• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Parasphaerichthys lineatus

#1
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

Szukam tej małej rybki poniekąd z ciekawości, a z drugiej strony marzy mi się biotop w 112 litrach. Może żeby idei tematu stało się zadość, to ją zaprezentuję.

Parasphaerichthys lineatus
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Guramiowate

Nazwa handlowa w Polsce: ???, ale z racji rozmiaru nadawałoby się tylko Gurami karłowaty, albo gurami malutki. Z racji części 'sphaerichthys' mogłoby też mieć coś wspólnego z czekoladowcem.

Zdjęcia:
Samiec gotowy do tarła
[Obrazek: Parasphaerichthys_lineatus_0.jpg]
źródło 1

Samica
[Obrazek: Paraspherichthys-lineatus-female-Colin-1.jpg]
źródło 2

Pochodzą z Myanmaru, gdzie żyją w warunkach wody zarówno stale kwitnącej jak i klarownej w następujących warunkach:
~Temperatura: 17.2*C-30*C - okres zimowania 20-22*C, poza tym okresem wyższe temperatury.
~pH: 6,5-8,0
~gH: 2-12dn

Rosną do 15-19 mm.

Potrzebują warunków odpowiadających stojącym zamulonym zbiornikom, nie tolerują obecności garbników.

Budują niewielkie gniazda z piany jak inne guramiowate lub składają je w podłożu, zależy od pary. Jaja co Ciekawe są "gwintowane", a dokładniej mają spiralny rysunek. Dokładniejsze informacje w źródle do drugiego zdjęcia.

Co ciekawe w obrębie jego występowania można się pokusić o biotop, w którym największa ryba ma 3 cm. Również dostępne w źródle 2.


Także.. ktokolwiek widział.. ktokolwiek wie... nie odezwie się... hehe. (brawa za żałosny wierszyk).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jest możliwość załatwienia tej ryby w cenie około 6-7 zł sztuka, ale na Pleco.eu mogą załatwić tylko bundle'a 200sztuk. Czy jest ktoś kto byłby na taką rybkę chętny, lub kto ma namiary na sklep który mógłby to kupić i rozprowadzić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3

Ktoś szukał Okok Nie ten sam gatunek, ale za to w ofercie www.utaka.nl za 5 eurasów sztuka.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To strasznie drogo... Big Grin Ta ryba jest znacznie tańsza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Hm, no cóż... chciałem pomóc Wink

Domyślam się, że mogą być tańsze - ale jak ze sprowadzeniem?
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Pleco.eu sprowadza lineatusy po 5-6 zł za sztukę, ale musisz zamówić 200szt. Szukałem jakiegoś sklepu który by to ściągnął, ale nikt nie chce ryzykować 1200zł.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
aqua-global ma na stocku widzę. Gdybyś wiedział wcześniej to była możliwość kupienia kilku sztuk... teraz trzeba czekać :/
Mam na oku kilka Pseudosphromenus cupanus i przy najbliższej okazji będę zamawiał, zatem można się podłączyć.

Chociaż po tych Betta smaragdina WF które zobaczyłem to nie wiem czy coś ładniejszego w tym roku zobaczę z błędnikowców, co... Pleyu? Wink Zajebiaszcze są...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Ajjj, Julku... Boskie są.
Już myślę gdzie postawić baniak Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości