• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Gupik Endlera - Poecilia wingei

#31
(25-01-2013, 03:46 AM)glonomad napisał(a): Trochę podobna do Red Tiger Lotos.

Bo jedno i drugie to Grzybienie - Nymphanea.
"Kasierzem pod grzebylije, pod grzebylije!!!" Big Grin To zdanie to nic innego jak cytat z 'hobbystycznych' połowów karasi sprzed 40 lat w moich stronach ;P

Rufus sadzonki po proszę, albo namiar gdzie kupić Smile
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(25-01-2013, 09:07 AM)soltarus napisał(a): "Kasierzem pod grzebylije, pod grzebylije!!!" Big Grin To zdanie to nic innego jak cytat z 'hobbystycznych' połowów karasi sprzed 40 lat w moich stronach ;P

albo "kasiorkiem pod winiary"... takie małe OT mnie naszło przed weekendem.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
Ja mam w tej chwili takie gupiki:

1. Endlera odmiana red scarlet (nie mam teraz foto na kompie, więc daje podglądowe z neta)

[Obrazek: ca03c13b74c7a8ec.jpg]

2. Gupik P. reticulata miecz dolny (foto moje)

[Obrazek: 0be605f264b30477med.jpg]

Jak widać ma ubarwienie gupika dzikiego. Z tym, że chyba nad mieczem pracowano już w akwarium - bo ładnie dopracowany, wszystkie samce podobne.

3. Gupik P. reticulata dziki z Brazylii (foto osoby od której je kupiłem)

[Obrazek: a27e95a531822745med.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
Ja mam identycznego gupika jak 1 foto. Mam też takiego samego, tylko grzbiet ma fioletowy. Szkoda że zdjęcia nie cykne
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Dawid, a jak z potomstwem od tych gupików, pokazuje się i czy ma cechy rodziców?
Kupowałeś w zestawach z samicami?
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
rufus:

Gupiki numer dwa - te z mieczem - kupiłem razem z samicami, potomstwo wygląda tak samo, wszystkie samce też mają miecz - czyli populacja dość ustabilizowana, jedyne co to zdarzają się dwa typy samców - jedne z dużymi mieczami, drugie z małymi, w ogóle znacznie mniejsze. Sam nie wiem jak pokierować dalej hodowlą - czy skupić się tylko na tych samcach z dużym mieczem, czy zachować tą wewnętrzną różnorodność? Zastanawiam się nad tym. Dodam, że te gupiki z mieczem mam na sprzedaż, moge się podzielić nadwyżkami hodowlanymi, jak ktoś zainteresowany to pisać na priv.

Gupiki numer jeden - red scarlet - kupiłem niestety w małej ilości, i tylko dwie samice, z których jedna zdechła. Rozpoczynanie hodowli z jedną samicą jest problematyczne, dlatego jednocześnie w osobnym akwarium rozpocząłem łączenie samców red scarlet ze zwykłymi samicami, uzyskane owoce tych zabiegów są obiecujące - otrzymuje potomstwo (samce) wyglądające jak red scarlet. Prace hodowlane trwają. Tych nie mam narazie na sprzedaż.

Gupiki numer trzy - czysty dziki gupik o pewnym pochodzeniu. Kupiłem większą ilość od gościa, który zakupił je z kolei na jednej z wystaw u znanego hodowcy. W tej chwili nie mam ich na sprzedaż.


Z innych żyworódek mam jeszcze:
- drobniczki (za jakiś miesiąc lub dwa będe miał grupe na sprzedaż)
- gambuzje - narazie mam małą ilość, starsznie agresywne!


Ogólnie interesują mnie dwa rodzaje gupików - czyste dzikie odmiany pochodzące z natury oraz gupiki rasowe (typu tych red scarlet). Najbardziej fascynujące są prace hodowlane - jak zna się pewne zasady to można uzyskiwać dokładnie zaplanowany efekt, w zasadzie niczego nie zostawiając przypadkowi Smile To fascynujące Smile



p.s. rufus masz piękne te swoje tigery! Kupiłeś je już takie, czy sam nad nimi pracowałeś? Gdybym miał wolne akwaria to od razu bym je kupił Smile No i super szczep masz tych Endlerów swoich, tych opisywanych w pierwszym poście, rzadko kiedy trafiają się aż tak piękne. Ogólnie to spoko, że jest tu więcej gupiko-maniaków Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Tigery kupiłem juz tak "uformowane".
U mnie od wczoraj moja mini hodowla powiększyła się o kilka małych rybek z gatunku Micropoecilia (Acanthophacelus) bifurca . Zauważyłem że dorosłe trochę ganiają narybek, w przeciwieństwie do endlerków, ale chyba na gonitwach się kończy.
Teraz staram się przygotować do założenie oddzielnego akwarium dla Xiphophorus pygmaeus bo chciałbym je rozmnożyć. W akwarium będzie jeden samiec.

Ostatnio też udało się pozyskać nowy gatunek z rodziny Goodeidae, a mianowicie Ilyodon whitei . Endemiczny gatunek z Meksyku. Z tego co się orientuję gatunek był na Czerwonej Liście Zagrożonych zwierząt o statusie CR (krytycznie zagrożone (critically endangered) - najbardziej zagrożone gatunki). Piękne Smile
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
A ja mam takie pytanko tyczące się endlerów. Swojego czasu krążyła informacja na forum Apisto.pl, że endlery w przeciwieństwie do zwykłych gupików żyją w miękkich i kwaśnych wodach. Ile w tym jest prawdy, a ile kłamstwa? :>
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Leszku,
Przepiękny gatunek żyworódki! Ostatnio tak nakręciłem się na te ryby, że jeszcze w tym roku przeznaczę swoją 180tkę dla jakiegoś przedstawiciela tej rodziny. Ilyodon są wysoko na mojej liście, mają świetny, wrzecionowaty kształt. Czekam na zdjęcia Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
(28-01-2013, 23:01 PM)Ruki napisał(a): A ja mam takie pytanko tyczące się endlerów. Swojego czasu krążyła informacja na forum Apisto.pl, że endlery w przeciwieństwie do zwykłych gupików żyją w miękkich i kwaśnych wodach. Ile w tym jest prawdy, a ile kłamstwa? :>

moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie. Dodatkowo napiszę, że endlery żyją w bardziej stojących wodach, przez co w wodzie o wyższej temperaturze i czasami o małej przejrzystości w przeciwieństwie do gupików pawich oczek (Poecilia reticulata), które preferują chłodniejszą wodę i bardziej przejrzystą.

Jeżeli zaś chodzi o parametry, podając za dr. Romanem Slabochem, gupiki Endlera preferują wodę o odczynie ok. pH 7,9 (pomiar w lagunie gdzie odławiano gupiki) oraz wodę bardzo twardą. W warunkach naturalnych żyją one w dość mocno zaglonionej wodzie glonami jednokomórkowymi.
W literaturze można spotkać informacje o odczynie wody w granicach pH 7,5-7,9.

tu dośc ciekawy link:
http://www.diewasserwelt.de/endlersguppy2.htm
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości