• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Uaru fernandezyepezi

(13-04-2015, 17:32 PM)piotrK napisał(a): No proszę, suche liście znalazły nowe zastosowanie. Smile Nie mogę się doczekać reszty relacji.
Cdl. Powoli wszystko wskazywało ,że ryby czują się coraz lepiej.Rany dziurawicowe goiły się a ubytki na bokach ciała zabliżniały.W trakcie żerowania coraz ostrzej rywalizowały przybierając ubarwienie typowe dla uf.W krótkim czasie największa ryba zaczęła wyrażnie dominować,coraz częściej zdecydowanie atakując pozostałe.Uf nie należą do aniołków (szczególnie w przypadku agresji wewnątrzgatunkowej).Wyrażnie było z każdym dniem widać ,że konieczne jest przeniesienie do większego akwarium.Była to trudna sytuacja ponieważ główne akwarium było przegęszczone (ziemiojady i czekające na wysyłkę dorosłe Hoplarchus psittacus),ale nie miałem jednak większego wyboru.Woda w obu akwariach miała zbliżone parametry i cała trójka została w trakcie generalnych porządków przeniesiona.Miałem wiele obaw czy Hoplarchusy nie potraktują zbyt ostro nowych ryb ale obawy szczęśliwie okazały się płonne.Już po kilku godzinach uf śmiało stawiały czoła nadmiernemu zainteresowaniu "papug".Są wyposażone w ostre zęby co zostało uszanowane przez pozostałe ryby.Obecność innych ryb i większa ilość wody dobrze wpłynęły na psychikę uf ,zdecydowanie lepiej żerowały (silniejsza konkurencja pokarmowa).Z wielkim zapałem zjadały nadal liście i bardzo chętnie skubały obrośnięte korzenie.Zbierały również glony z mocno "dojrzałych" gąbek od filtrów.Ilość zjadanego pokarmu była bardzo duża.Część pokarmu roślinnego jest wydalana (szczególnie szpinak) w formie częściowo niestrawionej co zmuszało mnie do zwiększenia podmian wody (15-20 % dziennie).Po 2 tygodniach szczęśliwie cała grupa Hoplarchusów wyjechała do zaprzyjażnionego hodowcy i akwarium zaczęło wyglądać bardziej normalnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Cdl.w marcu wyrażnie wydzieliła się para.Ryby przyjmowały charakterystyczne żółte ubarwienie części głowowej,szukały miejsca do złożenia ikry i stały się bardziej agresywne wobec pozostałych mieszkańców akwarium.Ostatecznie wybrały spory płaski kamień i zaczęły mocno pilnować terytorium.Po dobie czyszczenia kamienia ukazały się pokładełka co było zwiastunem zbliżającego się tarła.Samo tarło przebiegało dość spokojnie jednak zaznaczona była lekka agresja samca wobec partnerki.Ikra stosunkowo mała o jasno beżowym zabarwieniu ,podobnej wielkości jak u U.am.(zdecydowanie mniejsza niż np. u Hoplarchus psittacus).Ilość niezbyt imponująca ok.80-90 szt.(jednak ryby po poważnych przejściach).Po tarle troskliwa opieka,szczególnie ,że red Tapajos było mocno zainteresowane nie wspominając o kirysach.W 2 dobie widząc ,że rodzice mają duży problem z upilnowaniem tarliska przeniosłem ikre do 50 litrowego baseniku.Woda:400- 450 mS,temp.29-30C,pH 5,9-6,0 ,duża nadfiltracja,dużo drewna,szyszek olchy,liści.Akwarium 580 litrów.Ikra w wodzie z głównego basenu z małym obniżeniem do ok.300 mS. Wylęg mały pod względem rozmiaru.Po rozpoczęciu pływania ,najpierw wrotki,póżniej artemia i trochę spiruliny spożywczej (pył) którą młode były średnio zainteresowane.Obecnie artemia (wylęg) żywa i mrożona .W chwili obecnej staram się o sprowadzenie 2 samic i 1 samca (dzikie lub F 1) w celu wykonania outcrossu z moimi rybami.Mam nadzieje na następne tarło pary pod koniec kwietnia.Myślę ,że zatrzymam się chwilę dłużej przy tym gatunku.Jeżeli mają Państwo dodatkowe pytania ,proszę kierować je na pocztę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wielkie dzięki za informacje. Jestem zaskoczony, że ryby udanie wytarły się przy tak wysokiej przewodności, ale to tylko potwierdza, że większym południowoamerykańskim gatunkom pielęgnic bardziej potrzeba doskonałej jakości wody, a nie tylko mocnego kwasu. Powodzenia w poszukiwaniach nowych ryb.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Piotrze oczywiście masz rację co potwierdza wiele udanych tareł "trudnych" pielęgnic z Ameryki Południowej.Pamiętam teorie dotyczące paletek z przed wielu lat. Póżniej się okazało ,że dzikie ryby doskonale się rozmnażają w 400-450 mS i ph 6,5.Czy pamiętasz lub znasz propozycje przygotowywania dla paletek wody na bazie RO i rozpuszczaniu różnych soli w proporcjach które uważano wówczas za największą tajemnicę.Cud akwarystyki polega również na tym,że mimo wzrastającej wiedzy ciągle czeka na nas wiele niespodzianek.Przepraszam za brak zdjęć ale jest trochę filmików na You T.Proszę zainteresowanych wpisać :wet-aqua Hoplarchus psittacus i / lub wet-aqua Uaru fernandezyepezi.Jeszce raz pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Pozwoliłem sobie wrzucić w Twojego posta jeden z filmów, resztę zainteresowani już sobie wyszukają. Smile

Jeżeli nie masz nic przeciwko to film z H. psitacus zamieszczę w odpowiednim temacie. Myślę że warto bo to rzadki widok. Dzięki za spostrzeżenia i nie zapomnij o aktualizacjach ze wzrostu młodych!
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(15-04-2015, 21:53 PM)piotrK napisał(a): Pozwoliłem sobie wrzucić w Twojego posta jeden z filmów, resztę zainteresowani już sobie wyszukają. Smile

Jeżeli nie masz nic przeciwko to film z H. psitacus zamieszczę w odpowiednim temacie. Myślę że warto bo to rzadki widok. Dzięki za spostrzeżenia i nie zapomnij o aktualizacjach ze wzrostu młodych!
Piotrze dysponuj wg. uznania,jest tam fajny filmik pary hp opiekującej sie młodymi w akwarium ogólnym.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jeżeli by ktoś szukał uaru są aktualnie w płaszcze spora ilość Ok 6-7 cm
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Po ile Krzysiek wystawił?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Nie wiem najlepiej dzwonić do niego, bo nie spytałem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Po 180 ma Krzysiek Wink

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka
[5120L] Moja mała natura ClearWater (w trakcie tworzenia) Smile
Przeszłość ....
[1080L] Moja mała natura BlackWater ( https://www.facebook.com/1080Lmojamalanaturablackwater )
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości