• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zmiana Podłoża na Piasek

#1
Witam . chciałem zmienić Podłoże obecnie ma żwirek rzeczny bardzo cienką warstwę bo zmieniałem wielkość zbiornika i tyle miałem . Po galeriach widać że większość z Was ma piasek . Chciałem się zapytać Jaki polecacie jaki macie piasek w Akwariach . Nie interesuje mnie śnieżno biały piasek jak do malawi , moja obsada to Parachromis motaguensis i Parachromis Dovi na razie młode osobniki .
Myślałem o piasku Kopanym tym żółtym ale nie wiem czy się nadaje .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Nadaje się, może być też zwykły piasek do piaskownic z marketu. Ja np. mam przywieziony z plaży znad rzeki.
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ja mam piasek do piaskownic z Obi - też się nadał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Jak ktoś ma piasek żółty lub tak jak kolega np z obi i ma zdjęcia to prosiłbym jak to się prezentuje może być zdjęcie lub link do waszego tematu .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ja mam w akwarium piasek do piaskownic z OBI i narazie moge go polecic. Mozesz zobaczyc jak wyglada w galeri temat 200l Ameryka Pd. Nie podam linku bo pisze z telefonu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Większość używa tego piasku Obi i ludzie są zadowoleni bo nie podnosi parametrów wody...Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Zdjęcie nie odda rzeczywistego koloru, używamy tego piasku w różnych zbiornikach środowiskowych od CW po BW, z różnym oświatleniem i aparaty także mamy różne Wink
Zatem?
Wycieczka do marketu po piesek, około 10 zł kosztuje, chyba że coś się zmieniło, bo akwaryści masowo go wykupili i cena wzrosła Big Grin
Tylko pamiętaj, piasek do piaskownic, bo mają też inne "firmowe", które nadają się do budownictwa a nie do akwarystyki, wróć, do piaskownicy Big Grin

Oczywiście polecam samemu odszukać zagłębie piasku i kopać, sprawdzić jak się zachowuje względem wody i do baniaka.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Hihi, a ja myślałem że jestem pomysłowy kombinator i przyoszczędziłem na piasku do 450l a tu się okazuje że połowa akwarystów wpadła na ten sam pomysł Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
A kilku tak oszczędza, że kopią sami, co i sam robię i polecam, fakt, trzeba mieszkać w odpowiednim miejscu, bo nie wszędzie piasek się nadaje (w domyśle, nie zmienia parametrów). Ale jeśli robimy jeziora afrykańskie, czy CA, CW górskie albo nasze biotopy, to nic nie jest lepsze od naturalnego piasku i żwiru rzecznego/jeziornego.
Oczywiście są gusta i jeden woli białe plaże a drugi krwisty piasek z laterytem, który jest świetny, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać.

Zwrócić warto uwagę także na piasek kopany (lodowcowy). Mając nawet lupę, można zobaczyć, że często ma ostre krawędzie, dla ryb przesiewających jest to kiepskie rozwiązanie. Są jednak piaski lodowcowe o zaokrąglonej budowie ziaren, tu jednak przydaje się znajomość geologii i orientacja w terenie, aby wiedzieć, gdzie stał lodowiec i woda z niego wytarła ziarna tak, jak ma to miejsce w rzekach.
Kiedyś muszę coś ładnie o tym napisać, tylko brak czasu ciągły.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja właśnie zmieniałem podłoże z białego śnieżnego (chwilowe napalenie się, a później żałowanie) na piach który się zwie u mnie w mieście na składzie kamieni piaskiem "płukanym" cokolwiek to znaczy. Ale jest elegancki, taki bardziej szarawy niż żółty, z takim lekkim jakby "syfkiem". Za 40kg zapłaciłem 8zł Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości