• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Retroculus lapidifer

#1
Ostatnio przeglądałem trochę filmów na YT o Retroculus lapifider. Ogólnie z wygladu i zachowania świetne rybki. Myślę o ewentualnym dodaniu ich (lub innych Retroculus) do obsady G. altifrons + tapajos. Sam nie wiem czy to dobry pomysł bo w ich temacie jestem zielony jak trawa na wiosnę, a nie chciałbym zrobić im krzywdy tym bardziej, że do tanich nie należą. W sieci jest dość skąpa informacja (po polsku). Ciekaw jestem opinii osób, które je hodują.
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nie hoduję tych cudeniek, ale czytałem, że są dosyć delikatne i powinny mieć akwariumm na wyłączność, lub dzielić je z równie spokojnymi rybami, jak np. Satanoperca. Geophagus nie należą do preferowanych współmiszkańców takiego zbiornika. Może ktoś miał przyjemność gościć Retroculus w swoim zbiorniku, to napisze więcej na ten temat. Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ta rybka też jest w kręgu moich zainteresowań i też mi się zdaje, że będzie to ryba z charakteru podobna do satanoperca. Oczywiście sądzę tak po wyglądzie. Bo doświadczeń nie mam z nią żadnych. Osobiście nie podoba mi się połączenie satanek z jakimikolwiek geophagusami ze względu na różnice w zachowaniu. Satanoperki łączył bym z paletkami albo z uaru. Ale to oczywiście rzecz gustu.
Retroculusy jeśli faktycznie są podobne do satanek to pewnie zostaną zdominowane przez geophagusy i słabo będą widoczne w tym akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Trochę mnie zmartwiliście, że one takie "delikatne" są. Może jeszcze ktoś się odezwie, kto faktycznie je trzyma i potwierdzi opinie. Poczekamy, zobaczymy...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Mam retroculusy - obecnie "xinquensis", wcześniej "lapidifer". W dostawach zawsze przylatują młode osobniki, bo wg eksporterów takie mają szansę przeżycia. Zawsze są jakieś straty. Są bardzo dokładnie pakowane, a potem przez nas rozpakowywane. Zawsze mają u nas swój własny zbiornik. Mają odmienne zachowania niż Geophagus, inaczej pływają, trudniej przyzwyczajają się do sztucznego pokarmu. Woda musi mieć bardzo dobre parametry, zwłaszcza niskie N03. Te uwagi odnoszą się do młodych osobników, dorosłych nigdy nie miałam.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(12-12-2012, 10:13 AM)Robert M. napisał(a): Mam retroculusy - obecnie "xinquensis", wcześniej "lapidifer". W dostawach zawsze przylatują młode osobniki, bo wg eksporterów takie mają szansę przeżycia. Zawsze są jakieś straty. Są bardzo dokładnie pakowane, a potem przez nas rozpakowywane. Zawsze mają u nas swój własny zbiornik. Mają odmienne zachowania niż Geophagus, inaczej pływają, trudniej przyzwyczajają się do sztucznego pokarmu. Woda musi mieć bardzo dobre parametry, zwłaszcza niskie N03. Te uwagi odnoszą się do młodych osobników, dorosłych nigdy nie miałam.

Marta

Prawdę mówiąc liczyłem właśnie na twoją opinię, bo widziałem je na waszej stronie. Szkoda tylko że nie masz też doświadczeń z dorosłymi. Chyba dam sobie jednak na razie spokój z nimi, bo jak mi ziemiojady podrosną, to na bardzo niskie NO3 nie będę miał co liczyć. Echh, chciałoby się a czasu brak...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wg mnie te ryby zasługują na szczególną uwagę. Są niesamowite w zachowaniach. Jak przystało na ryby rwących rzek, mają charakterystyczne sposoby pływania. Przysiadają z cudownie rozłożonymi płetwami piersiowymi. Są bardzo ciekawskie i towarzyskie. Dla mnie jeden z najciekawszych rodzajów w Geophaginae.

Marta
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Im trzeba zapewnić duży ruch wody, wtedy chyba najlepiej się czują. Smile A na towarzystwo, znacznie bardziej od pielęgnic, będą się nadawały zbrojniki z rodzaju Hypancistrus. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Niestety też nie posiadam tych pięknych ryb, ale jeśli akwarium dla nich to tylko robiłbym jednogatunkowe. Choć widziałem że Thomas Wiedner trzymał je z innymi ziemkami.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Dobrze, że już chociaż są dostępne w kraju. Kiedyś pewnie je sobie kupię, ale na razie dodatkowy zbiornik niestety odpada, chyba że żona dostanie pomroczności jasnej i go nie zauważy...
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości