• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Panamius panamensis

Jeszcze Sensej jest na nie chętny, więc jak na PL rynek to całkiem duże zainteresowanie Tongue
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 1 polubień od:
  • sensej
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(08-05-2022, 18:04 PM)Papja napisał(a): Jeszcze Sensej jest na nie chętny, więc jak na PL rynek to całkiem duże zainteresowanie Tongue

Zacne Rybska z nietuzinkowym desingiem to i nie dziwota.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja też będę je miał do wydania
Mam około 50 sztuk
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Melduje że wszystkie 6sztuk ma sie u mnie dobrze póki co. Niestety jest też zła wiadomość Dodgy uklad 5:1
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
A samica Ci się chociaż trafiła wypasiona? Czasami u tych małych centralsów to samice za młodu są dominujące i rosną równo z samcami albo i szybciej- w takim wypadku nie da się zgnębić i sobie bezproblemowo wybierze samca do rozrodu. Panamius rosną piekielnie wolno, porównując np. do nanolutea, ale dojrzewają stosunkowo szybko i mnożą się przy małych rozmiarach. Jak dobierze Ci się para to powinieneś się niedługo doczekać młodych. Z góry Ci już mówię- uważaj przy karmieniu młodzików na puchnące żarcie, to nie są może takie delikatesy jak socolofi ale panamensis nie mają tak żelaznego układu pokarmowego jak zwykłe zebry.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Samica jest jednym z wiekszych osobników. I zawsze pierwsza do żarcia Haha . Twoje uwagi wziąłem sobie do serca. Staram sie nie przekarmiać... i papu zazwyczaj w płatkach.
Też to zaobserwowałem, że w CA to właśnie młode samice jako pierwsze wykazują zainteresowanie rozrodem Zawstydzony
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
[-] Post sensej otrzymał 1 polubień od:
  • Papja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jako, że dopiero uczę się tych ryb, to zapytam. Doczytałem, że samica w przeciwieństwie do samca ma plamę na płetwie grzbietowej... jeśli tak to czy na filmie pierwsza sztuka to samiec a ta w drugiej części to samica ?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Generalnie raczej tak, ale możesz mieć samca którego pas nachodzi na płetwę grzbietową i przez to będzie wyglądał na samicę, albo samicę która plamy nie będzie miała bo nie- też się takie zdarzają.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ostatnio wróciłem do CA i nabyłem 5 sztuk tytułowych ryb z czego jestem bardzo szczęśliwy. Sugerując się tylko plamką na płetwie grzbietowej wygląda na to, że mam cztery samce i jedną samicę. Papja twoje spostrzeżenia są bardzo ciekawe i dają dużo do myślenia w temacie rożróżniania u nich dymorfizmu płciowego. Byłem przekonany, że u Panamius, która dawniej należała do Cryptoheros, wyznacznikiem samicy jest właśnie wspominana plamka. Wychodzi na to, że chcąc określić płeć samicy trzeba czekać aż dojrzeje i złoży ikrę. Czym może być uwarunkowane to, że nie każda samica będzie miała plamkę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
To, że kiedyś należały do Cryptoheros nic nie znaczy, bo były tam z przypadku Wink. Pielęgnice mogą być do siebie zbliżone morfologicznie, a zupełnie się różnić genotypem i pod tym względem być totalnie inną rybą. Obecnie przy ustalaniu taksonomii używa się również badań genetycznych i taksonomia ustalona z takim "wielowymiarowym" spojrzeniem jest znacząca- bo niejednokrotnie już widzieliśmy przykłady, że same nasze oczy mogą nas zmylić w kwestii przynależności gatunkowej czy rodzajowej. W przypadku pielęgnic z CA to można było zauważyć niejednokrotnie- mamy wyrzutków niepasujących do innych rodzajów, albo rodzaje które dostawały rewizję przy okazji której powstawały kolejne rodzaje zupełnie przewracając wcześniej uznaną taksonomię. 

W przypadku Thorichthys meeki samica nie ma plamy, w przypadku maculipinnis ma, a w przypadku socolofi nie ma typowej ciapki na środku płetwy grzbietowej tylko czarno-niebieski wzór na jej końcu. A to wszystko stosunkowo blisko spokrewnione ze sobą ryby Wink. Czemu tak jest? Bo po prostu podczas filogenezy tych gatunków nie napotykały one identycznych presji ewolucyjnych. 


A na deser trochę fotek samic bez plam:

.jpg   Neetroplus_panamensis_cpl_Blanc.jpg (Rozmiar: 30.02 KB / Pobrań: 164)
Źródło: Cryptoheros (Panamius) panamensis (philippe-burnel.fr)


.jpg   pan_f_fry.jpg (Rozmiar: 77.29 KB / Pobrań: 164)

.jpg   Cryptoheros_panamensis-F-sm.jpg (Rozmiar: 58.02 KB / Pobrań: 164)
Źródło: Archocentus panamensis (borstein.info)

   
Źródło: jedna z moich samic F1 które przywiozłem do PL Wink
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
[-] Post Papja otrzymał 4 Lubię to od:
  • Goran, Ruki, sensej, wet-aqua
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości