zdjęcia niepokoi mnie ubarwienie (szczególnie niebieski kolor płetwy grzbietowej) oraz sam kształt ciała (byczkowaty okoń a oryginał jakby smuklejszy) no i płetwy...
Senga? brak wiedzy
można zamknąć temat stwierdzeniem, że to mieszaniec ale czy aby na pewno?!
pzdr
michal


Załączone pliki Miniatury
                               
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(28-06-2011, 00:14 AM)byluplus napisał(a): można zamknąć temat stwierdzeniem, że to mieszaniec ale czy aby na pewno?!
pzdr
michal

cześć Michał
Trudno mi jednoznacznie powiedzieć że te ryby to mieszańce. Wyglądają na dość wiekowe i przez to mogły też się nieco zmienić jeśli chodzi o kształt ciała. Twoje samice mają czerwone znaczenia na płetwach !!! to jest niespotykane u tych ryb. Nawet jesli pochodzą z różnych źródeł nie powinny się od siebie różnić.
Można też zamknąc temat stwierdzeniem, że to prawdziwe Pundamilia ale czy aby na pewno!?! Wiem, że Makobe to piekne ryby i że chcesz je hodować ale proszę pamiętaj że rozmnażanie skrzyżowanych osobników źle wpływa na hodowaną w akwariach populację ryb.


Pozdrawiam
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(27-06-2011, 19:33 PM)Sendog napisał(a): Wybacz ale to nie jest Makobe - samice nie mają czerwieni w swoim ubarwieniu. Jeśli taki wygląd ma samica to samiec też nie jest "czysty". U samca nie pasuje mi czerwona płetwa odbytowa.
Ten samiec przypomina formę Senga (bardzo rzadka w hodowli) niedawno sprowadzoną z Uniwersytetu w Brnie. Skąd wzięła się w Polsce?
Powinienieś być pewien hodowanych ryb. Znasz linie pochodzenia to hoduj, jeśli nie - nie kopiuj błędów innych.
Odpuściłbym sobie te ryby. Poniżej z uporem maniaka daję zdjęcia Makobe dla porównania

[Obrazek: pnmi.jpg]

[Obrazek: pnmi2.jpg]

Zwróć uwagę na wyraźnie zaokrąglone płetwy odbytowe obu płci.

Wskaż mi jedną osobę , która ma pundamilie makombe tj. na tych zdjęciach...

[Obrazek: kpfabaner.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie "makombe" tylko "Makobe"
Mam nadzieję, że to nie rozkaz...
Ryby na zdjęciach są w moim akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Sendog, nie kłóć się ze szpeczjalistą. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
witajcie,
celem uzupełnienia informacji udało mi się zebrać kilka faktów z życia tych ryb i tak,
ich rodzice zostali zakupieni ok 3 lata temu w jednym z wałbrzyskich sklepów zoo.,
z młodzieży wyłoniono stadko 2/12, przedstawione przeze mnie "pundamilie" pochodzą z pierwszego tarła tej gromadki czyli zakładam, że są w wieku ok 1,5-2 lat.
znając płodność haplo strzelam w ciemno, że ich ilość przekroczyła już dawno 3tyś. szt co znaczy, że cała Polska (a może i nie tylko) zalana jest tą rybą..

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości