• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Lipochromis sp. "matumbi hunter"

#1
   
Gatunek endemiczny Jeziora Wiktorii. Zlokalizowany w okolicach Matumbi Island w wodach Tanzanii. Pedofag - polująn na narybek wypuszczany przez inkubujące samice. Wspaniały obiekt obserwacji. Żyją w grupach.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ciekawe jak takie polowania wyglądają w naturze. Widziałeś to w akwarium? Domyślam się, że mimo wszystko przyjmuje pokarm sztuczny? Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ooo moi ulubieńcy - jakbym miał wybierać gatunek to właśnie je Smile Taka zminiaturyzowana wersja Dimidiochromis z Malawi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(07-03-2011, 14:57 PM)piotrK napisał(a): Taka zminiaturyzowana wersja Dimidiochromis z Malawi.

Przecież nie lubisz Malawi (nie mam pojęcia czemu!) Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
No drapieżniki są tam akurat fajne Wink Mbuna miałem i mnie nie "zafascynowały". Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Drapieżniki zazwyczaj są ciekawsze od roślinożerców. :-) Sam sposób zdobywania pokarmu wymusza od nich ciekawe zachowania. :-)
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(07-03-2011, 12:33 PM)Topielec napisał(a): Ciekawe jak takie polowania wyglądają w naturze. Widziałeś to w akwarium? Domyślam się, że mimo wszystko przyjmuje pokarm sztuczny? Wink

Mało kto widział to w naturze. Opieramy się przede wszystkim na opisach kilku naukowców oraz na robionych przez nich badaniach żołądków Lipochromisów. w akwarium zachowują się grzecznie i przyjmują pokarm sztuczny. Miałem kiedyś jednak w akwarium przypadek ataku na inkubującą samicę Pundamilia nyererei przez samca Lipochromis melanopterus. Samica po dwóch dniach inkubacji skończyła z uszkodzoną szczęką i straciła cały miot. Wyraźnie widać było ślady po ataku. Metoda tej ryby jest jednak trochę inna. Uderzając w pysk inkubującej samicy zmuszają ją do wyplucia młodych. Poniżej zdjęcie sprawcy - ma naprawdę bardzo mocny pysk.
[Obrazek: melanopterus%20025.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Początkowo wyobrażałem sobie, że ryba po prostu atakuje narybek z przyczajenia, kiedy matka wypuszcza młode z pyska, ale atak na pysk samicy! Tego nie podejrzewałem - niesamowite zachowanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witaj
Link do dość starej ale ciekawej pracy na ten temat Ribbink'a wklejam poniżej


Na rycinach tam zawartych można obejrzeć jeden ze sposobów działania tych drapieżników. Podobnie działa Lipochromis matumbi hunter.
Pedofagi dzielą się na 3 grupy opisane w dziale Wiktoria
Pozdr
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Widziałem kiedyś rysunki w jakiejś ogólnoakwarystycznej książce, które pokazywały atak pedofaga - ale działał w ten sposób, że obejmował swoim pyskiem pysk inkubującej samicy, i wysysał narybek wprost z jej pyska. Ale to chyba dotyczyło malawijskich pielęgnic.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości