• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™

#87
A oto moja wersja, którą nazwałem Grubą Torfinią Smile Czy nazwa adekwatna, to sami oceńcie Smile

Podstawa:
   


Komora główna na torf i wodę do przesączu wykonana z rury kanalizacyjnej fi 160.
Poniżej redukcja na fi 110, kolano oraz separator paprochów, jeśli będzie taka potrzeba (można go obrócić i wówczas będzie rewizja od góry Wink).
   


Część odpływowa wody: redukcja ze 110 na 50, a następnie na 30 oraz opcjonalnie rurka przedłużająca odpływ, gdyby zaszła taka konieczność.
   


Do środka komory głównej został wsunięty filtr siatkowy wykonany z odpowiednio dopasowanej doniczki rozsadowej, na który zostały naciągnięte 2 stare pończoszki Wink Doniczka była nieco większa, niż rura 160 i nie chciała wejść, dlatego musiałem obciąć jej część, tuż przed takim rantem. Ponieważ nadal była za duża, to rant ponacinałem co trochę, dzięki czemu doniczka dała się wcisnąć w rurę 160 tak, aby nie było szczelin pomiędzy rurą a ściankami doniczki Smile
   
   


Gruba Torfinia od środka przed włożeniem filtra:
   

i po włożeniu filtra:
   


Całość po zmontowaniu na "statywie" wygląda tak:
   

Niestety nigdzie nie mogłem dostać uchwytu do rury, a miałem stary tylko jeden, dlatego tymczasowo trzeba było powiązać sznurkiem:
   

Oczywiście docelowo będę się starał zamontować całość na uchwytach, bo niestety sznurek nie jest za mocny i stabilny.

Jak Wam się podoba? Wink Koszt razem z 80 litrami torfu wyniósł niecałe 50 zł, z tym, że rury, kolanko i trójnik użyty do separatora miałem jako pozostałość po budowie domu. Myślę, że po zsumowaniu wszystkiego zamknęło by się to spokojnie w 100 zł Smile

W razie, gdyby zasobnik na wodę i torf okazały się zbyt mało pojemne, to mam jeszcze jedną rurę fi 160 Wink Trochę się przytnie i będzie git, bo cała rura ma ok. 1,5m... Ciężko trochę wlewać wodę pod sufitem Big Grin
Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii.
Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - przez Martinezio - 16-02-2013, 20:25 PM
RE: [550l] SA - Oyapock BW - przez soltarus - 30-07-2013, 10:29 AM

Skocz do:


Browsing: 1 gości