• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™

Witam, kombinowałem i kombinowałem... Torf w sumpie, torf w akwarium, torf w siatce zawieszonej w baniaku w którym zbiera się woda RO.  - Efekt zawsze ten sam... słaby W końcu wczoraj postanowiłem i wykonałem ( w 15 min)  moją własną armatę torfową..Smile Składa się ona z rury fi 75 oraz kolanka i pończochy. Zamontowana jest nad baniakiem 30L w którym regularnie zbieram RO ( mam 4 takie baniaki co daje ok. 100 RO w kilka dni..) Wnioski:

1) W każdym innym przypadku woda przechodząca przez torf była mętna i zawierała mnóstwo pyłu - parametry zmieniały się nieznacznie. Po przejsciu przez armatę - woda kryształ, kolor słomkowy i parametry: pH 5.6 (membrana w filtrze jest już zużyta więc woda  z niego ma przewodnosc 70 us i nie jest tak miękka jak powinna) trochę wysokie jeszcze ale spróbuję z innym torfem (mój na opakowaniu ma napisane kwaśny pH 3.2 - 4) ale może torf torfowi nie równy...
2) Jest to , jak się okazuje o wiele efektywniejsze rozwiązanie niż wkłady do sumpa - woda kapie na forf przez co wymiana jonów jest efektywniejsza bo nie ma " martwych stref"

Dodam tylko że pojemność mojej armaty to 2L ( wysokość złoża 40 cm - średnica 7,5 cm)

Jeszcze jedna ciekawostka... W książce o sumatrzakach którą dostałem od Petera Finke jest stare zdjęcie pokazujące zaplecze jednego z hodowców. Jest na nim filtr RO ( wczesny model) oraz... Armata torfowa nazwana w tekście  " Torfkannonen" - więc Polska nazwa jest dokładnym tłumaczeniem z niemieckiego Smile  To że zdjęcie jest stare wywnioskowałem z tego że jest czarno-białe (pozostałe zdjęcia są kolorowe i przepiękne, oraz z pokazanego na nim wczesnego modelu filtra RO) Tak więc już ładnych paredziesiąt lat temu używano tych armat.... i to dokładnie takich jakmy teraz robimy - zrobię zdjęcie mojej ręki na tle tej strony w książce jak wrócę z pracy...Wink

Pozdrawiam! i poniżej zdjęcie mojej armatki.
   
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: [550l] SA - Oyapock BW - przez soltarus - 30-07-2013, 10:29 AM
RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - przez galimedes - 13-08-2014, 10:28 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości