• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada akwarium ok. 160l (custom).

#1
Witam.

Obiecałem przy przedstawieniu się opisanie mojej obsady małego akwarium domowego.

Parametry są takie:
- akwarium zostało wykonane na zamówienie, w nietypowej wersji panoramicznej, czyli prostokąt ze ściętymi rogami;
- wymiary: długość całkowita to 80cm, szerokość podstawy to 40cm, a wysokość zbiornika to 60 cm.
- osprzęt na razie dość ubogi, bo tylko filtr wewnętrzny Aquael TurboFilter 1100, grzałka Aquael 300W oraz napowietrzacz z kamieniem napowietrzającym ukrytym w podłożu;
- za oświetlenie robi lampa akwarystyczna z dwiema świetlówkami T8, z których jedna to jakaś zwykła 20W, a druga to Hager SunGlo 20W T8 (tę pierwszą zamierzam wymienić na coś o ustalonej barwie, bo nawet nie znam jej barwy, temperatury światła, nie wspominając o histogramie).

Podłoże tymczasowo jest z płukanego grysu marmurowego, ale docelowo będę wymieniał na piasek rzeczny, płukany. Wybór podłoża to był mój kardynalny błąd, niestety, ale działałem na szybko i po omacku, niestety. Tu się przyznaję - mea culpa - nie zgłębiłem wystarczająco tematu. Na razie jednak musi tak pozostać, ale o tym dalej Wink
Na tym rumoszu ulokowałem dość sporą ilość piaskowcowych ułomków tworząc jaskinię z kilkoma większymi i mniejszymi wejściami. Całości dopełnia kawałek drewna w formie korzenia.

Flora: początkowo była tylko jedna kryptokoryna, którą dostałem w gratisie z baniakiem, oraz 2 sztuczne wsadzone do glinianych doniczek. Te doniczki jednak tak mi sie okropnie nie komponowały z niczym, że pozbyłem się ich. Powiem tak - od razu baniak zyskał sporo miejsca Wink Dokupiłem jeszcze 2 gatunki traw: Acorus Veriegatus oraz Acorus Pusillus, które próbowałem wielokrotnie sadzić bezpośrednio w podłoże. Oczywiście skutek był taki, że co drugi dzień któraś z roślinek, albo kilka, pływało luzem wyciągnięte z podłoża Wink W czasie ostatniej podmiany wody, która była nieco drastyczniejsza, bo objęła ilość ok. 50% wody, powsadzałem rośliny pod kamienie i korzeń i jak na razie spokój, chociaż Acoru Veriegatus ma wszystkie końcówki już objedzone... Ehh, te Severusy... Nawiasem pisząc kryptokoryna też swoje dostała i wszystkie liście są obgryzione i poszarpane....

Ok, to teraz to, co tygryski lubią najbardziej, czyli fauna.
Przejmując akwa od poprzedniego właściciela otrzymałem w "gratisie" 4 rybki: 2 barwniaki czerwonobrzuche, oraz dwie pielęgnice severum, które zdołałem zidentyfikować jako Heros Severus Red Spotted. W czasie przesiadki, niestety, barwniakom się pogorszyło i nie dotrwały do nowej lokalizacji. Natomiast Severusy czują się świetnie i b. szybko się zadomowiły. Jednak 2 ryby wydało mi się mało i postanowiłem zrobić wycieczkę po nowe okazy.
Po wycieczce stan aqua urusł o 4 szt. średniej wielkości akar błękitnych (Adinoacara Pulcher), oraz 1 szt. glonojada złotego (Ancistrus sp. gold, w wersji dość ciemnego brązu). Później odbyła się druga wycieczka, która zaowocowała zwiększeniem obsady o 4 kirysy: 2 szt. pstrych Corydoras paleatus oraz 2 szt. złotych Corydoras Aeneus. Okazy młodziutkie, bo po ok. 2 cm. Myślałem, że nie przetrwają, bo oczywiście Severusy tuż po wpuszczeniu kirysów próbowały, czy są zjadliwe, ale na szczęście wypluły i nie tykają od tej pory Smile Ostatnim nabytkiem stały się 2 tradycyjne Hypostomusy Plecostomusy w rozmiarze ok. 6cm każdy.

No dobra, to teraz trochę fotek, ale będzie na razie niestandardowo i zaproszę po prostu do mojej galerii na Picasie:
https://picasaweb.google.com/11332394632...directlink

To na razie tylko, bo długo piszę, a wklejanie zdjęć to dodatkowa robota. Z czasem zamieszczę tutaj parę zdjęć, więc proszę o wyrozumiałość Smile

Proszę o komentarze, porady i Wasze opinie (tylko nie bijcie za mocno, proszę Wink).

A propos porad - mam parę pytań, ale to w kolejnych postach postaram się ująć, żeby nie przedłużać.

A żeby łyso zupełnie nie było, to foty ogólne:
[Obrazek: DSC_0130.jpg]
[Obrazek: DSC_0131.jpg]

Ok, to na razie tyle. Pozdrawiam i zapraszam do oglądania Smile

Marti.

PS: Ah, bo miałem wspomnieć o tej konieczności wstrzymania się ze zmianami... Otóż wychodzi na to, że będę wujkem chrzestnym Wink Dwie z moich Pulcherków dobrały się w parę i dziś zauważyłem, że złożyły na jednym z kamieni ikrę i na zmianę pilnują Smile Czasami obie na raz. Musiały wczoraj, albo dzisiaj, bo w sobotę, jak pisałem, była podmiana wody i wszystkie kamienie wyciągałem do czyszczenia.
[Obrazek: DSC_0156.jpg]
Tu widać też całą krasę tych przepięknych akar - mordka aż cała w błękitach Smile Są boskie Smile
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Podziękowania złożone przez:
#2
Już Ci współczuję. Wink

Niestety obsada całkowicie do wymiany, taka ilość takich pielęgnic to do akwarium o wymiarach 100x50x50.

A tataraki marnieją, bo nie są roślinami podwodnymi. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Podziękowania złożone przez:
#3
Myślisz, że aż tak tragicznie?...
Co do roślinek, to nie pisałem, że marnieją, tylko że je Severki żrą Wink

Ok, co byś proponował do takiego aqua, żeby nie było tragedii? I tak będę robił nową aranżację (tylko jeszcze nie wiem kiedy), to wsadzę inne roślinki, już typowo podwodne pochodzeniem nieco bliżej związane z SA, niż Acorus Pusillus Wink Pewnie jakiegoś anubiasa (ciekawe, jak długo przetrwa), ew. moczarkę argentyńską...
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Podziękowania złożone przez:
#4
No jest masakrycznie.... :/
Kondycje roślin określiłem po fotkach.

Jakie propozycje? Akwarium ma strasznie nietypowe wymiary i ciężko będzie dobrać odpowiednie pielęgnice(o ile chcesz przy nich zostać). Na chwilę obecną chyba jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby zostawienie dobranej pary akar.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Podziękowania złożone przez:
#5
Taka ilość pielęgnic to do 150x50. No ale od początku.

1. Wystrój.
Położyłeś kamienie na żwirze? Tak zrozumiałem; jak najszybciej pomyśl o zmianie. Kamienie, zwłaszcza układane w konstrukcje kładziemy na jakimś miękkim podkładzie układanym wpierw na gołym szkle. Pielęgnice kopią, i ta konstrukcja może CI się wkrótce zawalić, a tego byśmy nie chcieli.
Żwir. Wymienić choćby dla dobra kirysków (o nich później) na drobny piasek, oczywiście przepłukany. Część żwiru możesz zostawić, aby wygląd dna był urozmaicony.(np. piasek : żwir 2:1)
Rośliny. Po wymianie podłoża na piasek (granulacji 1-2mm) możesz dodać jakieś wytrzymalsze rośliny, ale lepiej będzie z nich zrezygnować na rzecz korzeni i gałęzi, którymi mógłbyś zabudować akwarium po samo lustro wody. Poprzeglądaj galerię akwariów, na pewno wpadniesz na jakiś pomysł.
Kamienie. Rzecz gustu... ale te mają za ostre krawędzie i ścigające się po dość małym akwarium pielęgnice mogą się o nie poranić. Lepsze będą otoczaki, albo w ogóle możesz z nich zrezygnować, jeżeli użyjesz różnych grubszych i cieńszych kawałków drewna.

2. Technika.
Grzałka za mocna, wystarczy 100W. Filtr, jest w porządku, napowietrzacz niepotrzebny.


3. Ryby. Akwarium ma, niestety, zupełnie "niepielęgnicowe" wymiary. W zasadzie, to nie umiem Ci doradzić, co zostawić, ale najlepiej byłoby pozostać przy parce akar, lub 4 akarach - wtedy uniknąłbyś nadmiaru młodych. Właśnie, przede wszystkim nie powinieneś się zanadto martwić, czy młode znikną - pielęgnice są płodne i zapewne wkrótce pojawią się nowe maluchy Twoich pięknych pulcherków Smile Poza tym, odchowywanie dużej ilości młodych (a akary są płodne, o czym już pisałem, i co widać na zdjęciu) to nie jest dobry pomysł. Kilka sztuk z tarła tak, ale nie 100, czy 200 młodych, zwłaszcza, że podejrzewam, że nie masz osobnego akwarium.
Kirysków nie trzymamy w 2-4 sztukach jednego gatunku, a w porządnym stadzie. Poza tym obecne podłoże to morderstwo dla ich delikatnych wąsików. Wydaj je, bo jak akary urosną mogą zechcieć na nie zapolować.

Podsumowując temu akwarium potrzebna jest:
-zdecydowana redukcja obsady (jeden gatunek pielęgnic), plus ew. dodanie zbrojników
-zmiana wystroju: podłoża na drobniejsze, usunięcie niebezpiecznych kamieni, dodanie drewna, usunięcie roślin/ dodanie wytrzymalszych takich jak nurzaniec albo rogatek
-zmiana grzałki na mniej prądożerną, usunięcie zbędnego napowietrzacza, dolanie wody

P.S. Na przyszłość: swoje Zdjęcia dodajemy na forum jako załączniki Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#6
Ok,
dzieki za porady. Co do podloza, to wiem, ze zle. To bedzie moja pierwsza zmiana przy nowej aranzacji. Co do kamieni, to poszukam jakichs ladnych otoczakow, ale z tymi ciezko. Okoliczne pola nie obfituja w kamienie, niestety Wink Wielkie dzieki za porady odnosnie roslin, bo tu zupelnie bylem w kropce.
Co do rybek, to oczywiscie dwie akary sa na wydamiu, bo wlasnie chcialem, aby z tych czterech co mi sie w parke dobralo, a co sie udalo zrealizowac, chyva Smile Nie wiem tylko, kto by je mogl wziac.

Co do zdjec, to sprobuje sie zastosowac, aczkolwiek ja uzywam picasy z publicznie dostepna galeria, wiec powinno byc ok - to prawie, jakbym dodawal jako zalacznik Wink No, ale ok, regulamin, to regulamin...

Nie bardzo wiem, czemu mialbym zmienic grzalke. Ta ma termostat i nie dziala non stop. Jak wywale napowietrzacz, to jak zapewnie wlasciwy poziom natlenowania wody? Sam filtr ma niewiekie mozliwosci, a deszczownicy nie posiadam. Aczkolwiek myslalem o dolorzeniu kubelka jakiegos z deszczownica. Wtedy byc moze buczyka wylacze Wink
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Podziękowania złożone przez:
#7
Witaj. Zmiana grzałki uzasadniona nie tylko ze względu na oszczędności, ale także bezpieczeństwo ryb (ew. ugotowanie w przypadku awarii termostatu), zwłaszcza że to Aqua-el. Tylko nie pisz mi o zaleceniach producenta, bo on zaleca to, co dla niego wygodne, a nie dla Ciebie i Twoich ryb dobre. Ja w 200l (faktycznie 180l cieczy) mam 50W i też grzałka nie chodzi non stop – akwarium przykryte, temp pok. Ok. 20*C – także jeżeli nie masz chłodni w pokoju to jak napisał Piotr 100W starczy z zapasem (poza mocą proponuję też zmianę producenta)

Stary no nie pisz mi, że z otoczakami jest ciężko… sam parę lat temu byłem „West Mazowsze”, tylko to w rzekach trzeba szukać, a nie na polach np. rz. Bzura

Z rozmnażeniem ryb to się zastanów, przejdź się po sklepach czy będziesz miał to później gdzie spuścić, bo z większymi gatunkami jest szczególnie problem. Wiem że fajnie jest rozmnażać tylko potem nie ma co z tym robić i płacz. Przeczytaj sobie wątek na forum „czy warto rozmnażać pielęgnice?”

Wymiary akwa nie tylko nie pod pilęgnice, ale i mało które ryby, ale rozumiem że to nie Twój pomysł. Swoją drogą, dziwne że dostawcy aż tak nie nadążają za gustami akwarystów i wciąż wciskają takie rzeczy. Niewiele jest chyba dziedzin życia, gdzie produkty są tak skrajnie niedopasowane do potrzeb konsumenta.
 
Podziękowania złożone przez:
#8
Podpisuję się pod tym co napisał Christo, dodam jeszcze, że sam filtr w zupełności wystarczająco napowietrzy wodę, pamiętaj jedynie o tym, aby wężyk doprowadzający powietrze nie wystawał poza pokrywę - takie filtry mają tendencję do wypompowania przez taki wężyk wody w razie awarii Smile. W ogóle jeśli chodzi o filtrację to lepszym pomysłem byłoby zrobienie "krewetkowego" Hamburga, ale to przy okazji restartu akwarium. Coś w ten deseń:
http://www.tlh-info.de/graphics/bauanlei...hmf_08.jpg
Gąbka mogłaby być oczywiście czarna,to nie byłaby widoczna. Zostawiasz samą pompę (bez koszyczka na wkłady bio i tej dziadowskiej gęstej gąbki Aquaela) i taka filtracja wystarcza. Możesz w takim filtrze ukryć grzałkę, a to dodatkowy plus.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
#9
Hmm... W sensie w tej części ograniczonej gąbką ma być grzałka, pompa wodna z filtra i stado krewetek? Bo nie do końca rozumiem sens tego filtra Wink Co z denitryfikacją? Nie chcę lać hektolitrów chemii, czy też podmieniać większej części wody...

Nad Bzurę nie mam daleko, to może faktycznie się kiedyś wybiorę na polowanko jakieś... Ale to powoli, sukcesywnie, bo na razie mam masę innych wydatków i czas zawalony obowiązkami rodzinnymi :/ Pracę przy akwa ograniczam siłą rzeczy do niezbędnej ilości... Pisałem o okolicznych polach, które są utrzymywane w dobrej kulturze i wszystkie sensowne kamienie są albo głęboko pod ziemią, albo wybrane... Nevermind z resztą.
Wyprawa nad rzekę może zaowocować jakimiś fajnymi korzonkami Smile Kurcze, chodziła mi po głowie niedawno wizja, ale jak zobaczyłem ceny korzeni u akwarystów, to się przeraziłem Sad Z kolei preparowanie własnego dużego wymaga czasu i dużego garnka...

Ok, dzięki za podpowiedzi - spróbuję coś z tego wysublimować dobrego Smile Póki co będę kompletował nowe elementy i spróbuję zrobić restart z uwzględnieniem niektórych (na razie) Waszych porad Smile


PS: co do podłoża, to lepsza frakcja 1-3mm, czy 0.6-1mm ?
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Podziękowania złożone przez:
#10
Big Grin nie powinienem był pisać "krewetkowy". Chodziło tylko o to, że takich filtrów używa się też w akwariach z krewetkami, ale ze słabszą pompą. Ale reszta się zgadza, pompa i grzałka powinny się tam zmieścić Big Grin Chodzi o to, że dzięki temu masz dużą powierzchnię filtracyjną gąbki, filtr się nie zapycha i ogólnie jest wydajny. Przy skromnej obsadzie działa wyśmienicie. Takie gąbki jak na zdjęciu można kupić na allegro.

Niektórzy tutaj mają relatywnie tanie korzenie, ale akwarium masz niewielkie i preparowanie drewna samemu do niego to nie powinien być taki wielki problem, tylko trzeba by to robić partiami. Tematy o drewnie są na forum przynajmniej 2.

Podłoże - trudno mi ocenić, wzrokowcem jestem. Ważne, żeby nie było za grube, ale też nie o konsystencji mąki. Możesz wymieszać obydwie frakcje, wtedy będzie dobrze.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości