• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Betta ocellata (B. unimaculata?)

#1
Witam,

Ryby z własnego wychowu. Już nawet raz przeszły tarła. I tu zauważyłem ciekawe zachowanie. A mianowicie młode ryby, które akurat miały tarło zostały zaatakowane przez swego tatusia i mamusię (jednak te 2-3cm większych i masywniejszych). Dorosły samiec podpływał do młodziaka i uderzał go w pysk coby ten wypluł ikrę i ją po prostu zżerał. Zauważyła to samiczka i zaczęła robić podobnie. Młodziak w sumie cieszył się ikrą całe półtorej minuty. Nie interweniowałem, bo byłem ciekaw tego zachowania.
Na foto nr 3 bliżej samiec (metalicznie połyskujące łuski), dalej samica.


Załączone pliki Miniatury
                   
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Smile
Ile mają dorosłe długości?
Skąd ten problem z nazewnictwem?

Opisane zachowania bardzo ciekawe, świetna robota.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(30-10-2012, 12:04 PM)Killifish napisał(a): Smile
Ile mają dorosłe długości?
Skąd ten problem z nazewnictwem?

Opisane zachowania bardzo ciekawe, świetna robota.


Dorosłe mają 10cm, ale musiałbym je zmierzyć ;-) Co do nazewnictwa to otrzymałem je jako B. unimaculata, lecz jednak wnioskuję, że to B. ocellata. Musiałbym dorwać jakieś konkretniejsze opracowanie dotyczące systematyki ;-)

Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Na moje B. ocellata z wyglądu i długości (dokładny pomiar byłby wskazany). Wrzuce tu w wolnej chwili dokładne opracowanie.
Ogólnie, całe zamieszanie wprowadził pewien człowiek, który opisał jedną z lokalizacji B. unimaculata jako B. ocellata, bo faktycznie są bardzo podobne (ilość łusek) ale już sama ich liczba wskazuje na ocelalata.

Oczywiście piękne ryby. Się tam staraj o młode, wujek się uśmiechnię Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(30-10-2012, 15:51 PM)Killifish napisał(a): Na moje B. ocellata z wyglądu i długości (dokładny pomiar byłby wskazany). Wrzuce tu w wolnej chwili dokładne opracowanie.
Ogólnie, całe zamieszanie wprowadził pewien człowiek, który opisał jedną z lokalizacji B. unimaculata jako B. ocellata, bo faktycznie są bardzo podobne (ilość łusek) ale już sama ich liczba wskazuje na ocelalata.

Oczywiście piękne ryby. Się tam staraj o młode, wujek się uśmiechnię Wink


Killi własnie czytałem o tym kiedyś, że B. ocellata to synonim B. unimaculata i to zamieszanie całe z lokalizacją itp.
Młode mam już takie podrostki 2cm oraz takie mniejsze ok. 1cm i w nd wypuścił samiec młode więc dopiero ledwo co widoczne 0,4-0,5cm ;-) Więc mam tego сколько угодно Smile
Pozdrawiam
Artur
http://akwapasja.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Przyszły dziś moje cuda.
Są gigantyczne. Jak tak na nie patrze, to powoli zaczynam myśleć nad klejeniem większego baniaczka Smile

Bardzo ciekawskie ryby. Mimo tego, że dopiero co wylądowały w akwarium to całkiem dobrze pozowały


Załączone pliki Miniatury
                   
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Fajowe ryby, jedne z najfaniejszych Betta. A akwarium równie ładne jak mieszkańcy.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Super Pley'u, cieszę się że już je masz Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(01-12-2012, 20:36 PM)Pley napisał(a): Przyszły dziś moje cuda.
Są gigantyczne. Jak tak na nie patrze, to powoli zaczynam myśleć nad klejeniem większego baniaczka Smile

Bardzo ciekawskie ryby. Mimo tego, że dopiero co wylądowały w akwarium to całkiem dobrze pozowały

Fajne [undefined=undefined]Betta ocellata[/undefined] Smile
Skąd je masz ??
Apisto"walnięty"
Jest: (A: 156 208 218)
Było: (A: 0 (megastoma) 52 80 87 89 100 101 105 106 110 120 122 126 148 159 163 164 174 175 180 182 183 186 188 189 190 198 200 204 207 208 209 211 218 227 231 234 243)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
ARS Smile

Miałem dylemat- Ocellata, czy smaragdina.

Mimo tego, że te drugie mają bardzo ciekawy sposób tworzenia gniazda wolałem pójść w "gębacze".
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości