• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiana Podłoża na Piasek

#11
Znaczy zazwyczaj tyle, że rzeczny Smile Warto zapytać skąd biorą i wtedy widmo co to za piasek.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Mieszkam koło Wadowic najbliżej obi mam w Bielsku więc koło 35km , ale latem pobłądziłem na motorze w Trzebini było by gdzie kopać Smile . Najbardziej mi się podoba taki kolor żółty ale ten z Obi jest też bardzo ładny . Więc przy okazji jak będę w Bielsku to skocze do obiSmile . Mniej więcej ile Piasku potrzeba do akwarium o powierzchni dna 0,91 metra kwadratowego ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(13-11-2012, 21:29 PM)Killifish napisał(a): ...krwisty piasek z laterytem, który jest świetny, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać.

Zwrócić warto uwagę także na piasek kopany (lodowcowy). Mając nawet lupę, można zobaczyć, że często ma ostre krawędzie, dla ryb przesiewających jest to kiepskie rozwiązanie. Są jednak piaski lodowcowe o zaokrąglonej budowie ziaren, tu jednak przydaje się znajomość geologii i orientacja w terenie, aby wiedzieć, gdzie stał lodowiec i woda z niego wytarła ziarna tak, jak ma to miejsce w rzekach.
Kiedyś muszę coś ładnie o tym napisać, tylko brak czasu ciągły.

napisz koniecznie gdzie szukać bo ja szukam i znaleźć nie mogę, przez to projekt mi się opóźnia... na razie znalazłem piasek czerwonawy, ale to jeszcze nie to...

mam nadzieję, że każdy rzeczny ma "zaokrąglaną budowę ziaren" bo z lupą tego nie sprawdzałemSmile

pozdrawiam
Christo


(13-11-2012, 23:04 PM)Reapermax napisał(a): Mieszkam koło Wadowic najbliżej obi mam w Bielsku więc koło 35km , ale latem pobłądziłem na motorze w Trzebini było by gdzie kopać Smile . Najbardziej mi się podoba taki kolor żółty ale ten z Obi jest też bardzo ładny . Więc przy okazji jak będę w Bielsku to skocze do obiSmile . Mniej więcej ile Piasku potrzeba do akwarium o powierzchni dna 0,91 metra kwadratowego ?

...a nie masz tam przypadkiem jakiejś rzeczki w okolicy?...parę cieków to jednak przez Polskie płynie...

Pozdrawiam

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Nie każdy rzeczny się nada do akwariów z wodą miękką. Od razu odpada piach z rzek płynących po fliszu karpackim(czyli górna Wisła, Soła, Skawa, Raba czy Dunajec) czy jakiś wapieniach(Jura K-Cz).
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
...ciekawe jak "produkują" ten atestowany "obiowy"? Mam go w piwnicy, ale chyba trafiłem jakiś nie bardzo i wymiękłem przy płukaniu....
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Tak jak pisze Ruki, odpadają te z terenów które wymienił, oczywiście do CA czy jezior się nadają. Z rzekami też trzeba uważać, bo meandry podchodzące pod stoki doliny potrafią połykać piasek ze skarp a on ma ostre krawędzie.
Lupa to nie problem, ja jadę z mikroskopem Big Grin

Opisze, tylko dajcie mi wygrać w lotto i wtedy długi urlop biorę a tak niestety muszę kopać ale pod innym kątem Big Grin a może i na szczęście Smile

Ile piasku potrzebujesz?
Nie wiem co chcesz uzyskać, worek jest 20kg, nie ma mnie w domu teraz to nie podam wymiarów, ale jak kupuje podłoże w workach to patrzę ile takich worków na dana powierzchnię wchodzi a potem dobieram wysokość.
5 kupisz zapewne.

Ten z obi to rzeczny, już z niżu zatem ok, czasami jakieś skorupki ślimaków się znajdą, ale to promil zawartości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Widzę, że wątek jest rozwojowy to ja dodam jeszcze jedną alternatywę.

Z racji tego, że "Szczecin leży nad morzem" Big Grin od lat uzywam drobiutkiego piasku zebranego z plaży. Warunki środowiskowe powodują, że nie ma żadnych ostrych krawędzie. Oczywiście przesiewam go na obecność resztek muszli a bombelkowanie jest na pomijalnym poziomie. Z reszta po kilku latach w czystym RO w naturalny sposób się "dostosował".
Poza tym nigdy nie dodaje świeżo zebranego piasku a tylko jego część to "nowa dostawa".

Pozdrawiam
Mirek

PS. To chyba mój 1. post tutaj, więc niniejszym się witam z Wami
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Zależy jaką grubą chce się mieć warstwę, bo jeśli miałoby być średnio 5cm to 100kg piachu może być za dużo Wink Do jednego z moich baniaków o powierzchni dna 0,32m2 dałam 3/4 worka 25kg, gdybym nie dawała torfu pod piach, pewnie zużyłabym cały worek. Więc na 3 razy większe dno wychodzą 3 worki po 25kg czyli 75kg piachu. Jeżeli worki będą 20kg to wystarczy wziąć 4. Co do tego jaki piach, to większość poleca właśnie z obi a ja na przekór mam z castoramy piasek do piaskownic 098 firmy kreisel ale w papierowym worku a nie w foliowym. Słyszałam opinie, że ten piasek zatwardza wodę ale mój nie zmienia parametrów więc może trafiłam na dobrą partię (dlatego podaję jakie opakowanie bo nowsze chyba są w folii). Minusem mojego piachu jest to, że tragicznie się go płukało. Miał bardzo dużo pyłu i w sumie nie dało się tego porządnie przepłukać. Ale wystarczy dzień pracy filtrów z dużą ilością włókniny i woda w akwa jest ok a potem już nawet kopiące ryby nie robią mi "mgły" w wodzie. Piach w worku i przy płukaniu wygląda na paskudny szary ale w akwarium z normalnym oświetleniem piasek już jest bardzo ładny, lekko żółty i bardzo naturalny. Możesz sobie zobaczyć na fotkach w moim temacie Wink http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1844
Masz jakieś pytania? Pisz na forum Wink

[Obrazek: _XIS8445_100hYT.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Witaj Mirku. Smile Zapraszam do naszej przywitalni-> http://www.cichlidae.pl/showthread.php?t...on=newpost Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Co do grubości warstwy to 5cm to za dużo jak dla mnie z przodu może być 2cm z tyłu 5-7cm max ale ryby same przekopią Smile .
Pierwsze zdjęcie przedstawia jaki piasek mam nad rzeką jest ciemny jest z dość dużym zbliżeniu . a żwir z nad rzeki jest wielkości pieści .
Na drugim zdjęciu jest piasek budowlany rzeczny taki szary on mi się nie podoba
i jeszcze ma takie czarne kamyczki . Szerokość tego pojemnika to 14 cm.


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości