• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Retroculus lapidifer

#81
Piotr żwirku dowaliłem z 15-20-ścia kilo. Gujany to lepsze rozwiazanie od matzantzatza aczkolwiek , gujanki od Zoski sa takie płodne że non stop siedza na jajkach i wtedy nawet retro nie mają łatwego życia. Docelowo będę musiał je zredukować.

sensej plażę niech se same zrobią Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#82
Piękne ryby Panowie. Ciekawe jakie duże Wam urosną bo literatura różnie podaje. Jedni 20cm a inni nawet 25cm.

 W jakiej wodzie je trzymacie ?
--------------------------------
http://ourboxers.pl
https://wawarium.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#83
Podaj retro mrożonego małża. Moje Xinguensis się o nie zabijają. Spróbuję nakręcić jak połykają w całości jeszcze zamarznięte po 2-3 szt na raz co biorąc pod uwagę wielkość takiego małża około 3-4cm wydawało by się niemożliwe.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#84
(24-10-2017, 12:46 PM)gargamelito napisał(a): Podaj retro mrożonego małża. Moje Xinguensis się o nie zabijają. Spróbuję nakręcić jak połykają w całości jeszcze zamarznięte po 2-3 szt na raz co biorąc pod uwagę wielkość takiego małża około 3-4cm wydawało by się niemożliwe.
Poszukam w sklepie małży. Ale muszę zaznaczyć że moje Retro zabijają się o wszystko co wpadnie do wody , także podejrzewam że małż tez by był pożarty Wink Na dodatek nie mogę zmierzyć temperatury normalnie bo termometr jest tak samo atakowany Smile Ale jak tylko znajdę je w sklepie to podam dla urozmaicenia diety.
Poza tym podaję im : krewetki koktajlowe / morszczuka / kryl / artemię / rozwielitkę / szklarkę / NF artemię / Tropical soft america / mam nadzieję że im się nie nudzi kulinarnie Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#85
Witam, wstaję dzisiaj rano a tu taka niespodzianka ...Smile
Retroculusy złożyły ikrę ....

Na początku zobaczyłem tylko duży kopiec i myślałem ,że lilithy coś kombinują, pozniej patrzę a tu para retroculusów okrąza sią wzajemnie nad dołkiem do którego poznosiły różne kamyczki. Gdy spojżałem z nieco wyższej perspektywy ( akwa znajduje się na wysokości 2m) zobaczyłem że samiec podczas kopania w tym dołku wypluwa takie duże białe kulki, myślełem że to żwir ale przecież nie mam takiego grubego.. Przy bliższym spojżeniu okazało się ze to ikra ... Musiały ją złożyć wczoraj wieczorem bo jak tylko zapaliło się rano światło w akwa - ikra już była.

Kilka dni temu zrobiłem 50% podmiankę na nieco twardszą wodę 50-50 RO-kran bo przed tem pH spadało nawet do 4.5 i nie służyło to Retroculusom. Lilithy miały się świetnie ale one nie, więc zdecydowałem podnieść pH i teraz jest ok 7.

Niestety tuż po jej zauważeniu, para się poróżniła i samiec ostro odganiał samicę, do kilku minutach widziałem dlaczego - starała się ona z wszystkich sił zjeść ikrę ... poznej dołączyły do niej pozostałe ryby i samiec był bez szans na jej ochronę... Ale zadziałałem szybko i odessałem kilkanaście ziaren do pojemniczka. Zanużyłem go w akwa i zobaczymy czy coś się wykluje. Najważniejsze że wiem ,że jest para .. są jeszcze młode i mają jeszcze czas na tarła.

I już nawet podjąłem decyzję o ich przeprowadzce do innego akwa.
Będzie pewnie 230-240 x 65 x 40 (lub nawet 35) ale nie będzie im to przeszkadzało.Ważne że będą same  i może wówczas tarła będą udane ...Pozdrawiam !!

   
Para nad dołkiem .. 

   
Ikra 

   
samiec pilnujący gniazda
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#86
(28-12-2017, 09:08 AM)galimedes napisał(a): Witam, wstaję dzisiaj rano a tu taka niespodzianka ...Smile
Retroculusy złożyły ikrę ....

Na początku zobaczyłem tylko duży kopiec i myślałem ,że lilithy coś kombinują, pozniej patrzę a tu para retroculusów okrąza sią wzajemnie nad dołkiem do którego poznosiły różne kamyczki. Gdy spojżałem z nieco wyższej perspektywy ( akwa znajduje się na wysokości 2m) zobaczyłem że samiec podczas kopania w tym dołku wypluwa takie duże białe kulki, myślełem że to żwir ale przecież nie mam takiego grubego.. Przy bliższym spojżeniu okazało się ze to ikra ... Musiały ją złożyć wczoraj wieczorem bo jak tylko zapaliło się rano światło w akwa - ikra już była.

Kilka dni temu zrobiłem 50% podmiankę na nieco twardszą wodę 50-50 RO-kran bo przed tem pH spadało nawet do 4.5 i nie służyło to Retroculusom. Lilithy miały się świetnie ale one nie, więc zdecydowałem podnieść pH i teraz jest ok 7.

Niestety tuż po jej zauważeniu, para się poróżniła i samiec ostro odganiał samicę, do kilku minutach widziałem dlaczego - starała się ona z wszystkich sił zjeść ikrę ... poznej dołączyły do niej pozostałe ryby i samiec był bez szans na jej ochronę... Ale zadziałałem szybko i odessałem kilkanaście ziaren do pojemniczka. Zanużyłem go w akwa i zobaczymy czy coś się wykluje. Najważniejsze że wiem ,że jest para .. są jeszcze młode i mają jeszcze czas na tarła.

I już nawet podjąłem decyzję o ich przeprowadzce do innego akwa.
Będzie pewnie 230-240 x 65 x 40 (lub nawet 35) ale nie będzie im to przeszkadzało.Ważne że będą same  i może wówczas tarła będą udane ...Pozdrawiam !!


Para nad dołkiem .. 


Ikra 


samiec pilnujący gniazda

Super. Gratulacje !
A wiesz może jaki jest ich wiek ? Bo "na oko" wyglądają na bardzo młode.
--------------------------------
http://ourboxers.pl
https://wawarium.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#87
Witam, właśnie sprawdzałem i mam je od sierpnia 2016 r. Miały może rok jak je kupowałem. Więc teraz mają tak koło 2.5 roku. Myślę ,że jak bym trzymał je w odpowiednich parametrach wody przez ten cały czas to urosły by jeszcze bardziej... Ale pływając w bardzo kwaśnej wodzie apetyt im nie dopisywał .. Doszło nawet do sytuacji w której jedna sztuka pływała brzuchem do góry i już myślałem że po niej, przeniosłem ją do wiaderka i wlałem kranówki. Na drugi dzień pływała az miło . I miałem dylemat czy robić "dobrze" Satanoperkom lilith czy Retroculusom ... Przez długi czas to satanoperki miały warunki dla siebie ( pH. 4.5-5) i myślałem że coś mi wysmażą ale nic z tego.. Myślałem już nawet aby oddać retro i zostawić tylko lilith'y . Ale zdecydowałem je zostawić i podnieść pH - i tak mi się odwdzięczyły ..Smile Smile Dlatego zostaną i będą miały baniak tylko dla siebie ..Smile
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#88
Gratulacje. Cieszę się że będą miały tyle miejsca dla siebie. W takim akwa kolejne tarło to kwestia czasu. Ile ich masz, widać płeć reszty? Trzymam też kciuki za lilithy ;-)
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#89
(28-12-2017, 10:32 AM)galimedes napisał(a): Witam, właśnie sprawdzałem i mam je od sierpnia 2016 r. Miały może rok jak je kupowałem. Więc teraz mają tak koło 2.5 roku. Myślę ,że jak bym trzymał je w odpowiednich parametrach wody przez ten cały czas to urosły by jeszcze bardziej... Ale pływając w bardzo kwaśnej wodzie apetyt im nie dopisywał .. Doszło nawet do sytuacji w której jedna sztuka pływała brzuchem do góry i już myślałem że po niej, przeniosłem ją do wiaderka i wlałem kranówki. Na drugi dzień pływała az miło . I miałem dylemat czy robić "dobrze" Satanoperkom lilith czy Retroculusom ... Przez długi czas to satanoperki miały warunki dla siebie ( pH. 4.5-5) i myślałem że coś mi wysmażą ale nic z tego.. Myślałem już nawet aby oddać retro i zostawić tylko lilith'y . Ale zdecydowałem je zostawić i podnieść pH - i tak mi się odwdzięczyły ..Smile Smile Dlatego zostaną i będą miały baniak tylko dla siebie ..Smile


Tak czy owak są bardzo ładne.
A czy przyjechały do Ciebie via Szczecin może (Rio Odra) ? Smile
--------------------------------
http://ourboxers.pl
https://wawarium.pl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#90
Witam, tak Retroculusy przyleciały via Szczecin ..Smile

Poniżej zdjęcia samca (pokombinowałem coś w aparacie i zdjęcia są wyraźniejsze..) i ikry którą udało mi się odessać ...

Pozdrawiam!

   

   

Ikrę mam w pojemniku do którego dochodzi cienki wężyk podłączony do filtra. Woda przepływa wężykiem i wpada do pojemnika , tam się przelewa i tym samym w pojemniku panują takie same warunki jak w akwa a dodatkowo jest ruch wody...
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości