• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [Azja] Parosphromenus sp. "Blue Line"

#1
Witam, ponieważ jak to mówią "akwarium kurczy się pod wpływem wody.." z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc i z roku na rok myślałem jak by tu nie powiększyć swoich akwariów... Kiedy już mi się to udawało.. to zgodnie z powyższą zasadą zawsze uznawałem że moje ryby ciągle nie mają wystarczającej przestrzeni... W moich "wizjach" jawi mi się akwarium gdzie 30 cm Satanoperki w grupie przeszukują ławicę piachu, gdzie nie gdzie przetkaną opadłymi liścmi i plątaniną korzeni. Na czas tarła para rozdziela się i obierając zaciszny kąt jako swoje terytorium - tam składa ikrę i wychowuje młode , nie mówiąc już o stadku młodych żerujacych wśród detrytusu i obskubujących porośnięty mchem konar.... No tak ..to w snach a w rzeczywistości ...każdy wie.

I tak rozpaczając że nie mogę dać tego wszystkiego moim ziemiojadom, myślałem o rybach które już w 100L poczują się jak "u siebie w domu".
Wybór padł na Parosphromenusy... Labiryntami interesowałem się już od b. dawna ale to one "zaczarowały" mnie najbardziej. Powiem szczerze, że do czasu ich kupna (jakieś 2 lata temu) nigdy nie widziałem ich na żywo. Czytając o nich utwierdzałem się w przekonaniu że nawet małe akwarium może w bardzo dobry sposób symulować im środowisko naturalne i nareszcie będę mógł obserwować w miarę naturalne zachowanie ryb..

Kopalnią wiedzy ( ciągle jeszcze uzupełnianą) na temat sumatrzaków jest strona Parosphromenus Project (www.parosphromenus-project.org) czyli Projektu Parosphromenus - którego inicjatorem i pomysłodawcą jest p. Peter Finke.
Na stronie tej każdy początkujący akwarysta dowie się jak ważne jest aby jak najwięcej osób miało i ROZMNAŻAŁO sumatrzaki w swoich akwariach oraz dlaczego ich populacje w naturze ciągle się zmniejszają...Sad

Co do moich sumatrzaków to umieściłem je 90L awarium o wymiarach 100x30x30. Poziom wody jest obniżony więc defacto 50-60 L to prawdziwa objętość. Ryb w tym akwarium było tylko 7 więc na początku naprawdę miałem kłopoty z ich odszukaniem Smile Pózniej kiedy dorosły okazało się że mam 4 samce i 3 samice - całkiem dobry układ... Samce "podzieliły" się akwarium na prawie 4 równe częsci i pilnie strzegły swoich rewirów... Ponieważ zauważyłem , że tak naprawdę samce przebywają tylko w ich obrębie, obecnie zmieniam układ i będę hodował po jednej parze w 20L akwariach. Pozwoli to mi na lepszą obserwację ryb a nie wpłynie negatywnie na ich zachowanie.
Poniżej kilka zdjęc byłego już akwarium oraz moich rybek....

Pozdrawiam!!

   
   
   
   
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Dzięki za podzielenie się informacjami i zdjęciami! Te ryby są najwyżej na mojej liście, zaraz po pielęgnicach. Dwa akwaria, które teraz służą mi za kotniki (40 i 60L) na pewno prędzej czy później zostaną domami dla tych cudeniek.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Super bajzelek w akwarium i jak już PiotreK wspomniał - ryby cudeńka Smile

Jedyne co mi nie pasuje to ten "babciny" bluszczyk, lepiej wyglądała by pistia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(24-12-2012, 15:15 PM)filas napisał(a): Jedyne co mi nie pasuje to ten "babciny" bluszczyk, lepiej wyglądała by pistia.

Babciny bluszczyk jest super! Big Grin Sumatrzaki też Smile
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Co tam obecnie słychać u Twoich sumatrzaków?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
A wrzucę nagranie, co się będę.



 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
https://drive.google.com/folderview?id=0...sp=sharing

1 GB moich parosów.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości