• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [070l][Borneo] Nawilżacz powietrza

#21
A przy takim litrażu, jeżeli wstrój akwarium byłby bardziej gęsty nie można by się pokusić o więcej sztuk Paro? Niemcy trzymają pary w 15L akwariach (oczywście - oni mają wiele akwariów i ryby przeławiają), ale myślę że tutaj dało by radę ze 3 parki.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Tak Piotrze, ale nie na tak wyglądający zbiornik, jednak z naszą pomocą dojdzie właściciel do tego. Zawsze może się postarać o ryby z własnego chowu Wink
Chodzi mi o parametry wody w zbiorniku, przecież i tak dajesz RO i szklanka kranówki.

Jak dla mnie 15 litrów to męczarnia dla każdych ryb, chyba że mówimy o hodowlanych betta i boksach ale z filtracja, jak u mnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
W tej chwili jest wypełnione moją kranówą. Rośliny i bezkręgowce były trzymane w takiej, a nie chciałem mieć pogromu na starcie.

Obecnie w akwarium ph będzie pewnie koło 6,8-7,2,a gh koło 20dn. Po ustabilizowaniu zbiornika planuję dwie duże podmiany czystego RO.

Dodatkowo wrzucam nagranie beznadziejnej jakości żeby to jakoś przestrzennie ugryźć.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Doszedł torf. W święta przejdę się po parku za liśćmi bukowymi.

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Witam, może dorzucę swoje trzy grosze... Co do aranżu akwa - to wydaje się naprawdę dobry ale widział bym tam jeszcze warstwę lisci w miejscu gdzie kończą się korzonki no i oczywiscie roslinki pływające. Co do obsady to:

1) Każdy gatunek Parosphromenus będzie w 70 L akwarium trochę "zagubiony" szczególnie 1-2 pary. Nici z obserwacji ich ciekawego rytuału godowego... Ja trzymam swoje Parosphromenus sp. bintan "Blue line" ( a'propos to ich mlode w ilości ok.20 szt. zawiozę do Arsika ) w 20-30 L akwariach. Wczesniej trzymałem je w 70 L ale było to akwarium o długosci 1m i raczej wąskie wiec defacto kazda z par miała swój rewir w granicach 20 L. Oczywiscie jezeli parametry wody będą ok. ( musiał bys troche je skorygować..) to mozna spróbować wpuscic tam kilka sumatrzaków i jak będziesz miał niedosyt w ich obserwacji, wówczas sprawisz sobie jeszcze jedno 20L akwa specjalnie dla nich SmileSmile i będzie ok Smile
2) Sphaerichthys .... Dla nich 70 L bedzie ok. ale znowu konieczne bedą jakies liscie na dnie ( wiecej kryjówek) I co najważniejsze - pokrywa ! Sumatrzaki nie podpływają aby zaczerpnąc powietrza (mają b. zredukowany "labirynt") i dlatego b. rzadko wyskakują ( nigdy nie zrobiły tego u mnie a wszystkie akwaria z nimi mam odkryte). Za to czekoladowce wyskoczą prawie na pewno... U mnie mogłem poobserwować je odczas ciekawego "eksperymentu"... Otóż kiedy zakupiłem moje sumatrzaki chciałem umiescic je osobno i w tym celu przeniosłem 5 czekoladowców do 625 L akwa z satanoperkami ( wówczas jeszcze młodymi). Blisko powierzchni wody miałem niewiarygodną plątaninę korzeni monstery która rosła nad akwarium i nie martwiłem się że satany je zjedzą. Powiem szczerze że byłem zaskoczony jak dobrze się zaaklimatyzowały ale pojawił się pewien problem... AGRESJA wewnątrz gatunkowa czekoladowców! Przeganiały sie po całym akwa ale byłem też świadkiem ich tarła. Niestety inkubująca samica ( jedyna jaką miałem) wyskoczyła ze szczelnie przykrytego akwarium ( jedyną luką były otwory gdzie korzenie monstery wpadały do akwa).
3) Boraras - nie mam z nimi żadnego doświadczenia ale myślę że nie doczekasz się widoku młodych sumatrzaków czy czekoladowców przy ich stadku.. Aczkolwiek wyglądają naprawdę wspaniale..

Pozdrawiam i czekam na aktualizację wystroju( liscie, liscie , liscie) i parametrów ( moim zdaniem lepiej jest od razu "ustawić" docelowe parametry i obserwować jak zachowują się np. rośliny - jezeli teraz woda ma duzo zw. mineralnych a pózniej ją wyjałowisz - możesz mieć problem z tym ciekawie wyglądającym mchem i przyszłymi roślinami na powierzchni..)
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
To nie mech żywy, tylko mech torfowiec w formie takiej, jakiej rośnie w przyrodzie. Jest uzupełnieniem aranżacji przy liściach, które wprowadzają sporo monotonii. Jak tylko sczernieje, stworzy masę syfu na dnie i w głębi roślin, przygotowując wszystko po bukowe listowie i kolejne porcje torfu. Ja ogólnie lubię mieć zasyfione akwarium, także z tym problemu nie będzie Big Grin

Galimedes, sugerujesz więcej niż 2 pary? Jak się rozrośnie zwartka, to powinny być 3-4 rewiry po 20 cm średnicy. Wystarczy im to?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Witam, ok. 20 cm rewiru spokojnie wystarczy ( moje ryby tarłem w 10L akwariach i wiem że w takich litrażach trzymają ryby najlepsi hodowcy z niemiec). Aby rozwiac wątpliwosci - 2 ryby w 10 L przy karmieniu ZYWYM pokarmem - spokojnie wystarczy. Nawet bez jakiegokolwiek filtra - trzeba tylko pamiętać o regularnych podmianach. W naturalnym środowisku Parosphromenusy także zjamują niewielkie terytoria ( w obrębie swojej "jamki") i naprawdę nie potrzebne im do szcześcia dziesiątki litrów wody dookoła - ale aby było jasne - woda musi być regularnie podmieniana! Smile
W akwarium z aranżacją taką jak Twoja moze być jeden problem - nie jest ona równomierna i wszystkie ryby będą chciały zająć najciemniejsze (najbezpieczniejsze) miejsce pod korzeniami - dlatego sugerowałem dużo lisci dookoła kłębowiska korzeni - wówczas może każdy z samców wybierze sobie swój kąt.. Jest jeszcze jeden sposób na sumatrzaki - umiesc w kilku miejscach jakieś groty czy "jamki" z kamieni lub wypalanej gliny i zaaranżuj je tak aby były nieco zasłonięte - wówczas samce moze wybiorą je i grupa naturalnie się rozdzieli w sposób który ty wybrałeś. Myslę ze 3 dorosłe pary lub grupa 6-8 młodych ryb ( ryby które zawiozę Arsikowi będą jeszcze młode i ciezko w 100% okreslic ich płeć) będzie w sam raz Smile

Pozdrawiam!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Z tym brakiem pokrywy to się jednak nie mogę zgodzić! Nawet u sumatrzaków, niestety miałem przypadki latających ryb i przeziębień błędnika także u nich, bo go jednak mają i podpływają, trzeba przyuważyć to, bardzo rzadko ale ma to miejsce szczególnie nocą. W jakim miejscu zbiornik stoi, nie wiemy, lepiej dmuchać. <tak też mam otwarte zbiorniki, ale już trochę przeżyłem a nie zaczynam Wink >
Nigdy nie polecam zbiorników bez filtracji, chociaż "najlepsi hodowcy niemieccy" tak trzymają? Dlaczego? Bo kolega nie jest tak doświadczony. Proste. Jeden błąd i po rybach! Zatem niech doprowadzi zbiornik po całości do syfu totalnego z grotami, da tam kilka par, albo jedną i odchowa. I pamiętajmy, że zbiornika do tarła to nie zbiornik docelowy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Witam, co do przeziębień błędnika... Zapomniałem poruszyć ważnej kwesti, a mianowicie ogrzewanie... Ja nie używam w swoich zbiornikach grzałek - Temp. 22-23 C Jest całkowicie odpowiednia dla sumatrzaków a taką temp. mam w pokojach. Tak więc ryzyka przeziębienia błędnika nie ma. Jaką temperaturę zamierzasz mieć w swoim akwa?
Killifish - zwrot "najlepsi hodowcy niemieccy" może nie brzmi najfortunniej, ale staram się podchodzić do akwarystów z 20, 30.. i wiekszym stażem w hodowli sumatrzaków z dużym szacunkiem - Oni rozmnażali te ryby zanim ja dowiedziałem się że takowe istnieją SmileSmile
Co do wielkości zbiorników, to w światku sumatrzako-fanów panuje ( i słusznie moim zdaniem) tendencja ( wymuszona i polecana za każdym razem - i słusznie moim zdaniem Smile ) do jak najczęstrzego i jak najefektywniejszego rozmnażania trzymanych przez nas gatunków i odmian ( bez ich wzajemnego krzyżowania ma się rozumieć). Z tego prostego powodu, że potencjalnie ( a kilka gat. już realnie i rzeczywiście ) wszystkie ryby z rodzaju Parosphromenus są zagrożone wyginięciem.. W związku z tym w tym "światku" że się tak wyrażę, obierane są dwie "szkoły" :
Jedna - trzymamy sumatrzaki po jednej parze w małym akwa , w którym w częstych odstępach czasu przystępują do tarła. Zaraz po rozpłynięciu się młodych - albo przenosimy młode do osobnego akwa - albo przenosimy rodziców do innego akwa (zadanie zdecydowanie łatwiejsze). Jeżeli takie 10 L akwarium jest b. gęsto zarośnięte - dużo z młodych ma szansę przeżyć i możemy je odłowić póżniej.
Druga - trzymamy sumatrzaki po kilka par w większych zbiornikach ale b. gęsto obsadzonych i odławiamy tylko te młode którym udało się przeżyć ( u sumatrzaków takie samoistne "przetrwania" występują dosyć często) Szczególnie gdy mam w akwa 6 rybek i ilośc żywego pokarmu którą musimy im podać jest niewielka , tak więc rodzice powinni być stale syci..

Co do zasady, oczywiscie zgadzam się że ( szczególnie na ogólnodostępnych forach, gdzie zagląda mnóstwo początkujących akwarystów) powinno się propagować "dobrą szkołę " akwarystyki która mówi o wydajnej filtracji oraz podmianach - 10L akwaria bez filtrów zostawmy więc sobie na pogadanki na forum IGL... Smile
Pozdrawiam!!
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
Ale wystarczy że kolega otworzy okno albo mama, żona czy kochanka i po zawodach.
Z resztą się absolutnie zgadzam, tylko pamiętajmy, że doradzamy komuś nowemu w światku. My sobie możemy pogadać na innym poziomie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości