Odpowiedz 
[Azja] Parosphromenus sp. "Blue Line"
24-12-2012, 07:13 AM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2013 14:12 PM przez qbsztyk.)
[Azja] Parosphromenus sp. "Blue Line"
Witam, ponieważ jak to mówią "akwarium kurczy się pod wpływem wody.." z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc i z roku na rok myślałem jak by tu nie powiększyć swoich akwariów... Kiedy już mi się to udawało.. to zgodnie z powyższą zasadą zawsze uznawałem że moje ryby ciągle nie mają wystarczającej przestrzeni... W moich "wizjach" jawi mi się akwarium gdzie 30 cm Satanoperki w grupie przeszukują ławicę piachu, gdzie nie gdzie przetkaną opadłymi liścmi i plątaniną korzeni. Na czas tarła para rozdziela się i obierając zaciszny kąt jako swoje terytorium - tam składa ikrę i wychowuje młode , nie mówiąc już o stadku młodych żerujacych wśród detrytusu i obskubujących porośnięty mchem konar.... No tak ..to w snach a w rzeczywistości ...każdy wie.

I tak rozpaczając że nie mogę dać tego wszystkiego moim ziemiojadom, myślałem o rybach które już w 100L poczują się jak "u siebie w domu".
Wybór padł na Parosphromenusy... Labiryntami interesowałem się już od b. dawna ale to one "zaczarowały" mnie najbardziej. Powiem szczerze, że do czasu ich kupna (jakieś 2 lata temu) nigdy nie widziałem ich na żywo. Czytając o nich utwierdzałem się w przekonaniu że nawet małe akwarium może w bardzo dobry sposób symulować im środowisko naturalne i nareszcie będę mógł obserwować w miarę naturalne zachowanie ryb..

Kopalnią wiedzy ( ciągle jeszcze uzupełnianą) na temat sumatrzaków jest strona Parosphromenus Project (http://www.parosphromenus-project.org) czyli Projektu Parosphromenus - którego inicjatorem i pomysłodawcą jest p. Peter Finke.
Na stronie tej każdy początkujący akwarysta dowie się jak ważne jest aby jak najwięcej osób miało i ROZMNAŻAŁO sumatrzaki w swoich akwariach oraz dlaczego ich populacje w naturze ciągle się zmniejszają...Sad

Co do moich sumatrzaków to umieściłem je 90L awarium o wymiarach 100x30x30. Poziom wody jest obniżony więc defacto 50-60 L to prawdziwa objętość. Ryb w tym akwarium było tylko 7 więc na początku naprawdę miałem kłopoty z ich odszukaniem Smile Pózniej kiedy dorosły okazało się że mam 4 samce i 3 samice - całkiem dobry układ... Samce "podzieliły" się akwarium na prawie 4 równe częsci i pilnie strzegły swoich rewirów... Ponieważ zauważyłem , że tak naprawdę samce przebywają tylko w ich obrębie, obecnie zmieniam układ i będę hodował po jednej parze w 20L akwariach. Pozwoli to mi na lepszą obserwację ryb a nie wpłynie negatywnie na ich zachowanie.
Poniżej kilka zdjęc byłego już akwarium oraz moich rybek....

Pozdrawiam!!

Satanoperca lilith ,S. acuticeps ,S.jurupari (Peru),S. sp. leucosticta, S. sp.mapiritensis,,S.pappaterra, Biotodoma wavrini, Biotodoma sp., Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis,P. phoenicurus
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-12-2012, 13:12 PM
RE: [Azja] Parosphromenus sp. "Blue Line"
Dzięki za podzielenie się informacjami i zdjęciami! Te ryby są najwyżej na mojej liście, zaraz po pielęgnicach. Dwa akwaria, które teraz służą mi za kotniki (40 i 60L) na pewno prędzej czy później zostaną domami dla tych cudeniek.

Z Mekki na Półwysep Jukatan - gdzie występują pielęgnice Meeka (Thorichthys meeki) - jest w linii prostej 12 546 km.
24-12-2012, 15:15 PM
Super bajzelek w akwarium i jak już PiotreK wspomniał - ryby cudeńka Smile

Jedyne co mi nie pasuje to ten "babciny" bluszczyk, lepiej wyglądała by pistia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
24-12-2012, 15:30 PM
(24-12-2012 15:15 PM)filas napisał(a):  Jedyne co mi nie pasuje to ten "babciny" bluszczyk, lepiej wyglądała by pistia.

Babciny bluszczyk jest super! Big Grin Sumatrzaki też Smile

Pozdrawiam, Paweł
05-10-2013, 10:55 AM
Co tam obecnie słychać u Twoich sumatrzaków?
19-10-2013, 17:21 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2013 17:22 PM przez Sverting.)
A wrzucę nagranie, co się będę.

27-10-2013, 18:26 PM
https://drive.google.com/folderview?id=0...sp=sharing

1 GB moich parosów.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Ogłoszenia budowlane Warszawa Katalogseo24.pl Linki - SEO 24 Katalog SEO Katalog seo Katalog stron GREEN Katalog SEO seo katalog Polski Akwa Ranking Web Hosting By Arvixe